Calico Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Calico Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Calico kedi ırkı tarihinin eski Mısır’a kadar dayandığı bilinmektedir. Calico ismi aslen bir kedi ırkı olarak geçmemektedir. Calio, bu kedilerin sahip oldukları kürklerin tanımlanması için kullanılmaktadır. Dilimizde patiska olarak bilinen bu kelime, Hindistan’da dokunan parlak ve renkli desenlere sahip el dokuması bir kumaştır. Kedilerin sahip oldukları kürklerin yapısının bu desenlere benzetilmesi, bu kedilere Calico isminin verilmesine neden olmuştur. Farklı kültürlerde iyi şans getirdiğine inanılan Calico’lar, oldukça ilgi gören ev kedileri arasında yer almaktadır. Sokaklarda da sıklıkla karşılaşılabilen bu kediler, özellikle Japonya’da büyük bir üne sahiptir.

Calico’nun Özellikleri Nelerdir?

Kedi ırklarının kendilerine ait fiziksel ve karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler kedilerin kişiler tarafından sahiplenilmeden önce mutlaka araştırılmalıdır. Kedi sahiplenmek isteyen kişiler, sadece kedilerin fiziksel görünüşlerine bakarak sahiplenme işlemlerini gerçekleştirir. Ancak bu durum, kişilerin beklenmedik sürprizler ile karşılaşması ile neticelenebilmektedir.

Sakin ve sessiz karakterde bir kediye sahip olmak istersen, oldukça hareketli ve konuşkan bir kedi sahiplenilmesi, kedi ırklarının genel özelliklerinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Sağlıklı ve bilinçli bir şekilde kedi sahiplenilmesi, bu canlılara hak ettikleri yuvaların sağlanabilmesi için genel ırk özelliklerine hakim olunması oldukça önemlidir. Calico’nun özellikleri;

  • Calico kedisine dünyanın her yerinde rastlamak mümkündür. Bunun nedeni ise, zamanında gerçekleşmeye başlayan ticaret ile bu kedilerin farklı ülkelere götürülmesi olarak bilinmektedir.
  • Calico kedileri üç renkten oluşan bir kürke sahiptir. Bu durum, kedilerin ayrı bir sınıflandırmaya girmesini sağlayan en önemli fiziksel özelliklerini oluşturmaktadır.
  • Calico kedisi, orta ırk kategorisinde yer almaktadır.
  • Calico kedileri, yetişkinlik dönemlerinde 4 ile 8 kilogram arasında değişen ağrılıklara sahip olabilmektedir.
  • Calico kedilerinin bilinen en önemli özelliği ise, üç binde bir erkek kedi doğurmalarıdır. Doğumu gerçekleşen erkek kediler ise, mutasyon nedeni ile genellikle kısır olarak dünyaya gelmektedir.
  • Calico kedileri, kaslı bir vücut yapısına sahiptir.
  • Calico kedileri, uzun ve üç renkli tüyleri ile oldukça dikkat çekmektedir.

Calico’nun Karakteri Nasıldır?

Karakteri genel olarak sevecen ve oyuncu yönleri ile ön plana çıkmaktadır. Bulundukları ortama hızlı bir şekilde adapte olabilen bu kediler, oldukça güçlü bir iradeye de sahiptir. Oyun oynamaktan ve sahipleri tarafından ilgi görmeyi oldukça severler. Beklenmedik anlarda farklı tepkiler verebilmektedir. Genel olarak bu kediler, nasıl bir ortamda olduklarına göre farklı davranışlar sergileyebilmektedir. Sevgi dolu ve mutlu bir aile ortamına sahip olan Calico’lar, sadık, uysal ve sevecen bir karaktere sahiptir. Kendilerini rahatsız eden ve huzursuz eden ortamlarda ise, diğer tüm kedi ırkları gibi farklı hareketler ve tepkiler sergileyebilmektedir.

Calico’nun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Calico’nun bakımı, diğer kedi ırklarından farklı bir özen gerektirmemektedir. Tüy yapılarının korunması adına haftada iki kez taranması, deri sağlığı açısından da yeterli olmaktadır. Düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi, kulaklarının temizlenmesi ve ağız içi bakımının yapılması vücut sağlığının korunmasına destek olmaktadır. Tuvalet alanlarının sık sık temizlenmesi Calico’lar için önemlidir. Aynı şekilde, yemek ve su alanları ile kaplarının da temiz olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Calico’lar çok fazla kirlenmedikleri sürece yıkanmamalıdır.

Calico Nasıl Beslenir?

Calico’nun beslenmesi biraz dikkat gerektirmektedir. Bu kedilerin kolaylıkla kilo alabilecek bir bünyeye sahip olması, obezite hastalığına yakalanma riskinin yüksek olmasına neden olmaktadır. Calico’ların yaşları ve kiloları baz alınarak, veteriner hekimler tarafından belirlenen programa uygun olarak beslenmesi en doğru karar olmaktadır. Ayrıca bu kedilerin sularının her zaman temiz, taze ve kolay ulaşılabilir alanlarda bulunması da vücutlarının sıvı dengelerinin korunması için önemli.

Calico Eğitimi

Genellikle Calico kedi ırkı eğitimi komutların oyunlara entegre edilmesi ile kolay bir şekilde verilmeli. Her yaştaki Calico, tuvalet ihtiyacı için kolaylıkla eğitilir. Sakin bir ruh hali ve alçak bir ses tonu ile verilen komutları yerine getirebilen bu kedi türleri ile çalışırken, kedilerin sıkılmaya başladıkları zaman da eğitime son verilmelidir. Oldukça zeki bir yapıya sahip olan Calico’lar özellikle sahiplerinin dediği her şeyi anlar ve yerine getirir.

Safkan Calico Kedi Irkı Nasıl Anlaşılır?

Calico’nun safkan olup olmadığı özellikle üç renge sahip tüy yapılarının incelenmesi ile anlaşılabilmektedir. Genellikle bu kedilerin tüy renkleri, beyaz üzerine siyah ve turuncu desenlerden meydana gelmektedir. Tüylerin beyaz kısmı ise vücutlarının yüzde yirmi beşi ile yüzde yetmiş beşini kapsar. Aynı zamanda, bu kedi türlerinin oldukça yüksek bir oranının dişi olması da safkan olup olmadığının anlaşılmasında yardımcı olabilmektedir.

Calico Ne Kadar Yaşar?

Calico kedi ırkı ömrü, iyi bir beslenme programı ve mutlu bir yuva ile yaklaşık olarak on beş yıldır. Bu kedilerin düzenli sağlık taramalarının yaptırılması ve veterinerler tarafından hazırlanan programlara göre beslenmesi, sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmalarını sağlamaktadır.

Ayrıca Bakınız: Snowshoe Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap