Cheetoh Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cheetoh Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cheetoh kedi ırkı Ocicat ve Bengal kedi ırklarının melezidir. Dışarıdan bakıldığında benekli bir yapıya sahiptir. İlk kez Amerika’da keşfedilmiştir. Dışarıdan bakıldığında benekli görüntüsü daha çok vahşi bir yaban hayvanı etkisi oluşturur. Ancak insanlarla arası oldukça iyi olan evcil bir hayvan türüdür. İlk kez 2001 yılında Carol Drymon isimli bir hayvan yetiştiricisi tarafından üretilmiştir. İlginç olan ise dünyanın önemli kayıt kuruluşu olan Amerika Kedi Meraklıları derneği tarafından bu kedi cinsi tanınmamıştır. Ancak 2004 yılında Avustralya Ulusal Kedi Kuruluşu ve United Feline Organizasyonu tarafından tanınır olmuştur.

Cheetoh Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Cheetoh kedi ırkı ev içerisinde bulunan diğer evcil hayvanlarla uyumlu bir şekilde geçinebilir. Burada önemli olan bulunulan ortamda doğru etkileşimin sağlanabilmesidir. En keskin özelliği ise dış görüntüsüdür. Benekli yapısı vahşi bir hayvanı andırır. Ancak mizacen tamamen bir ev kedisidir. İlgi sever ve şefkatli yaratıklardır. Hareketli yaşantıdan hoşlanır. Bu nedenle tek başına kalmak durumunda olduğunda kendisini kötü hissedebilir. Bulunduğu ortamda muhakkak ki aile üyelerinden birkaç kişinin olması önemlidir.

  • İlgi ve sevgi odaklıdır.
  • Oldukça hareketli sevecen ve oyun oynamayı sever.
  • Bulunduğu ortamda enerjiktir.
  • Zeki ve atılgandır.
  • Verilen komutları çabucak algılayabilecek yapıdadır.
  • Eğitilmeye ve öğrenmeye açıktır.
  • Kalabalık aileler için uygundur.
  • Kürkü koyu renk, benekleri kalın ve oldukça yumuşak bir kürk yapısı bulunur.
  • Görünüşe bakıldığında daha çok bir çita yavrusuna benzer.
  • Gözleri badem boyutunda oldukça iri, yeşil ve altın sarısına yakın bir tondadır.

Cheetoh’nın Karakteri Nasıldır?

Oldukça sevecen ve cana yakındır, hareketlidir. Bulunduğu ortama çok çabuk ayak uydurabilir. İlgi gördüğü tüm ev halkına karşı fazlasıyla sevgisini gösterebilir oyuncudur. Çocukların bulunduğu ortamda da rahatlıkla adapte olabilir. Enerjisi yüksek olduğu kadar sevgisi de bir o kadar fazladır. Bulunduğu ortamda köpeklerle de rahatlıkla dostluk kurabilir. Çok zeki olması yönü ile bilinir. Bu açıdan yeni olaylara ve yeni bir çevreye kolaylıkla adapte olabilir. Eğitime yatkın ve meraklı bir yönleri de bulunur. Her zaman için sevecendir. Hiçbir şekilde bu kedi ırkının agresif bir boyutta görebilmek mümkün değildir. Dış dünyaya karşı açık, sosyal ve sakin bir yönleri bulunur.

Cheetoh’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cheetoh’nın bakımı kolay ve zahmetsizdir. Oldukça hareketlidirler. Ev dışındaki başka yabancılarla da rahatlıkla iyi bir şekilde anlaşabilirler. İştahları çok fazladır. Yemek yemeyi severler. Özellikle kısırlaştırma uygulandıktan sonra daha çok yemeğe yatkın hale gelirler. Tüyleri yumuşak ve kısadır. Rahatlıkla taranabilir. Tüy dökme problemi düzenli tarama gerçekleştirildiğinde gittikçe azalacaktır. Belirli aralıklarla diş ve kulak temizliğini doğru zamanlamalarla yapmak ve vücut sağlığı için veteriner gözetiminden geçirilmesi de önemlidir.

Cheetoh Nasıl Beslenir?

Cheetoh’nın beslenmesi oldukça kolay ve zahmetsizdir. Özellikle ek bir yeme rutini benimsenmesine gerek yoktur. Her kedi de olduğu gibi iştahı yüksektir. Obur bir yapısı bulunduğu biliniyor. Daha çok kalitesi yüksek bir mama ile beslenmesi daha uzun yıllar yaşamasına da destekliyor. Kuru kedi maması kullanılarak rahatlıkla beslenmesi tamamlanabiliyor. Bazı durumlarda mamanın içerisine atılabilecek pişmiş ya da çiğ et karışımı da ek bir besin değeri sunar. Kilo alma açısından oburluğu obeziteye kadar götürür. Düzenli olarak beslenildiğinden emin olunmalıdır. Gerek görüldüğünde özel bir diyet programı oluşturulabilmesi için veteriner ile görüşmeler başlatılmalı.

Cheetoh Eğitimi Nasıl Verilir?

Cheetoh kedi ırkı eğitimi kolay ve pratiktir. Bunun en büyük sebebi ise hareketli ve cana yakın olmasıdır . Eğitilebilir bir yönü bulunur. İtaat etmeye yatkın olan bu kedi türünün enerjik yapısı kullanılarak rahatlıkla ehlileştirilebilir. Karşılıklı olarak interaktif oyunlarla eğitilmesi desteklenebilir. Dış dünyaya karşı kıvrak zekası ve açık algısı sayesinde ufak tefek hareketler, basit tut-getir oyunları, tuvalet eğitimi ve benzeri farklı yönlerden rahatlıkla eğitilebilir.

Safkan Cheetoh Nasıl Anlaşılır?

Cheetoh’nın safkan olup olmadığı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre biliniyor. Melez bir kedi ırkıdır ve 2001 yılında bir hayvansever tarafından iki farklı cins olan Ocicat ve Bengali kedi ırkının melezleştirilmesi ile ortaya çıkarılmış bir türdür. Farklı ve benzersiz bir deneyim elde edilmek için vahşi ve ev tipi iki farklı kedinin bir araya getirilmesi planlanmıştır. Bu yönüyle görüntüsünde vahşi doğanın izlerini taşıdığı kadar karakter yapısı bunun tam zıttı evcil yaşama uygundur. İnsan müdahalesi bulunarak oluşturulmuş yeni bir türdür.

Cheetoh Ne Kadar Yaşar?

Cheetoh kedi ırkı ömrü ortalama 14 yıldır. Obeziteye yatkın olan bedeni hastalıklara karşı açık duruma getirirken sağlığını da tehlikeye atabilir. Bu ırk oldukça sağlam ve dış dünyadan gelebilecek doğal tehditlere karşı savunmacıdır. Ciddi bir sağlık problemi bulunmamakla beraber doğuştan gelebilecek göz kusuru, kalp rahatsızlığı bulunabiliyor. Bazı kedi ırklarında katarakt tehlikesi de fark edilebiliyor. Bakımı doğru yapıldığında beslenme rutini planlanan bir şekilde hareket edilerek sunulduğunda uzun yıllar yaşaması mümkündür.

Ayrıca Bakınız: Thai Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap