American Shorthair Kedi Özellikleri Ve Bakımı

American Shorthair kedi ırkı, Amerika’da en çok beslenen kedi cinslerinden biridir. American Shorthair kedi ırkı aynı şekilde ülkemizde de çok tanınan ve sevinen bir kedidir. Güçlü ve sağlam oldukları gibi avcılık yetenekleriyle de bilinmektedir. Aynı zamanda popüler olarak bilinen British Shorthair kedilerinin de yakın akrabası olarak kabul edilmektedir. American Shorthair kedileri günümüzde içgüdülerini koruma özelliklerinin yanı sıra karakterleri ve güzel görünümleri sebebiyle de sık tercih edilen bir kedidir. American Shorthair kedi ırkının Türkçe adı Amerikan Kedisidir. 2011 yılına dek Amerika’da en popüler kediler arasında 8. Sırada bulunmaktaydı. Bu kedilerin İspanya ve Vikingler medeniyetinde belli izleri bulunmaktadır.

American Shorthair Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

 • American Shorthair tüyleri kalın, sert ve eşit dağılımlıdır. Renk olarak da siyah, krem ya da kahve tonlarına sahip oldukları bilinir. Lila ve çikolata renkleri haricinde açık tonlara sahip oldukları bilinir.
 • American Shorthair kedileri vücut desenlerine göre 3 farklı gruba ayrılmaktadır; klasık, uskumru ve benekli.
 • Klasik American Shorthair kedilerinin desenlerinde geniş lekeler mevzuttur ve kuyrukları da halka desenleri ile bezenmiştir.
 • Uskumru Tabby olarak isimlendirilen American Shorthair kedilerin desenleri açık ve koyu şeritlerden oluşmaktadır. Koyu renkli ve ince yapılı bir boyun yapısına sahiptir.
 • Benekli American Shorthair kedileri daha çok mavi, gümüş ve kahve renklerine sahiptir. Yeşil, mavi ve altın rengi gözleri bulunmaktadır. Parlak göz renkleri canlı tüyleri ile uyum sağlamaktadır.

American Shorthair Kedi Irkı Davranışsal Özellikleri

 • American Shorthair kedileri atalarına kıyasla daha sakin yapılı kedilerdir. Fakat böcek ve kemirgen avlamak konusunda son derece atılgan canlılardır. Çok fazla hareketli olmadıkları bilinse de yine de oldukça aktif sayılabilecek kedilerdir. Hem zeki hem de atılgan kedilerdir.
 • American Shorthair kedileri diğer hayvanlarla da iyi anlaşırlar. Ayrıca sahiplerinden aşırı ilgi bekleyen canlılar değillerdir. Sahipleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar fakat kucağa alınmaktan keyif almazlar.
 • Çocuklar ile araları iyidir ve onlarla bağ kurabilirler. Fakat yabancı kişilere karşı çekingen ve utangaç olabilirler.
 • Avcılık içgüdüleri nedeniyle küçük boyutlu hayvanlar ile birlikte yaşamaları uygun değildir. Özellikle bir kemirgen ya da kuş türü ile birlikte yaşamaları tehlikeli olabilir.
 • Aile üyeleri ile birlikte olmaktan keyif alırlar. Fakat bağımsızlıklarını korumaktan da çekinmezler.

American Shorthair Irkı Bakımı

 1. American Shorthair kedilerinin yeterli düzeyde egzersiz yapması önemlidir. Bu nedenle hareket alanlarının yeterince geniş olması önemlidir. Evin herhangi bir köşesinde oyun alanı bulunması sayesinde enerjilerinin atılması sağlanabilir.
 2. Aktif olmaları ile bilinsede obeziteye yatkınlıkları bilinmektedir. Kolayca kilo almaları mümkündür. Çünkü yemek yemekten hoşlanırlar. Bu nedenle mamalarını kontrollü bir şekilde vermek faydalı olacaktır.
 3. Açık ya da kapalı alanlar için uyum sağlayabilirler. Bahçe içerisinde egzersiz yapabilirler ve ihtiyaçlarını bahçe içerisinde karşılayabilirler.
 4. Tüyleri kalın ve kısa olduğu için kolayca taranabilirler. Haftada bir taranmaları yeterlidir.
 5. Özel sağlık koşullarına uygun beslenilmesi durumunda uzun süre ve sağlıklı bir hayat sürmeleri mümkündür. Sağlıklı bir yaşam süren American Shorthair kedileri ortalama 15-20 yıl kadar yaşayabilirler.

American Shorthair Genel Sağlık Durumu

American Shorthair kedilerinin bilinen herhangi bir kalıtsal sağlık sıkıntısı bilinmemektedir. Bu nedenle de oldukça dikkat çeken kedilerdir. Kolay kolay hasta olmazlar ve dayanıklı bir yapıları bulunmaktadır.

American Shorthair Kedi Irkı Fiyat Bilgisi

American Shorthair kedisi Türkiye’de yaygın görülmediği için net bir fiyat bilgisi de bulunmamaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap