Beyaz Kedi Irkları, Kedi Cinsleri Ve Özellikleri

Beyaz kedi ırkları diğer kedi türlerine göre daha faza ilgi görmektedir. Özellikle Van Ve Ankara kedisi Türkiye’de en fazla tanınan kedilerdir. Dünyadaki kedi nüfusunun %5’ini beyaz kediler oluşturmaktadır. Bu beyaz kedi cinsleri farklı ırklara sahip olabildiği gibi melez olarak da karşınıza çıkabilirler. Ayrıca beyaz kedi cinslerinin belli 3 göz rengi olduğu bilinmektedir; sarı, mavi ve yeşil. Beyaz kedi cinsleri %15 ila 40 kadarının bir ya da iki gözü mutlaka mavidir. Fakat beyaz renk kedilerin sağırlık yaşama ihtimalinin diğer kedilere kıyasla yüksek olduğunu da bilmek gereklidir. Özellikle bir ya da iki gözü mavi renk olan kedilerin sağırlık yaşama ihtimali daha da yüksektir. Yapılan araştırmalar, mavi göz rengine sahip beyaz kedilerin %60 ila 80’inin sağır olduğunu söylemektedir.

Beyaz Kedi Cinsleri

Van Kedisi

Van’ın simgesi haline gelmiş, herkes tarafından tanınan ve popülaritesini hiç kaybetmeyen bir kedi türüdür. Beyaz tüyleri ve yumuşak kıvrımları kulakları bulunmaktadır. Muhteşem hizalı gözleri en ilgi çekici özelliğidir. Genellikle bir gözleri yeşil veya kehribar, diğer gözleri ise mavidir. Dolgun bir çene yapısı ve küçük bir burunları vardır. Kar beyazı tüyleri her zaman parlak ve canlı görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Genellikle uslu ve sahiplerine düşkün kedilerdir.

Ankara Kedisi

İlk uzun tüylü kedilerin atası olarak bilinir ve Ankaralıdır. Aynı zamanda Avrupa’da da oldukça popüler oldukları bilinmektedir. Beyaz tüy yapıları nedeniyle Van kedisi ile sık sık karıştırıldıkları görülmektedir. Fakat Ankara kedisi daha uzun yapılıdır. Tüyleri diğer kedilere kıyasla daha yumuşak ve ipeksidir. Aşırı enerjik ve oyuncu kedilerdir. Fakat yine de bu enerjisini yaramazlık için kullanmaz ve genelde etrafına zarar vermez.

Sibirya Kedisi

Birçok farklı renkte görülebildiği gibi beyaz rengine rastlamanız da mümkündür. Suyla oynamaktan keyif alan nadir kedi türlerinden biridir. Ortalama 15 yıl sağlıklı bir hayat sürebilirler. Genellikle ağırlıkları 4 ila 8 kilogram arasında değişebilir.

İran Kedisi

İran kedileri muhteşem dış görünüşleri ile herkesi kendine hayran bırakabilme özelliğine sahiptir. Gözleri iri ve yuvarlaktır. Burnu ise diğer kedilere kıyasla daha basıktır. Tüyleri yoğun ve uzun olduğu için devamlı taranmaya ihtiyaç duyarlar.

Maine Coon Kedisi

Maine Coon kedileri bembeyaz tüyleri ve ilgi çekici dış görünümü ile herkesi kendine hayran bırakan bir diğer kedi türüdür. Ailesine ve sahibine sıkı sıkıya bağlı oldukları bilinir. Birçok güzel özelliği ve sevimliliği sayesinde hayvansever kişiler tarafından adından sıkça bahsedilmektedir. Dünyanın en eski kedi türlerinden biri olma ayrılacağına sahiptir. Oldukça enerjik, hareketli ve oyuncu oldukları bilinmektedir.

Khao Manee Kedisi

Çok ender bulunan bu kedi türü aynı zamanda antik dönemlerde birçok duvar yazısına ve şiire de konu oluştur. Köken Tayland’a dayanır ve tarihi bilinemeyecek kadar uzak yıllara aittir. Göz rengi Van kedisi ile benzerlik göstermektedir. Fakat ikisinin de tamamen farklı türler olduğunu unutmamak gerekir. Khao Manee kedisi Uzakdoğu’da şans getiren kedi olarak anılmaktadır. Göz renginin efsunlu olduğunu düşünen insanlar vardır. Az bulunması nedeniyle oldukça pahalı bir kedi türüdür. Zeka seviyeleri onları kolay eğitilebilir kılmaktadır. Ayrıca oldukça nazik ve arkadaş canlısı kedilerdir.

Colorpoint Shorthair Kedisi

Siyam kedisi, Habeş kedisi ve American Shorthair kedilerinin genlerinin kullanılmasıyla ortaya çıkan bir kedi türüdür. Yakşalık 1940 yılında ortaya çıktıkları bilinir. Dış görünümü ve genleri Siyam kedisine benzerlik gösterse de son zamanlarda tüm bu genlerini kaybederek kendi özelliklerine sahip olmuştur. Tüy renkleri 16 farklı renk tonunda görülebilir. Normalden büyük ve genişleyen kulakları nedeniyle yüzleri olduğundan daha küçük görünür. Sağlam bacakları sayesinde oldukça hızlı koşabilirler. İnsanlar ile iletişim halinde olmaktan keyif duyarlar. Uzun süre miyavlamaları birçoğu kişiyi rahatsız etmeye yetecek kadar fazladır.

Balinese Kedisi

Geç farkedilen ve uzun süre 1. Dünya Savaşı’nın etkilerini yaşayan bir kedi türüdür. Bütün Balinese kedileri beyaz ya da krem renkli olarak doğmaktadır. Fakat 1 ayın ardından renkleri değişir ve koyulaşır. Burun, kulak, bacaklarının yarısı, pati ve kuyrukları Siyam kedilerinde olduğu gibi çikolata rengine dönmektedir. Çocuklar ve bebekler ile iletişimleri çok iyidir. Duygusal, dikkatli, akıllı ve vefalı kediler oldukları bilinmektedir.

Japon Kıvrık Kuyruk Kedisi

İlk olarak 1908’de Amerika’da ortaya çıkmıştır. Bembeyaz tüyleri, kalın telli olduğu için adeta bir ayı postunu andırmaktadır. Boyun ve sırt bölgelerinde koyu tonlarda siyah lekeler görülebilir. Uzun gövdeli ve bacaklı olsa da minik kuyruğu onu benzersiz kılmaktadır.

Normalde 10 cm tüylerle kaplı kuyruğu, kıvrık olması nedeniyle 5 cm civarı kabul edilmektedir. Pek sosyal kediler değillerdir. Özgür ruhlu, asi ve meraklı kediler olduklarını söylemek mümkündür. Tüm gün ev içerisinde dolanıp evi karıştırmak en büyük keyifleri arasındadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap