Kedilere Egzersiz Yaptırma Yolları

Kedilere egzersiz yaptırma yolları: Kedilerin de kaslarını çalıştırması, kilo kontrolünün sağlanması, çeşitli kemik ve kas rahatsızlıklarının önlenmesi için düzenli olarak egzersiz yapması büyük öneme sahiptir. Kedilere yaptırılacak olan egzersizler ise aslında oldukça basittir ve gün içerisinde yalnızca 1-2 saati dahi bu etkinliklere ayırmak yeterli olacaktır. Elbette ki kedinin performansına, yaşına ya da sağlık durumuna göre bu süre ya da yapılacak olan egzersizler farklılık gösterebilmektedir. Peki, kedilere egzersiz yaptırma yolları nelerdir? Hangi egzersizler ile kedilere daha sağlıklı bir hayat sunulabilir?

Kedilere Egzersiz Yaptırma Yolları Nelerdir?

Kedilerin egzersiz yapmaları için aslında pek çok yol bulunur. Bu egzersizler aslında kedilerin günlük aktivitelerini, yaptıkları basit eylemleri bile içine alabilir. Farklı pek çok yol ile kedilere basit egzersizler yaptırılması mümkün hale gelmektedir.

Kediler İçin Oyunlar

Kediler oyuncu hayvanlardır ve meraklıdırlar. Bu nedenle de aslında gün içerisinde ev içinde dahi sürekli aktif şekilde vakit geçirmeleri mümkündür. Yine de bir oyun arkadaşlarının olması aslında kedilerin devamlı olarak oyun halinde olmalarına ve aslında sürekli aktif şekilde egzersiz yapmalarına da olanak sağlar. Farklı bir evcil hayvan ya da kedi, kedinizin en yakın oyun arkadaşı olabilir gün içinde de aktif olmasına katkı sağlayabilir. Bunun yanı sıra sizin de kedinize oyun arkadaşı olmanız mümkündür.

Kedinize tırmalama tahtası, top ve benzeri farklı oyuncakların alınması da onların gün içerisinde aktif olmalarını sağlar. Aktif şekilde hareket halinde olan kediler genellikle oyun oynayan kedilerdir. Ses çıkaran, hareket eden, yuvarlanan oyuncakların yanı sıra lazer ve benzeri takip isteklerine hitap eden oyuncakların da kullanımı kedilerin egzersiz yapmasına katkı sağlar.

Kedinizle Birlikte Ev Dışı Aktiviteler

Kedinizi yürüyüşe çıkarmanız da aslında onun için güzel bir egzersiz olacaktır ve temiz hala alarak neşelenmesi ve bunun yanı sıra enerjisini atması da mümkün olacaktır. Kedinizin gün içinde fazla aktif olmadığını düşünüyorsanız onu yürüyüşe çıkarmanız, onunla parkta bir saat kadar sürecek bir yürüyüş yapmanız mümkündür. Bu sayede kediniz dışarıda farklı bir aktivite gerçekleştirmekten de mutluluk duyacak ve belki yeni dostlar edinme imkanına da sahip olacaktır.

Eğer bahçesi olan bir konutta oturuyorsanız kedinizi kendi gözetiminizde bahçede bırakmanız ve hatta oyuncaklarından birkaç tanesini de bahçeye götürmeniz mümkündür. Kediniz geniş bir alanda, açık havada oynamaktan mutlu olacaktır. Ayrıca koşması, zıplaması ve keşfetmesi için bolca alan olacağı için kediniz evde olduğu gibi tembellik etmek yerine bu alanda rahat şekilde gezip egzersizler yapacaktır.

Kedinizle Sosyalleşme

Kedinizin sosyalleşmesi de ayrıca egzersiz yapması için bir fırsat olabilir. Başka evcil kediler ile kedinizi tanıştırın ve oynamaları için onların tanışıp kaynaşmasına izin verin. Bu sayede kediniz hem kendine bir oyun arkadaşı edinecek hem de keyifli şekilde egzersiz yapabilecektir.

Kedinizle Birlikte Koşu Bandı Denemelisiniz

Kedinizin koşu bandında yürüyüş yapması belki başta komik gelecektir ancak kediniz normal yürüyüş hızında tempolu şekilde yürüyüş yapabilecek ve bunu da düzenli olarak gerçekleştirebilecektir. Koşu bandının hızının normal bir yürüyüşe göre ayarlanması, kedinizin zorlanmadan egzersiz yapabilmesine katkı sağlayacaktır.

Kedinizle Yaptığınız Egzersizlerin Faydaları

Kedilerde özellikle de kilo kontrolünün sağlanması, sağlıklı şekilde kaslarının çalıştırılması ve bütün gün miskinlik edip kilo almaması için egzersizlerin uygulanması gerekebilir. Bu egzersizler de belirtildiği üzere farklı şekillerde uygulanabilir ve özellikle de kilo problemi olan kedilerin günlerini aktif şekilde geçirmesi için kullanılabilir. Önemli olan egzersizlerin dozunu kaçırmamak ve ayrıca kedinize uygun olan egzersizi bulabilmektir. Kedinizin keyif alacağı egzersizleri yapması hem onun mutlu olmasını ve eğlenmesini, hem de keyifli şekilde sağlığını korumasını sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap