Kedilerde Gençlik Hastalığı Belirtileri ve Tedavileri

Kedilerde gençlik hastalığı, viral bir hastalık olan oldukça ölümcül olabilen ve kedilerde görülen bir hastalıktır. Doğada oldukça yaygın olarak görülebilen ve ayrıca oldukça da dayanıklı olan gençlik hastalığı nedeni virüs, uygun ısı ve ortamı edinirse birkaç yıl boyunca canlı şekilde aktifliğini koruyabilir. Bu nedenle de kedilerde görülen gençlik hastalığının kısa zamanda tespit edilmesi ve hem bulaşmasının önlenmesi hem de tedavi sürecinin başlatılması mümkün olacaktır. Peki, kedilerde gençlik hastalığı belirtileri ve tedavileri nasıl olmaktadır?

Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Kedilerde görülen gençlik hastalığının farklı pek çok belirtisi bulunmaktadır. Özellikle de deri, kemik iliği ve bağırsaklarda etkili şekilde kendini gösteren gençlik hastalığı, ölümcül bir hastalık olmasından dolayı hemen fark edilmezse ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu virüs kedilerdeki beyaz kan hücrelerine etki ederek kendini gösterir ve özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olan, aşılanmamış kedilerde etkisini gösterebilir. Bu hastalık aslında gençlik hastalığı olarak bilinse de her yaştan kedide etkisini gösterebilir. Özellikle de yavru kedilerde çok tehlikeli olabilen bu hastalık, bağışıklık sistemi henüz güçlenmemiş yavru kedilerin ölmesinin en temel nedenlerinden olabilir.

Kedilerde Gençlik Hastalığının Bulaşma Yolları

Hasta bir kedinin tükürük, idrar, kan, dışkı ya da burun akıntısı ile sağlıklı kedinin de hastalanması mümkündür. Yüksek bulaşıcılığa sahip olan bu hastalık, kedilere kolayca bulaşabileceği için özellikle de toplu alanlarda barının ve aynı mama ya da su kapları ile tuvaletleri kullanan kedilere kolayca bulaşabilmektedir.

Kedi Gençlik Hastalığı Belirtileri

 • Sürekli hapşırma,
 • Burunda ve gözde akıntı,
 • Yürümekte zorlanma,
 • Dikkat eksikliği,
 • Halsizlik,
 • Depresyon,
 • Evde saklanma,
 • İştahta azalma,
 • Ateş, derinin ve tüylerin sağlıksız görünümü,
 • Kusma,
 • Kansızlık,
 • İshal,
 • Kanlı dışkı,
 • Kilo kaybı,
 • Tüylerin yapısının bozulması

gibi farklı belirtileri ile kendini gösteren gençlik hastalığı, kısa zamanda tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Kedi sahipleri bu belirtileri gördüğü zaman bunu kedi gribi gibi farklı hastalıklar olarak düşünebilir ancak kedilerde görülen gençlik hastalığı, grip gibi farklı pek çok hastalıktan daha etkili şekilde belirtilerini gösterir ve bu nedenle de kedilerin kısa zamanda çok daha etkili şekilde rahatsızlanmasına neden olabilir.

Kediler gençlik hastalığına sahip oldukları zaman ishal nedeni ile çok fazla sıvı kaybedebilir, iştahsızlıkları nedeniyle bağışıklık sistemleri çok daha güçsüz hale gelebilir ve aslında hastalığın kısa sürede ilerlemesinin en temel nedenleri de bunlardır. Özellikle de az yemek yeme ve su içmeye bağlı olarak hastalık kedilerin daha fazla etkilenmesine neden olur.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Tedavisi

Kedilerde görülen gençlik hastalığının tam anlamıyla etkili olan bir tedavisi olmasa da tedaviler üzerinde hala çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar da aslında aşılamanın önemini vurgular niteliğe sahiptir. Kedilerde doğru zamanda yapılan aşılama, gençlik hastalığının önüne geçmek için büyük öneme sahiptir.

Kedi aşı takviminde yer alan ve gençlik hastalığına karşı etkili şekilde iş gören aşılama sayesinde kedilerin bu ölümcül hastalıktan uzak kalması ve hasta kedi ile yan yana gelse dahi hastalığa yakalanmaması mümkündür. Ayrıca toplu alanlarda yaşayan kedilerde de sıklıkla görülebildiği için pet shoplardan, barınaklardan ya da sokaktan sahiplenilen kedilerde de gençlik hastalığı olması olasıdır.

Kedinizin gençlik hastalığından korunması için beraber yaşadığı ortamdaki kediler ile temasını azaltmak aslında en iyisi olacaktır. Mama kaplarını düzenli şekilde dezenfekte etmek, yataklarını temizlemek ve evdeki eşyaların da aynı şekilde temizlenmesini sağlamak önemlidir. Dezenfektanlara karşı dayanıklı olabilen bu virüs, çamaşır suyu ve benzeri farklı ürünler ile temizlenebilir. Mama ve su kapları gibi ürünler temizlenirken temizliği bu şekilde sağlamak daha etkili olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap