Kedilerde Yanlış Beslenme Kaynaklı Hastalıklar

Kedilerde yanlış beslenme eksik, düzensiz, yetersiz beslenme sonucunda pek çok rahatsızlık meydana gelir. Kedilerin yetersiz ve düzensiz beslenmesi aslında en temelde bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olduğu için kediler farklı hastalıklara da daha açık hale gelirler. Bunun önüne geçmek için ise kedinizin mamasının içeriğine dikkat etmeniz, düzenli ve yeterli şekilde beslenmesini sağlamanız önemlidir. Peki, kedilerde beslenme kaynaklı hastalıklar nelerdir? Bunları önlemek için neler yapılabilir?

Kedilerde Yanlış Beslenme Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?

Kedilerin beslenme alışkanlıkları nedeniyle farklı rahatsızlıklar göstermeleri mümkündür. Bu rahatsızlıklar çoğu zaman yetersiz ya da düzensiz beslenmeye bağlıdır. Öyle olsa da tüketilen mamanın türü dahi rahatsızlıkların meydana gelmesi için önemli bir etken olabilir.

Kedilerde Diş Hastalıkları

Kedilerde beslenme alışkanlıklarına bağlı şekilde diş hastalıklarının meydana gelmesi mümkündür. Özellikle de yaş kedi mamalarının sıklıkla tüketilmesi; kedilerin dişlerinde plak oluşumuna, çürüklere, diş eti rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu durumlarda kedilerin ciddi ağrılar yaşaması mümkündür ve kalp rahatsızlıklarında bile etkili olabilen bu diş problemlerini önlemek için yalnızca yaş mamanın tercih edilmemesi gerekir.

Kedilerde Obezite

Kedilerin çok fazla yemesi ve ödül mamalarını çok sık şekilde tüketmesi durumunda obezite görülmesi mümkündür. Kedilerin belli bir yağ oranının üzerinde yağ oranına sahip olması, obezitedir. Bu durumda kedinin belli egzersiz programlarına ve beslenme alışkanlıklarına sadık kalması gerekir. Uygulanabilecek olan diyetler ve egzersizler ile kedilerde görülen obezite zaman içinde tedavi edilebiliyor.

Kedilerde en sık görülen beslenme kaynaklı hastalıklardan biri olan obezitenin önlenmesi için her besin içeriğinden yeteri kadar tüketilmesi gereklidir. Kediler genellikle sevdikleri yiyecekleri çok fazla yeme eğilimindedir ancak buna sağlıklı bir kısıtlama getirmesi gereken kişi, kedi sahipleridir. Bu nedenle de kedinizin mama kabına belli ölçüde ve tek bir öğünlük mama koymanız obeziteyi önlemeye yardımcı olur.

Kedilerde Enfeksiyonlar

Kedilerin yetersiz ya da düzensiz şekilde beslenmesi, çoğu zaman bağışıklık sistemini güçsüz hale getirir. Bağışıklık sistemi zayıf hale geldiği zaman ise kedinizin enfeksiyonlara açık hale gelmesi mümkündür. Bu nedenle de kedinizin dengeli şekilde beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Kedilerin protein, karbonhidrat, yağ içeriklerini ihtiyaç duydukları miktarda alması gereklidir. Bu şekilde bağışıklık sistemi sağlıklı şekilde gelişir.

Kedinizin enfeksiyonlardan korunması için gerekli vitaminleri, mineralleri ve besin içeriklerini tüketmesi gerekir. Ancak bunun yanı sıra aşılarının da düzenli şekilde uygulanması oldukça büyük öneme sahiptir. Bu nedenle de enfeksiyonlardan uzak kalmak için kedinizin bakımına ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gereklidir.

Kedilerde Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

Kedilerin beslenme alışkanlıklarına bağlı şekilde sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşaması mümkündür. Bu rahatsızlıklar kimi zaman midede etkisini gösterebilir. Bu durumda karın ağrılarının, hazımsızlık problemlerinin görülmesi mümkündür. Kedilerin yanlış besinleri tüketmesi, yeterli ve dengeli şekilde beslenmemesi midede meydana gelebilecek olan sorunların temel nedenidir.

Yetersiz ve dengesiz beslenme nedeniyle bağırsaklarda rahatsızlıkların görülmesi de mümkündür. Bu durumda ishal, kabızlık ve benzeri rahatsızlıklar yaygındır. Kedilerin ishal ya da kabız olmasında veteriner desteği alınarak çeşitli ilaçlar ile sindirim sistemlerinin ve bağırsakların dengelenmesi sağlanabilir.

Kedilerde Yanlış Beslenme Kaynaklı Hastalıklar Nasıl Önlenebilir?

Beslenme kaynaklı hastalıkların önlenmesi için kedinizin beslenme alışkanlıklarını kontrol etmeniz gereklidir. Örneğin çok sık ya da çok fazla mama yememesi gereklidir. Bu durumda obezite ve benzeri farklı rahatsızlıkların meydana gelmesi olasıdır.

Kedinizin yediği mamanın içeriğine de dikkat etmeniz önemlidir. Mamanın içeriği gerekli proteinleri, karbonhidrat ve yağ içeriklerini barındırmalıdır. Ayrıca kedinizi çeşitli rahatsızlıklardan korumak için besin takviyelerini tercih etmeniz mümkündür. Bu besin takviyeleri sindirim sistemlerinin düzenli şekilde çalışmasını sağlayarak gerekli mineral ve vitamin içeriklerinin de kolayca tüketilmesini sağlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap