Kedilerin Kişiliği Var mı? Nasıl Bir Kediye Sahipsiniz

Kedilerin Kişiliği Var mı? Nasıl Bir Kediye Sahipsiniz

Kedilerin kişiliği var mı? Tıpkı her insanın kendine has özelliği olduğu gibi kedilerin de belirli bir özelliği vardır. Bazı kediler daha sevecen veya soğukkanlı olsa da, günün sonunda sahibinin kucağında mırıldanırlar. Ancak her kedi aynı değildir. Aynı cinste olan kedilerin bile kendiler özgü karakteristik özellikleri vardır. Farklı karakterlere ve zevklere sahip kedilerin üstün bir yaşam kalitesi elde etmek için gereken farklı çevresel ve sosyal ihtiyaçları olduğundan, kedinizin mizacını anlamak çok önemlidir.

Kedilerin Kişiliği Var mı? Kedilerin Kişilik Özellikleri

Kedi kişilikleri üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bazı kediler kendinden emin, cesur, girişken, diğerleri ise çekingen, araştırmacı veya korkulu bir karaktere sahiptir. Bununla beraber her kedi, belirli bir durum veya olayla karşılaştığında, özdeş olmayan bir şekilde davranır. Kedilerin mizacını etkileyen çeşitli faktörler vardır, bunlardan birkaçı:

Genler ve Çevresel Etki

Bir kedinin kişiliği, genetiğinden ve beslendiği çevreden etkilenir. Yavru kedinin mizacını belirleyen en önemli unsur anne ve babadan aldığı genlerdir. Arkadaş canlısı, insanlara düşkün olan anne ve babadan doğan yavru da sosyal bir kedi olur. Ancak saldırgan, korkak bir ebeveyne sahip olan kedilerde aynı şekilde anne-babadan alacaktır. Genellikle safkan kediler daha uysal ve sakin bir yapıya sahiptirler. Safkan anne ve babadan dünyaya gelen cins kedilerin saldırgan olma ihtimalleri çok düşüktür. Melez ve tekir kediler ise daha çok özgürlüğüne düşkün, kendinden oldukça emin ve saldırgan davranışlarda bulunurlar.

Kedilerde Erken Sosyalleşme Dönemi

Yetişkin kedilerin insanlarla rahat bir şekilde sosyalleşmesi için yavruların olumlu deneyim yaşaması gerekiyor. 2.8 haftalık yavruların her yaştan insanla çok rahat anlaşmasını görmek mümkün. Yavru kediler, yaşamları boyunca insanlara karşı tepkilerini şekillendiren hassas dönemde çevreleri hakkında öğrenmeye en duyarlıdır.

Aynı şekilde, kendi türünden olan kedilerle ve diğer hayvanlarla pozitif karşılaşmalar yaşayan yavru kedilerin, onları daha uysal bir gelişim evresine iter. Eğer kedi yavruluk ve ergenlik dönemi boyunca olumlu deneyimler yaşamaya devam ederse yetişkin olduklarında da uysal bir kedi haline gelmiş olur.

Irk Yatkınlığı

Her kedinin kendine özgü kişiliği olsa da yakın zamanda yapılan bir araştırma kedi ırkları ile gerçekleştirilen davranışlar arasında genetik bir bağlantı olduğu belirtilmiştir. Özellikle de insanlar tarafından yönlendirilen saldırganlık ve utangaçlık özellikleri arasında bir bağlantı olduğunu buldu.         

Kedilerin Kişilik Değerlendirmeleri

Kedinin zaman içinde çeşitli durumlarda davranışlarını ve duygusal ifadelerini dikkate alır. Mizaç değerlendirmeleri genellikle davranışsal artı kişilik anketlerine ek olarak kısa ve uzun vadeli gözlemlerde, farklı testlerde ve kişilik tiplerini üretmek için kedileri alışılmış yaşam durumları sırasında izleyerek yapılır.

5 Tip Kedi Kişiliği

Sinirli Kediler

Olağanüstü avcılar yapan keskin patileri, sivri dişleri ve güçlü içgüdüleri ile çevrilidir. Ancak sahip oldukları boyutları onları savunmasız kılar. Kendilerini koruma içgüdüsü bazılarında diğerlerinden daha güçlüdür. Gergin ve çekingen kediler, eve yabancı biri geldiğinde yatak ya da koltuk altlarına girerler. Özellikle eve ilk defa çocuk geliyorsa gürültüden hoşlanmazlar. Fazla sevilmekten sıkboğaz edilmek onlara göre değildir. Gergin bir kedi utangaç da olabilir. Aynı zamanda çok ilgiden hoşlanmazlar.

Sosyal Kedi

Ele alınmayı, kucakta oturmayı seven kedilerdir. Alanlarını sadece tanıdıkları ve sık gördüğü kişilerle paylaşırlar. Günlük olarak sosyal ilgiyi tercih ederek yoğurma yoluyla sevgi gösteren insanlara karşı inanılmaz derecede arkadaş canlısı, sakin ve duyarlıdır.

Meraklı Kedi

Sosyalleşme ve alışma dönemlerinde meraklı kediler kokuları, nesneleri, manzaraları ve sesleri araştırmaya ve keşfetmeye heveslidir. Meraklı kediler yabancı insanlarla tanışmaya çok heveslidir. Düzenli olarak yeni ortamlara maruz kalarak enerjik bir ortama geçecektir.  Bu tür kedileri enteraktif oyunlarla meşgul etmelisiniz. Bulmaca oyuncakları, yiyecek arama kutuları, kedi tırmalama tahtaları, kedi kuleleri ile oyalayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Konforu İçin: Muhteşem Kedi Ürünler

Avcı Kedi

Avcılar avını takip ederek, yakalayarak ve manipüle ederek en yırtıcı avlanma davranışını ifade ederler. Bunun yanında fareler ve tüy tipi oyuncaklar gibi cansız nesneleri hedef alarak oyun davranışı sergiler. Bunları yakalayarak da sahibine getirirler. Kedilerin yırtıcı davranışların ifade edilme olasılığı olmayan sadece kapalı yaşam tarzı can sıkıntısına ve memnuniyetsizliğe yol açabilir.

Huysuz Kedi

İnsanların dokunmasına karşı olan, dokunmaya karşı savunmasız, genellikle çevrelerine karşı aşırı uyanık ve kolayca sinirlenen bir kedi kişiliğidir. Huysuz kediler keşfetmek, oynamak ve sahibiyle kendi şartlarına göre etkileşim kurmak için bireysel alana ihtiyaç duyar. Bu karaktere sahip kedilerin özgür bir alana ve oyun için bolca oyuncağa sahip olmasını sağlayın. Huysuz kedilerin isteklerine saygı duymayı unutmayın.

Kedilerin Kişiliği Tüy Renginden Etkilenir mi?

Kişilik özelliklerini belirleyen bir kedinin tüy rengine bağlayan bilimsel kanıtlar şu an için bulunmamaktadır. Her kedinin genetik bir bağ ile benzersiz bir mizaca sahiptir. Kedinizin mizacını daha iyi anlamak, mümkün olan en iyi yaşama sahip olmalarına yardımcı olabilir. Dış görünüşüne göre kedilerin karakteri belirlenmez.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap