British Shorthair Mama Ne Kadar Yer?

British Shorthair Mama Ne Kadar Yer?

British shorthair mama ne kadar yer? Yeni kedi sahiplenen kişiler için en çok kafa karıştırıcı konulardan biridir. Kedilerin ne kadar mama yemesi gerektiğini belirleyen en önemli faktör yaşıdır. Yavru British shorthair beslenmesi yetişkin kedilere göre daha sık ve porsiyonu fazladır. Kedilerin yetersiz beslenmeleri, besin eksikliklerine ve kilo kaybına sebep olur. Fakat aşırı besleme ise çok daha yaygın ve önlenmesi gereken bir sorundur.  Bilinçsiz kişiler tarafından beslenen kedilerin yaklaşık yüzde 60’ının aşırı kilolu veya obez olduğunu gösteriyor. Kedilerdeki vücut yağının fazla olması diyabet, yüksek tansiyon, kas-iskelet sistemi sorunları, cilt hastalığı, kalp sorunları, bazı kanser türlerine yakalanma riski artar.

Satılık British shorthair günümüzde oldukça popüler olması daha önce kedi beslemeyenlerin hata yapmasına yol açmaktadır. Bunun olmaması için önceden yeterli bilgi almalısınız. Satılık british shorthair almayı düşünüyorsanız veteriner hekiminizden gerekli kontrollerini yaptırmalısınız.

British Shorthair Mama Ne Kadar Yer?

Pekiyi, British Shorthair kedi ne kadar mama yemeli? British Shorthair kedileri sağlıklı iştahlarıyla ünlüdür. İyi yiyicilerdir, nadiren seçicidirler ve genellikle önlerine ne koyarsanız onu yemeye isteklidirler. Yaşlandıkça kilo sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle mama porsiyonlarını dikkatli yönetmelisiniz. Enerjik küçük tüy yumağı olma eğilimindedirler, eğlenceli maskaralıklarıyla fazladan kalorileri mutlu bir şekilde yakarlar. Satılık british shorthair almayı düşünüyorsanız eğer en az 2 aylık olmasına dikkat edin. Yeterli anne sütünü aldıktan sonra kuru mamayı parçalayabilecek kıvama gelmeliler. Aksi takdirde kedilerin bağışıklıkları da düşük olacaktır.

Kedi Mamalarının İçeriğine Dikkat Edin

Bol proteinli ve çok az karbonhidratlı iyi bir kedi maması seçmelisiniz. Tahıl ve patates nişastası içermeyen markaları tercih edin. Çünkü bunlar bir kedinin ihtiyaç duyduğu hiçbir şeyi sağlamaz ve yalnızca sağlıksız kalori almasına neden olur. British Shorthair kediler için mama tercihi Royal Canin markasına bakabilirsiniz. Bu markanın kediler için üretilen mamaları s adece kaliteli bir ıslak mama değil, aynı zamanda özellikle idrar yolu enfeksiyonu eğilimi olan kediler için tasarlanmıştır.

Proteinler

Her kedi gibi British Shorthair de yeterli miktarda protein almalıdır. Kedilerin protein alması kasların, kemiklerin, bağların ve tendonların büyümesi ve desteklenmesi sağlar. Metabolizmanın verimli çalışmasında etkin rol oynar. Beyin gelişimi ve nörolojik fonksiyonlarını geliştirir. Bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık sağlar. Sindirim sistemleri eti işlemek için en uygun olduğundan, British Shorthairler kümes hayvanları , kırmızı et, organlar ve deniz ürünlerinden elde edilen hayvansal proteinlerin amino asit profilini kolayca parçalayarak ve emebilir .

Yağ ve Yağ Asitleri

Yararlı yağlar kedilerin mamalarında olmazsa olmazdır. Hayvansal yağ, yağda çözünen A, E, D ve K vitaminlerinin yanı sıra linoleik ve araşidonik asitlere sahiptir. Vücut ısısını korumaya, hormon seviyelerini dengelemeye, gastrointestinal fonksiyonları desteklemeye ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Yeterli yağ asidi olmadan, tüyleri kendine özgü parlaklığını kaybedebilir. Daha zor durumlarda, yağ asidi eksikliği tüylerin dökülmesine sebep olur.

Vitamin ve Mineraller

Veterier hekimlere göre, British Shorthairlerin beslenmesinde aşağıdaki temel vitamin ve minerallere ihtiyaçları vardır:

 • A Vitamini,
 • D vitamini,
 • E vitamini,
 • K vitamini,
 • Tiamin,
 • Niasin,
 • Folik Asit,
 • Biyotin,
 • B12 Vitamin,
 • Kolin,
 • Kalsiyum,
 • Fosfor,
 • Potasyum,
 • Magnezyum,
 • Bakır,
 • Çinko,
 • Sodyum ve klorür

Yukarıdaki bileşenler çoğu kedi mamalarının içerisinde bulunur. Bunlar kedinizin bağışıklığını güçlendirmede oldukça yararlıdır. Yeterli alamaması durumunda hızla zayıflayacak ve hastalıklara karşı dirençsiz kalacaktır.

Britanya Shorthair’in Günde Kaç Kaloriye İhtiyacı Var?

Kedilerin günlük kalori ihtiyacını karşılamak için yaşına ve aktivite düzeylerini göz önünde bulundurmalısınız. Vücut ağırlıklarının kg başına günlük 44-53 kalori ihtiyacı vardır. Ortalama olarak, bu cins, günde iki ila beş küçük öğüne dağıtılan 180-230 kalorilik bir diyette başarılıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap