Kediler Sahiplerini Kıskanır Mı?

Kediler Sahiplerini Kıskanır mı? Kıskanan Kediler Ne Yaparlar

Kediler sahiplerini kıskanır mı? Kedilerin sahiplerini kıskanması mümkündür. Kedi sahiplerinin bazı hareketlerinden dolayı kediler kıskançlık belirtisi gösterebiliyor. Bu kıskançlık belirtilerini özellikle de kediler sahiplerine yapar. Kediler sahiplerini kıskandıkları zaman gösterecekleri en belirgin tepki saldırganlık ve sinirlilik olacaktır.

Kediler Sahiplerini Kıskanır mı? Kedilerde Kıskançlık Belirtileri Nelerdir?

Kediler kıskandığı zaman farklı şekillerde bunu belli edebilirler. Örneğin kedilerin kıskançlık belirtileri şunlardır:

  • Saldırganlık
  • Yemek yememe
  • Evdeki farklı noktalara idrar yapma
  • Sürekli sevgi bekleme
  • Gürültü çıkarma
  • Oyun oynamak istememe
  • Eve gelen yeni kediye ya da kişiye saldırma ve ondan kaçma

Bu gibi belirtilerden kedilerin kıskançlık durumu gösterdiğini ve ayrıca depresyona girdiğini görmek mümkündür. Kediler sahiplerini pek çok durumda kıskanıp ve buna bağlı olarak daha fazla ya da daha sık sevgi ve ilgi görmek isterler. Bu durum aslında bir nevi ilgi için gösterilen tepkidir.

Kediler Sahiplerini Kıskanma Nedenleri

Kediler sahiplerini eve gelen bir misafirden, yeni sahiplenilen bir kedi ya da başka bir evcil hayvandan kıskanabilme olasılıkları vardır. Bunun yanı sıra sahibinin kedi ile ilgilenmemesi, sürekli olarak kitap okuması, televizyon izlemesi, bilgisayar ya da telefonla çok uzun süre ilgilenmesi ve evde daha az vakit geçirir hale gelmesi gibi durumlar kedilerin sahiplerini kıskanmasına neden olmaktadır.

Eve gelen bir misafir kedi nedeniyle kedilerin sahiplerini kıskanması mümkündür. Ayrıca eve gelenin yalnızca bir kedi olması da gerekmez. Kediler sahiplerini diğer bireylerden ve başka hayvanlardan da kıskanabilirler. Örneğin eve yeni taşınan bir arkadaş ya da eş olduğu zaman kediler sahiplerinin o kişi ile daha fazla ilgilendiğini, onu daha fazla sevdiğini düşünür. Bu sebeple kıskançlık belirtileri gösterdiğini görebilirsiniz. Bu durumlarda kedilerin sahiplerine karşı hırçın, saldırgan tavırlar sergilemesi mümkün olduğu gibi diğer evcil hayvana ya da kişiye karşı da saldırgan olabilirler.

Kediler bazen doğum yaptıktan sonra sahipleri yavruları ile ilgilendiği için bile kıskançlık gösterir. Yavrularına karşı agresif davranışlar sergilerler. Bu gibi durumlarda da kedinin yavrularından mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Kediye ilgi göstermek, kedi ortada olmadığı zaman yavruların bakımı ile ilgilenmeyi de ihmal etmemeniz gerekir.

Kediler tıpkı yavrularını kıskandığı gibi sahiplenilen yeni bir evcil hayvanı da sizden kıskançlık gösterir. Bu tür durumlar kedilerin aslında sahiplerini ne kadar benimsediğinin bir göstergesidir. Sahiplerini sevdikleri için onlara karşı kıskançlık sergilerler. Onlarla ilgilenmeyen sahiplerinin artık onları sevmediğini düşünürler. Bu nedenle sürekli olarak kendilerini sevdirmek için onlara yakın şekilde dolaşabilir, yataklarına girip onlarla uyumak isteyebilir. Ya da evdeki her türlü eşyaya zarar vererek dikkat çekmeye çalışırlar. Bu durumlar kedilerin kıskançlığa bağlı olarak sergilediği davranışlardır ve kediler kıskançlık gösterdiği zaman sabırlı olmak oldukça büyük öneme sahiptir.

Kedilerin Kıskançlığına Karşı Ne Yapmalı?

Kedilerin kıskanç davranışlarına karşı hoşgörülü olmak gerekir. Onların da duyguları vardır ve bazı durumlarda sizi kıskanmaları mümkündür. Bu yüzden de kıskançlığa neden olabilecek durumları ortadan kaldırmak için birtakım çalışmalar yapmak lazım.

Kedilere mümkün olduğunca ilgi göstermek ve onları sevdiğinizi belli etmek gerekir. Bu şekilde kıskançlık durumunun da kısa zamanda ortadan kalkması mümkündür. Ayrıca eve gelen misafir kişi ya da hayvan ile kedinizin tanışmasına izin vermek ve kedinizin yanında ona karşı ilgili olmak da kedinizin kıskançlık tavrı göstermemesine katkı sağlayacaktır. Kediniz kıskançlığa bağlı olarak yanlış davranışlar gösterdiği zaman ona kızmak yerine ona ilgi göstermek, yaptığı davranışın yanlış olduğunu da bu sırada ona öğretmek gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap