Yavru Scottish Fold Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yavru Scottish Fold bakımı, minicik kulakları ve yumuşacık tüyleri ile ayıcığa benzeyen yüzleri kedi severler tarafında oldukça dikkat çeker. Orijinal ve safkan bir ırk olan Scottish popüler olmasının yanında hassas bir yapıları vardır. Kulaklarının kıvrık olması, genetik bir mutasyona uğraması sonucunda fiziksel bir değişime uğramıştır. Bu yüzden ihtiyacı olan özel bakımı sağladığınızda sağlık sorunları yaşamayacaktırlar. Scottish Fold yavru sahiplenirseniz, kedinizin bakımını nasıl yapmanız gerektiğine daha yakından bakalım….

Bir Scottish Fold yavru, orta büyüklükte boya sahip erkek olanların ağırlıkları 4-6 kg iken dişilerin ağırlığı 2-4 arasında değişiklik gösterir. Diğer kedi cinslerinden en büyük farkı ise kulaklarının kıvrımlı ve kafalarına yapışık gibi görülmesidir. Kafası yuvarlak gözleri ise yüzüne göre oldukça büyüktür. Yumuşak ve küçük burun yapısına sahip olan bu kedilerin orta ya da kısa bacaklara sahiptir. Tüy yapıları uzun ve kısa olarak ikiye ayrılır. Kısa tüylü olanları yaygın olsa da uzun tüylü varyasyonları da mevcuttur.

Scottish Fold Yavru Bakımı Maliyetli mi?

Kedi sahiplenmek için belirli bir maliyet ayırmanız gerekiyor. Scottish Fold fiyat belirledikten sonra kedinizi sahiplenmeniz çok önemlidir. Çünkü kedilerin veteriner kontrolü, kaliteli ve sağlıklı kedi maması alınması, ihtiyacı olan temel kedi malzemelerini alacak bütçeyi belirlemek gerekir. Bütçeniz belirledikten sonra sıra Satılık scottish fold aramaya geldiyse bunu güvenli sahiplendirme platformlarında yapmayı unutmayınız. Tabii ki ücretsiz scottish fold sahiplenme bulmak biraz zor olsa da ilan sahipleri ile iletişime geçip kedinizi ücretsiz sahiplenme imkanınız olabilir.

Yavru Scottish Fold Bakımı Nasıl Olmalı

 Bu kedi ırkının bakımı hakkında bilmeniz gereken birkaç ayrıntı vardır.  Çünkü hassas ve narin bir vücut yapısına sahiptir. Özellikle kulak yapıları genetik olarak kıvrımlı ve kapalı olduğu için bakım konusunda ihmal edilmemelidir. Kulak bakımı yapılmazsa eğer enfeksiyon kapma riskiyle karşı karşıya kalıp uyuz kapma ihtimalleri artar. Bu yüzden haftada en az bir defa olmak üzere kedinizin kulaklarını temizlemelisiniz.

Scottish Fold kedi ırkının sokak ortamına alışık olmadığı için enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklardan korumak amacıyla evde bakılmalıdır. Dışarıya çıktığınızda kedi taşıma çantası veya kucağınızda olması önemlidir. Scottish Fold sahiplenme istiyorsanız bakımını da eksiksiz yapıyor olmalısınız. Çünkü tüy bakımı, tırnaklarının kesilmesi, göz bakımı ve pati bakı ve hijyeni konusunda istikrarlı ve disiplinli olmalısınız. Düzenli bir şekilde haftada 2 veya 3 kez tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Düzenli taranan tüyler sonucunda dökülme daha az olacaktır. Ayrıca sağlıklı ve parlak tüyleri de olur.

Kedinizin tırnaklarını yavruyken kesmeye alıştırmanız sizin açınızdan kolaylık sağlar. Çünkü tırnakları uzadığında kesmezseniz bir yerlere takılması sonucunda yara ve kırılmalara yol açar. Bu yüzden piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz kedi tırnak makası alarak uzadığında tırnakları kısaltmayı unutmayınız.

Yavru Kedinizle İle Aranızda Bağ Kurun

Kedinizle aranızda bir bağ kurulması çok önemlidir. Böylece tuvalet eğitiminde ve diğer eğitimlerinde sizi dikkate alacak ve komutlarınızı dinleyecektir. Örneğin tüylerini tarama zamanı geldiğinde, tırnak kesme zamanında kucağınıza aldığınızda sizden korkmayacak ve kendini rahat bırakacaktır. Yavru Scottish Fold kedinizin küçük yaşlarda ona ne öğretirseniz yetişkinlik döneminde de o kadar rahat etmiş olursunuz. Doğuştan eklem ve kemiklerinde sıkıntı olan bu kedilerin vitamin takviyesi alması gerekiyor. Düzenli veteriner kontrollerini de aksatmamanız yavrunuzun gelişimi açısından çok önemlidir.

Yavru Scottish Fold Olması Aşılar

Kedinizin ilk aşıları 6-8 haftalıkken olması gerekiyor. Bu dönemde kedinize iç-dış parazit aşısı yapılır. Ardından karma aşı, lösemi aşısı uygulanır. Yavru kedi aşı takvimi için veteriner hekiminiz hangi aşıları ne sıklıkla ve aralıkla yaptırmanız gerektiğini size söyleyecektir. 3 ay ve üstü olan yavru kedinizin kuduz aşısı olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Böylece yavrunuzun karşılaşacağı hastalıklara karşı vücudu direnç kazanarak daha sağlıklı olacaktır.

Yavru Scottish Fold İle Oyun Oynayın

Oyun oynamaktan çok keyif alan bu kediler yavruyken bitmek bilmeyen enerjiye sahiptirler. Sürekli sizden bir şey beklerler. Kucağınıza gelir, bacaklarınıza yapışır ve onunla oyun oynamanızı isterler. Scottish Fold bakımı o yüzden çok eğlenceli ve keyifli bir hale gelir. Tabii ki sizde oyun oynamayı seviyorsanız. Kilo almaya elverişli oldukları için ev içerisinde aktivite yapmanız onu yormanız gerekiyor. Kediniz enerjisini atamazsa stresli ve mutsuz olur. Kedi oyuncakları alarak onunla eğlenceli oyunlar oynabilirsiniz. Yetişkin dönemine geldiğinde çok çabuk yorulacakları için oyun oynamanın dozunu azaltacaklardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap