Kısır Kediler Nasıl Beslenmeli?

Kısır kediler nasıl beslenmeli? Özellikle geçirdikleri operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aksi halde hızlı şekilde kilo alarak obezite oluşumu ortaya çıkacaktır. Kısır kedilerin beslenmesi için gerekli özen gösterilmediğinde kedinin kilo alarak fiziksel aktivitelerinin azalmasının önüne geçilemeyebilir. Kısır kedilerin kilo alması; nefes almada güçlük, diyabet, kalp hastalığı ve mesane kanseri olmak üzere hayati tehlikeye atacak sorunlara neden olabilir.

Kısır Kediler Nasıl Beslenmeli?

Kısırlaştırma ameliyatının sonrasında ise veteriner hekime danışılarak kediniz için ideal olan mamaları öğrenebilirsiniz. İçeriğinde yüksek protein olan mamaların sindirilmesi daha kolaydır. Aynı şekilde karbonhidrat oranının düşük olması da dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kısır kedilerin beslenmesi kilo kontrollerinin sağlanması bakımından önemlidir.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamalarının Özellikleri

Kısır kediler için özel formüle edilmiş mamalar yapay koruyucu içermemektedir. Özellikle A, C ve E vitaminleri bakımından yoğun kedi mamaları kedilerin kemik sağlıkları için oldukça önemlidir. Kısırlaştırılmış kediler için kullanılan mamaların genel özellikleri ise;

 • A, E ve C vitaminleri yüksek ve değer bakımından iyidir.
 • İçerisinde doğal antioksidanlar barındırır.
 • Balık yağı bulunur.
 • İçinde bulunan tahıl oranı alerjik etkiler göstermez.
 • Hem kaliteli et ürünleri hem de bitkisel maddeler bulunur.
 • Kediler eklem sağlığını desteklemektedir.
 • Yapay koruyucu içermezler.
 • Gluten içermezler.

Tüm bu özelliklere sahip kısırlaştırılmış kedi mamaları kedinizin sağlığını desteklemektedir. Kedi mamaları içerik açısından da çeşidi bol olan mama çeşitleridir. Hamsili, tavuklu ve farklı çeşitli seçenekleri mevcuttur.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması: İçeriği Nasıl Olmalı?

 • Protein: Normal şartlarda özellikle yavru ve hamile kediler için protein büyük önem taşımaktadır. Fakat kısırlaştırılmış kediler için aynı durumu söylemek zordur. Kısır kedilerin günlük hareket düzeyi düştüğü için protein oranı daha düşük mamaların tercih edilmesi önerilmektedir. Yinede belli seviyede protein tüketmeleri önem arz etmektedir.
 • Yağ: Kısırlaştırılmış kediler daha az hareket ettiği için yağ içeriği daha düşük mamalar tüketmeleri gerekir. Normal şartlarda yağ alımı bir problem oluşturmasa da kedinizin hızlı bir şekilde kilo almasına sebep olabilir. Bu duruma bağlı olarak obezite gelişebilir. Bu sebeple kısırlaştırılmış kediler için özel üretilen mamalarda daha az yağ oranı bulunmaktadır. Bir mamada ortalama olarak %10’luk yağ oranı ideal kabul edilir.
 • Vitaminler: Diğer tüm kediler gibi kısırlaştırılmış kedilerin de ihtiyaç duydukları vitamin ihtiyacının karşılanması önemlidir. Vitamin bakımından zengin mamalar ile beslenmeleri güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sisteme sahip olmaları için gereklidir. Özellikle mama içeriğinde bulunan meyve ve sebzeler vitaminlerin karşılanması için yeterli olmalıdır. Kısırlaştırılmış kedilerin her çeşit vitamine ihtiyacı vardır. Özellikle A, C ve E vitaminlerini yeterli düzeyde almaları gerekir.
 • Mineraller: Kısırlaştırılmış kedilerin beslenmesinde minerallerin dengede olmadı gerekir. Çünkü kısırlaştırılmış kedilerin böbrek hastalıklarına yakalanma riski daha yüksektir. Bu gibi durumların önüne geçilmesi için yeterli miktarda fosfor, magnezyum ve kalsiyum almaları gerekir. Özellikle magnezyum almaları böbrek hastalıklarının engellenmesi için son derece önemlidir.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları Nasıl Kullanılır?

Kısırlaştırılmış kediler de normal kedilerin beslendikleri gibi beslenebilirler. Fakat kedi sahiplerinin özellikle kedileri kısırsa kedilerini iyi gözlemlemeleri gerekir. Kısırlaştırılmış kediler çeşitli hormonal değişiklikler yaşadığı için kısa süre içerisinde kilo alabilir. Bu nedenle kilo kontrollerinin sağlanması önemlidir. Kısırlaştırılmış mamaların kedilere dengeli bir şekilde verilmesi gerekir. Bu kontrolün elde edilebilmesi için kısırlaştırılmış mamaların kullanılması en iyi yöntemdir. Ayrıca mamaların üzerinde yazan kullanım klavuzunun okunması ve uyulması gerekir. Aynı şekilde aşırı tüketilen kısırlaştırılmış kedi mamaları da aşırı kilo alımına neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir faktör de kuru mama ile beslenen kedilerin yaş mama tüketen kedilere göre daha fazla su tüketmeye ihtiyaç duymasıdır. Bunun takibinin yapılması önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap