Kedilerde İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Kedilerde ideal kilo durumu kedinin ırkına ve yaşına göre hesaplanmalıdır. Kedilerin aşırı kilolu olması ya da zayıf olması çeşitli sağlık sorunlarını meydana getirebilmektedir. Bu nedenle de kedinizin beslenme egzersiz düzenini sıkı şekilde takip etmeniz gerekir. Kedilerin ideal kilosu yaşına, boyutuna, cinsine ve sahip olduğu rahatsızlıklara göre değişiklik gösterebilir. Bu tür farklı durumlar olduğu zaman kedinizin ideal kilosunu veteriner desteği ile belirlemeniz mümkündür. Kedilerin ideal kilosunun belirlenmesi için çeşitli etkenler dikkate alınırsa sağlıklı bir kilo da mümkün olabilir. Bu kilonun sağlıklı şekilde alınmış olması da ayrıca önemli. Yalnızca yağ ya da karbonhidrat gibi içeriklerden gelen kilo sağlıklı olmayacaktır. Peki, kedilerin ideal kilosu nedir? Kedilerde ideal kilo nasıl belirlenir?

Kedilerde İdeal Kilo

Kedilerin sağlıklı beslenmesi ve egzersiz yapması ile idral kilolarına ulaşmaları sağlanacaktır. İdeal kilonun yalnızca yağ ve benzeri içerikler ile kazanılmaması gerekir. Protein, vitamin, mineral, karbonhidrat, yağ içeriklerinin tamamının düzeni ve dengeli şekilde tüketimi önemlidir. Bu ürünlerin dengeli şekilde yer aldığı kedi mamalarını tercih etmek, kedinizin sağlıklı büyüme göstermesi için önemlidir. Düzenli ve dengeli beslenme ile ideal kiloya erişmek mümkün olacaktır. 

Yetişkin erkek kedilerin 3.5 – 7 kilogram ve yetişkin dişi kedilerin 2.5 – 4.5 kilogram arasında olmalı. Bu kilo aralığında olan kedilerin ideal kiloya yakın olduğunu söylemek mümkündür. Dünya Veteriner Derneği kedilerin kilosunu üç gruba ayırmıştır. Bu gruplar zayıf, ideal ve şişmandır. Zayıf kedilerin sağlıklı şekilde kilo alması sağlamalısınız. İdeal kiloya sahip olan kedilerin ise kilosunu koruması ve gerekirse bir miktar daha kilo alması ya da vermesi duruma göre değişiklik gösterecektir. Aşırı kilolu olan obezite rahatsızlığına sahip kedilerin de şişman grubunda yer alması mümkündür. Bu kedilerin acil şekilde kilo vermesi gerekir. Kilo vermeyen aşırı kilolu kedilerin pek çok rahatsızlığa sahip olması olasıdır. Bu durumda kedinin sağlığı için kilo vermesi önemlidir. 

Zayıf Kedilerde Kilo Problemleri

Zayıf kedilerin genel anlamda ihtiyaçlarını göre daha az beslendiğini söylemek mümkündür. Bu kedilerin daha düzenli ve sık bir beslenme programına sahip olması gerekir. Ayrıca çok sıkı egzersiz yapan kedilerin de aşırı zayıf olması görülme ihtimali vardır. Zayıf kediler genel anlamda kemikleri görünen ve yağ tabakası bulunmayan kedilerdir. Dışarıdan bakıldığı zaman kalça ve kaburgalarını görebilirsiniz. Bu zayıflıkta olan kedilerin sağlıksız gelişim göstermesi ve çeşitli hastalıklara da daha açık olmaları gözlemlenmiştir. 

Zayıf kedilerin kilo alması için beslenme programları ve egzersiz programlarının kedinin sağlığını desteklemesi gerekir. Beslenme programının düzenli olması, kilo almak ve ideal kiloya ulaşmak için yardımcıdır. Kedilerin belli bir kiloya kadar zayıf olması kabul edilir. Ancak belli kilonun altındaki kedilerin zayıf olması çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında önemlidir. 

Şişman Kedilerde Kilo Problemi 

İdeal kilonun üzerinde kiloya sahip olan kediler, şişman kedilerdir. Bu kedilerde kalp ve diyabet gibi farklı pek çok rahatsızlık meydana gelebiliyor. Bu nedenle de kedinizin aşırı kiloya bağlı olarak rahatsızlanması olasıdır. Kedinizde kiloya bağlı rahatsızlıklar görülmesini istemiyorsanız ideal kilonun üzerindeki kedileri beslenme ve egzersiz programları ile zayıflatmanız gerekir. 

Az tahıllı ya da tahılsız besinler ile beslenen aşırı kilolu kedilerin zayıflatılması için egzersiz programlarının uygulanması da etkili olacaktır. İdeal kiloya ulaşması istenen kedilerin buna uygun mamalar ile beslenmesi önemlidir. Bu sırada sık sık yapılan egzersizler ile kedilerin enerji harcaması da kilo vermek ve ideal kiloya ulaşmak için yardımcı olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap