British Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

British Shorthair kaç yıl yaşar? Sağlıklı bir British Shorthair 20 yıla kadar yaşar. En uzun süre yaşayan kedilerde ortalama 20 yıl kadar yaşamaktadır. Kedinizin daha uzun yaşaması için iyi bir bakıma ve beslenmeye ihtiyacı vardır. British Shorthair fiyat aralığı kedinin ne kadar sağlıklı olduğuna göre değişir. Kedininin iyi bakım görmesi yaşam süresini ortalamanın üzerine çıkar. British Shorthair kedilerinin ortalama ömürleri dengeli beslenme, obezite ve genetik hastalıkların varlığı gibi durumlarda farklılık gösterir. British Shorthair fiyat aralığının yüksek olduğu düşünüldüğünde, uygun fiyatlı kedilerin genetik hastalıklara sahip olduğu düşünülüyor. Bu nedenle kedinizi sahiplenmeden önce gerekli bakım ve aşılarının eksiksiz olduğuna emin olmalısınız. Sağlıklı ve aşıları tamamlanan kedilerin yaşam süresi daha uzun olur.

British Shorthair Ömrünü Etkileyen Faktörler

  • Obezite: British Shorthair fiyataralığı yüksek olduğu için, düşük fiyatlı kedileri sahiplenmeden önce iki defa düşünmek gerekir. Kedinizde obezite olması fiyatının düşük olması için bir nedendir. Obezitenin kedilerin yaşam süresini azalttığı bilinir. Obezite yanlış beslenme sonucu ortaya çıkar. Kedinizin beslenme planına dikkat etmelisiniz.
  • Kazalar: Kediler oldukça hareketli canlılardır. Evde ya da sokakta başına herhangi bir kaza gelmesi olası. Kedinizin tehlikeli ortamda bulunmasına izin vermemelisiniz. Onu evdeki kazalardan korumak için gerekli tedbirleri almalısınız.
  • Hastalıklar: British Shorthair kedileri gibi cins kedilerin çeşitli genetik hastalıkları vardır. Bu nedenle kedinizin düzenli veteriner ziyaretlerini aksatmamalısınız. Bu sayede hastalıkların erken teşhisi sağlanır.

British Shorthair Ömrünü Uzatacak İpuçları

  • Kedinizin beslenmesi, güçlenmesi ve büyümesi için gerekli besin maddelerini aldığından emin olmalısınız. Kedinizin günlük alması gereken kalori miktarını hesaplamalı ve sağlıklı bir beslenme planı oluşturmalısınız.
  • Kedinizin yeteri kadar ve temiz su içmesini sağlamalısınız. Yeteri kadar su içmeyen kedilerde idrar yolu hastalıkları görülür.
  • Kedinizin aşılarını aksatmamalısınız. Kedinizin yaşam beklentisini tüm aşılarını yaptırarak arttırabilirsiniz.
  • British Shorthair kedinizin ne kadar süre yaşayacağı, diş bakımına bağlı. Kedinizin dişlerini temiz tutmalı ve kronik hastalıklara karşı önlem almak için gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.
  • Kedinizin yılda en az bir defa veteriner kontrolüne gitmesi gerekir. Böylece olası problemleri en kısa süre de fark edersiniz.
  • Kedinizi kısırlaştırarak olası meme kanseri ya da testis kanserinden koruyabilirsiniz. Kedinizi kısırlaştırmadığınız taktirde birçok kansere yakalanma riski %50 artar.

British Shorthair: Hastalık Faktörü

Yeteri kadar beslenmeyen kedilerde, çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkar. Beslenmeyle birlikte, düzenli veteriner kontrolleri ve aşı takviminin eksiksiz uygulanması son derece önemlidir. Aksi halde bakteriyel, paraziter ve viral enfeksiyonlar meydana gelir. Bazı hastalıklar kedilerde uzun vadede etkisi gösterir. Bu hastalıklar kedinizin yaşam süresini olumsuz etkiler. Genetik olarak zayıf olan kediler, bağışıklık sistemi zayıf kediler ve organ fonksiyonları bozuk kediler, uzun bir yaşam süremez. Ayrıca aşılamanın etkisi de bir kedinin yaşam süresi üzerinde oldukça fazla. Aşılaması tamamlanmayan yavru kedilerin bağışıklık sistemi zayıf olur ve dış etkenlere karşı açık olur. Bu durumda yavru kedilerin birkaç ay içerisinde hayatını kaybettiğini görebilirsiniz. Aşılama kediyi yakalanabileceği birçok hayati hastalıktan korur.

Ömrü En Uzun Olan Kedi

Dünyanın en uzun yaşayan kedisi, 1967’de Texas eyaletinde dünyaya gelmiştir. Dünyanın en yaşlı kedisi Creme Puff, 38 yıl 3 gün yaşamıştır. En uzun yaşayan kedi unvanı ile Guinness Dünya Rekorlar kitabına adını yazdırmıştır. Creme Puff, yumurta, kuşkonmaz ve krema gibi sıradışı yiyecekler ile beslenmiştir. 2005 yılına kadar yaşayan kedi, kısa tüylü bir ev kedisidir. Tiffany isimli kedide en uzun yaşayan kediler arasındadır. Tiffany sevimli bir Bombay kedisidir ve 27 yıl yaşamıştır. Özenli bir bakıma, onu seven bir aileye, güvenli ortama ve iyi genetik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu faktörler sayesinde bir kedinin uzun yaşaması mümkün görülmektedir. Kedinizin yaşam süresi için tam bir kontrolünüz olmasa da onlara huzurlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir hayat sunabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap