Sıcak Havalarda Kedi Serinletme Yolları

Sıcak havalarda kedi serinletme son derece dikkate değer olmalı. Havaların ısınmasıyla beraber kedimi nasıl serin tutabilirim diyenlere tekrardan birkaç öneride bulunduk. Aşırı sıcaklar kedileri rahatsız etmekle kalmaz aynı zamanda sıcak çarpmasıyla da karşı karşıya bırakır. Bunun yanında çok fazla güneş ışığına maruz kalmaları durumunda güneş yanıkları da yaşamaları mümkün. Çoğu kedi kendilerini güvende tutmak için vücut ısılarını kontrol edebiliyor. Ancak uzun tüylü ve tüysüz kedi cinsleri sıcaktan çok fazla etkilenirler. Kedilerinizi yaz mevsiminde serin tutmak, mutlu ve sağlıklı bir yaz geçirmesini sağlayacağınız önerilerimizi öğrenmek için okumaya devam edelim…

Sıcak Havalarda Kedi Serinletme Yolları

Kedilerin tüyleri soğuktan ve sıcaktan korumalarını sağlayan bir tabakaya sahiptir. Ancak aşırı sıcak ve soğuklarda ne yazık ki bu koruyucu tabaka yetersiz kalır. Yüksek yaz sıcaklıkları, davranış değişikliklerinin yanı sıra bir dizi fiziksel reaksiyona da yol açabilir ve bu, ekstra tüylü kediler için daha kötü olabilir. İçeriği zengin ve soğuk ıslak kedi mamaları evcil hayvanınızın serinlemesine yardımcı olabilir.

Buz Küpleriyle Oyun 

Yaz aylarında serinlemek için çok sık kullandığımız buz küpleri kediniz için de çok iyi bir serinletici olacaktır. Öncelikle buz küpleri elde edelim. Sonrasında sıcaktan bunalan kedinize buz küplerini gösterin. Küpleri zemine koyun ve kedinizi çağırın. Patileriyle buz küplerini oynatarak pati altındaki pedleri de serinletmiş olacaktır. Böylece buz küpleri ile hem dışarda hem de içerde kedileri serinletmek için eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz.

Kedinizi Nemli Bezle Silin

Aşırı sıcak bir günde sıcaktan baygın yatan kediyi en iyi kendine getirmek için nemli bir bez ile vücudunu temas ettirmek. Kedinizi kesinlikle yıkamayın! Kediler suyla temastan nefret ederler. Hem bu onların sağlığı açısından da iyi olmaz. Soğuk su ile ıslattığınız bezi kedinize okşayarak silerseniz serinlemesine kesinlikle yardımcı olmuş olursunuz.

Kediler İçin Soğutma Matı

Gün içinde sakin bir köşeye geçmesi için bir alan yaratın. Sessiz ve serin olması için serinletici mat alarak yararlanabilirsiniz. Böylece hem sakin bir ortam yaratmış olursunuz. Hem de sıcak aylarda rahatlaması için konforlu bir alan sunmuş olursunuz.

Eğer soğutma matı bulamazsanız kedilerin en çok sevdiği karton kutu alarak gölgelik ve esen bir alana koyabilirsiniz. Bu da kedinizin serinlemesine ve sıcaktan uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. Düşük ayarda klima, vantilatör çalıştırarak da ayrıca serinlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

Düzenli Taramaya Devam Edin

Kedileri düzenli olarak her gün tararsanız eğer sıcak havalarda oldukça rahatlarlar. Özellikle uzun tüylü kedilerin taranması tüylerinin keçeleşme gibi problemleri de engellemiş olunur. Ölü tüylerden kurtarmış olmanız kedinizi oldukça rahat ettirecektir.

Oyun Saatlerinizi Daha Serin Saatlere Çekin

Kedileri serin tutma yollarından biri de oyun seanslarını sabah erken saatlerde ya da akşam saatlerinde yapmanız. Böylece çok fazla efor sarf etmesinin de önüne geçmiş olursunuz. Vücut direncinin sıcağa karşı savunmasız gelmesi de böylece önlenir.

Kedilerin Taze Suya Her Zaman Ulaşılabilir Olması

Özellikle yazın aşırı sıcaklarda taze su kediler için çok önemlidir. Kedilerin serin kalması için suyunun her zaman temiz olması gerekli. Evin çeşitli yerlerine su kabı yerleştirin. Suyun ısınmasını geciktirmek için içerisine birkaç tane buz küpü atmalısınız.  Bu sayede su daha uzun soğuk kalarak kedinin de suyu afiyetle içerek serinlemesi sağlanır.

Kedilerin Sıcak Havalarda Kapalı Alanlarda Kalmamalarına Dikkat Edin

Özellikle kısa süreliğine de olsa hayvanların araba, karavan, balkon gibi alanlarda kapalı bırakmayın! Evde olmadığınız zamanlarda kedinizin bir oda içine kalmamasına çıkıp dolaşabileceği alanlar yaratın. Ayrıca kedi astronot çantaları yaz aylarında kapalı alan olmasından dolayı içeride bunalmalarını arttırır. Eğer ev çok fazla güneş ışığını içeriye alıyorsa günün en sıcak saatlerinde perdeleri kapatın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap