Scottish Fold Hastalıkları: Her Scottish Fold Hasta mı?

Scottish fold hastalıkları pek çok kedi sahibi olmak isteyen kişilerin kafasını karıştırmaktadır. Özellikle scottish fold hakkında çok yaygın olan genetik hastalıkları konusunda eksik bilgiler bilinmektedir. Sevecen ve nazik doğası ve kendine özgü görünümü nedeniyle çok popüler bir evcil hayvandır. Sevimli görünüşleriyle satılık scottish fold ilanlarına talepte günden güne artmaktadır.

Kulaklarının kıvrık olması ilk olarak 1961’de İskoçya’da bir çiftlik kedisinde gözlemlenen doğal bir genetik mutasyonun sonucudur. Katlanan kulakları diğer dik kulaklı kedilere göre daha az enfeksiyona yakalanma riskindedir. Ancak farklı görünen kulakları kıkırdak oluşumundaki altta yatan bir kusurdan kaynaklanır. Bu yüzden satılık scottish fold ilanlarına bakarken dikkat etmelisiniz ki, bu ırkın bakımı çok önemlidir.

Büyük ve küçük, yaşlı ve genç insanlarla olmayı sever ve diğer kedilerle ve kedi dostu köpeklerle de iyi geçinir. İskoç Fold, kabul etmeliyiz ki, mükemmel bir küçük kedidir.
Satılık scottish fold almayı düşünüyorsanız eğer enerjik ama çılgın değil, ilgiyi seviyor ama talepkar değil ve evin içinde sizinle birlikte sessiz, yumuşak bir sesle konuşarak sizi takip edecek.

Scottish Fold Hastalıkları: Her Scottish Fold Hasta mı?

Scottish yavrular 3-4 haftalık olduklarında kulaklarının kıvrılmaya başlandığı gözle görülür. Bazen kulaklar hiç katlanmaz – aslında, yavru kedilerin yalnızca yaklaşık %40’ında katlanmış kulaklar oluşur. Scottish fold kedilerin kulakları tek ya da çift kat şeklinde katlanabilir. Kulakları katlanmış tüm kedilerde kusurlu kemik gelişimi ve ciddi kemik ve kıkırdak anormallikleri olacaktır. Kemik ve kıkırdakların gelişme bozukluğuna osteokondrodisplazi adı verilir. Kemik ve kıkırdaktaki anormallikler şiddetli ağrılara, artrite yol açar.

Scottish Fold Kedilerinde Osteokondrodisplaz

Sevimli görünüşleri ile tanınan Scottish Fold kıkırdak gelişimini etkileyen genetik bir mutasyonun sonucudur. Bu mutasyon sadece bu kedilere benzersiz bir görünüm kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda cins için en büyük sağlık sorunlarından birine neden olur. Tedavisi çok zor olan bu hastalığın yaşı büyüdükçe ağrıların da artması ile sonuçlanır. Aşırı durumlarda ilaç veya ameliyatla tedavi edilebilir. Hastalığın tedavisi olmadığı için tedavi, kedinizin ömrü boyunca devam eden bir gerekliliktir.

Scottish Fold Kedilerde Artrit

Osteokondrodisplazinin gelişimiyle Scottish fold kedileri diğer eklem hastalıklarına da yatkın hale gelir. Bunlardan biri de artrit. Hareket kabiliyetini kısıtladığı gibi kilo almasına da yol açar. Kedilerde Osteokondrodisplazi gibi, artrit tedavi edilemez, ancak ağrı kesici ilaçlar ve iltihap önleyici ilaçlarla tedavi edilebilir.

Artrit belirtilerinin çoğu osteokondrodisplaziye benzer. Her iki durum da aktivite seviyelerinde azalma, sinirlilik, sertlik, topallama ve mobilyaların üzerine atlayıp inme isteksizliği ile sonuçlanır.

Scottish Fold Kedilerde Kardiyomiyopati

Kedilerde kalp hastalığı her cinsin başına gelebilecek hastalıktır. Kalp kasının stabil çalışmasını engeller. Her iki sorun da konjestif kalp yetmezliğine, kan pıhtılarına ve bazen ani ölüme yol açabilir. Genetik, karın içindeki yara dokusu veya kedinizin diyetindeki taurin eksikliği buna neden olabilir. Kedilerdeki birçok kalp rahatsızlığının benzer belirtileri vardır ve doğru teşhis için testler gerekir. İskoç Fold’da yaygın olan diğer sağlık koşullarında olduğu gibi, uygun tedavi ile kediniz birkaç yıl yaşayabilir.

Scottish Fold Kedilerinde Obezite

Kediler acı çektiklerinde bunu göstermek istemezler. Bunun yerine saklanır, ayakaltında bulunmamaya çalışırlar. Acı ve ağrı yaşadıklarında günün çoğunu bir köşeye kıvrılıp uyuyarak geçirmeye çalışırlar. Bu da onların daha az aktivite yapmalarına neden olur. Bu hareket etmeme eğilimi, özellikle diyetleri sınırlı aktivite seviyelerini hesaba katacak şekilde ayarlanmazsa, obezite gelişimine yol açar.

Scottish Fold Polikistik Böbrek Hastalığı

Genetik bir hastalık olan Polikistik Böbrek Hastalığı, kedilerde kist oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Doğuştan gelen bu hastalık böbreklerin işleyişine müdahale etmeye başlayana kadar istikrarlı bir şekilde büyürler. Böbrek yetmezliğine kadar ilerler. Her kedide kist olmaz ve böbrek yetmezliği de görülmeyebilir. Ne kadar erken teşhis konulursa tedavisi de o kadar kısa sürer.

Scottish Fold Sağlıklı Tutmanız İçin Neler Yapabilirsiniz?

Uzun, sağlıklı ve mutlu yaşamaları için kedinize doğru, eksiksiz bir şekilde yaşamını devam etmesini sağlamalısınız. Kulaklarını temiz tutmalı, kilo almasını önlemelisiniz. Düzenli veteriner kontrollerine giderek aşılarının eksiksiz bir şekilde yaptırmalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap