Kedi Vitaminleri: Kediler İçin Gerekli Olan Vitaminler

Kedi vitaminleri kedinizin sağlığını korumak için önemlidir. Kedinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi için beslenmesinden bakımına kadar özen göstermeniz gereken pek çok konu vardır. Kedinizin beslenmesinde büyük rol oynayan kedilerin sağlıklı yaşaması için gerekli olan vitamin çeşitleri ile kedinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Kediler İçin Gerekli Olan Vitaminler

Genel olarak kaliteli kedi mamaları kedilerin ihtiyaç duydukları protein, karbonhidrat, mineral ve vitaminleri karşılayacak şekilde üretilmektedir. Ancak bazı durumlarda mama yeterli gelmemekte ve kedilerin ihtiyaç duydukları vitaminleri başka kanallar aracılığıyla almaları gerekmektedir. Kedilerin bu özel durumlarına göre ihtiyaç duydukları vitamin türleri değişim gösterecektir.

Kedilerin Vitamin İhtiyacı Nasıl Anlaşılır?

Eğer kedi vitamini kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle veterinere danışmanızda fayda vardır. Veteriner kedinizi inceledikten ve tahlillerini yaptıktan sonra ihtiyacı olan vitaminleri tespit edecektir. Veterinere başvurmadan rastgele vitamin kullanmak kedinizin sağlığına zarar verebileceğinden bunu anlamanın tek yolunun veteriner muayenesi olduğunu belirtmek isteriz.

Vitamin Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Kedinize vitamin vermeniz gereken bir durum ortaya çıktıysa veterineriniz size vitamini nasıl kullanacağınız hakkında bilgi verecektir. Genel olarak kedi vitamini kullanımı hap, macun ya da sıvı dozlar ile gerçekleştirilmektedir. Uygun dozajda vitamini kullanım yöntemine göre kedinizin mamasına ekleyebilirsiniz. Hap vitaminler genelde kedilerin yutması zor olduğundan tercih edilmemektedir. Macun ve sıvı vitaminler kedi mamasıyla daha kolay şekilde karıştırılmaktadır.

Kedi Hastalıklarında Kullanılacak Vitaminler

Daha önce de belirttiğimiz gibi kedinizin hastalığına ya da yaşadığı soruna göre tercih etmeniz gereken vitamin çeşidi farklılık gösterecektir. Genel olarak kedilerde en çok görülen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisine yardımcı olacak vitaminleri içeren rehberimizi sizlerle paylaşalım:

Kedi Hastalıklarına Bağlı Vitamin Kullanımı

Kedilerde Böbrek Rahatsızlığı

Kedilerde en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Böbrek rahatsızlıkları kedilerin vitamin kaybetmesine neden olabilecektir. Böbrek rahatsızlığı yaşayan kediler daha sık tuvalete çıkmakta ve daha fazla su atmaktadır. Bu nedenle suda çözünen B ve C vitaminlerini daha hızlı bir şekilde vücutlarından attıklarından B ve C vitamini takviyesi ve mama desteği kedinize iyi gelecektir.

Kedilerde Kalp Rahatsızlığı

Kediler genellikle yanlış beslenme, yağlı yiyecekler ve yemek yeme bağımlılığı yüzünden kalp rahatsızlıkları yaşamaktadır. Kalp ve dolaşım sisteminde sorun yaşayan kediler için gerekli vitaminler arasında dostunuza en iyi gelecek vitamin kalp dostu olan Omega-3 takviyesi olacaktır. Deniz ürünlerinde sık bulunan Omega-3’ü ek takviye olarak kedinize verebilir ve onun sağlığını kazanmasını destekleyebilirsiniz.

Kedilerde Eklem Rahatsızlıkları

Minik dostunuz eklem bölgesinde yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle sorun yaşıyor olabilir. Özellikle yaşlarının ilerlemesi ile ortaya çıkan eklem sorunları için kemik ve eklem dokusunu güçlendirecek D vitamini takviyesi bu aşamada çok önemlidir. Yine kalsiyum ve fosfor mineralleri de kedinizin eklem ağrılarının azalmasını ve eklem bağlarının güçlenmesini sağlayacaktır.

Kedilerde Karaciğer Rahatsızlığı

Eğer kedinizde karaciğer hastalığı varsa bu durumda karaciğeri güçlendirecek antioksidan takviyesi tedaviye destek olacaktır. Yine C ve E vitaminleri de kedinizin daha canlı olmasına yardımcı olacaktır.

Eğer kediniz hastaysa bu vitamin takviyelerine başvurmadan önce veterinere danışmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde kedinize yardımcı olmak isterken onun tedavi sürecini baltalayabilirsiniz.

Vitaminli Kedi Maması

Eğer kediniz hasta değilse ya da ekstradan vitamin almasını gerektiren bir durumu yoksa ve kedilere hangi vitamin verilir diye merak ediyorsanız bu durumda ona kaliteli ve vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin bir mama vermenizi öneririz. Böylelikle ekstra vitamin takviyesi ilaçları ile uğraşmadan kedinizin en iyi şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap