Kedilerde Solunum Problemleri Nelerdir?

Kedilerde solunum problemleri ile sıklıkla karşılaşmak mümkündür. Kedilerin sahip olabileceği kısa süreli ya da anlık olarak ortaya çıkan rahatsızlıkları genellikle grip ve benzeri durumlardan kaynaklanabilir. Bu problemler öksürük, nefes almakta zorlanma, hırıltılı şekilde nefes alma gibi farklı pek çok belirti ile kendini ortaya koyar ve bu şekilde kedilerde meydana gelen akut solunum problemleri de anlaşılabilir.

Kedilerde Akut Solunum Problemleri

Kedilerde solunum problemleri genellikle kısa süreli olarak ya da ani şekilde ortaya çıkar. Solunum sorunlarını içine alır ve bu rahatsızlıklar genellikle kısa sürede çözüme ulaşabilen sorunlardır. Bu nedenle aslında pek çoğunda korkulacak büyük problemler meydana gelmese de farklı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Veterinere danışmak büyük öneme sahiptir.

Kedilerde Hırıltılı Nefes Alma

Kedilerde hırıltılı nefes alma durumu görülebilir. Bu durum bazen tahriş edici maddelerin solunması nedeniyle, bazen astım gibi hastalıklara bağlı şekilde ya da bronşit gibi rahatsızlıklarla beraber görülebilmektedir. Bu rahatsızlıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilen Kedilerde solunum problemleri hırıltılı şekilde nefes alma problemi ayrıca kedilerin grip olmasına bağlı şekilde de solunum yolunun etkilenmesinden kaynaklı şekilde görülebilir.

Kedilerde Astım

Astım anlık olarak ortaya çıkan, kedilerin çoğu zaman nefes almasını zorlaştırabilir. Kedilerde astım, hırıltılı şekilde nefes almasına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Çeşitli enfeksiyonlarla ya da tahriş edici maddelerin solunmasıyla kendini açığa çıkarabilen astım, kedilere ciddi rahatsızlıklar verebilir. Bu yüzden Kedilerde solunum problemlerini veteriner kontrolü ile tedavi edilmesi ya da en azından kontrol altına alınması gereken durumlardan biridir.

Kedilerde Nefes Almakta Zorlanma

Kedilerde sıklıkla görülen solunum problemlerinden biri de nefes almakta zorlanma durumudur. Bu problem aslında genellikle ciddi solunum rahatsızlıklarının habercisi olarak kabul edilebilir. Ancak birden ortaya çıkabilen bu durum, grip gibi hastalıkların da bir belirtisi olarak görülebilir.

Kedilerde Grip

Kedilerde solunum problemlerinin bir diğeri kedi gribi, sıklıkla görülen ve solunum sistemi üzerinde de ciddi etkileri olan bir rahatsızlıktır. Solunum sisteminde genellikle öksürme, hırıltılı nefes alma, balgam gibi etkiler ile kedini göstermektedir. Ayrıca Kedilerde solunum problemlerinde eklem ağrısı, ağızda yaralar, susama hissi, ağızda kuruluk, boğazda ve ağızda görülen tahriş ve yaralar ile de gribin anlaşılması mümkündür.

Kedilerde Solunum Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde özellikle de yavruluk döneminde bir hayli zorlayan, ciddi sonuçları olabilen ve genellikle ateşle birlikte görülen solunum yolu enfeksiyonu da kedilerde solunum problemleri olarak akut şekilde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de aslında solunum yolu enfeksiyonlarının kedilerde zaman kaybetmeden tedavi edilmesi büyük öneme sahiptir. Genellikle ağız yolu ile alınan ilaçlar, vitamin desteği veya antibiyotikler ile tedavisi sağlanan bu rahatsızlık yavru kedilerde görme problemlerine dahi neden olabilen bir durumdur.

Kedileri Solunum Problemlerinden Uzak Tutma

Kedilerde solunum problemleri yaşamaması için ağız bakımından ve temizliğinden beslenme düzenine kadar pek çok noktada dikkatli olmakta yarar vardır. Vitamin ve mineral içeriklerinin düzenli şekilde tüketilmesi, gerekli besinlerin düzenli ve yeteri miktarda tüketimi, ağız ve diş temizlik ve bakımının düzenli şekilde yapılması aslında kedilerde görülebilecek olan pek çok solunum probleminin de önüne geçmek için bir önleyicidir.

Kedilerin ağız ve diş bakımlarının yanı sıra bazı durumlarda tüy ve cilt bakımı dahi solunum rahatsızlıklarının nedenlerinden olabilir. Bu sebeple de özellikle akut şekilde ortaya çıkan durumların anlık olduğu unutulmamalı ve her zamanki temizlik, bakım ve beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Kedilerin üşümemesi için korunaklı alanlarda kalması ve zararlı olabilecek olan yiyecekleri tüketmemesi de ayrıca bu durumlardan uzak kalmak için işe yarayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap