Kedilerde Kilo Problemleri

Kedilerde Kilo Problemleri Nelerdir?

Kedilerde kilo problemleri nelerdir? Kediler, insanların gündelik hayatlarında sıkça rastladıkları ve evcil hayvan severler tarafından yüksek oranda tercih edilen bir evcil hayvandır. Özellikle kedilerin evcilleştirme süreci yaklaşık 5 bin yıl önceye dayanmaktadır. Yaklaşık 5 bin yıldır insan hayatlarında yer edinen kediler bakım konusunda çoğu evcil hayvana nazaran oldukça kolaydır. Ancak bakımının kolay olsa da kedilerin beslenmesi konusunda çok fazla hata yapılmaktadır.

Ülkemiz dışında bakacak olursak özellikle Amerika da obazite sorunlarının olduğunu biliyoruz. Ancak yapılan araştırmalara göre Amerika da evde beslenen kedilerin %65’i gibi bir oranla aşırı kilo ve obeziteye karşı mücadele etmektedir. Maalesef bu rakam oldukça yüksek ve korkutucudur.

Kedilerin fizikken insanların gözüne kilolu gözükmesi zayıf gözükmesine göre daha sempatik gelebilir. Fakat burada asıl sorun fizikken güzel gözükmeleri asla olmamaları nitekim kilolu olsun güzel gözüksün diye aşırı beslenen kedilerdedir.Genellikle eklem ağrıları, cilt sorunları yaşamasının yanında kedide psikolojik olarak değişen karakter değişikliklerinin de ortaya çıkmasına neden olur.

İdeal Kedi Kilosu Nedir?

Kediler ırk olarak fazla oldukları için her ırkın kendine ait ideal kedi kilosu farklılık göstermektedir. Yani burada belirleyici etken kedilerin cinsleridir. Asla ideal kedi kilosu konusunda genel bir yargıya varılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse siyam ırkı bildiğiniz üzere küçük kedi ırklarıdır. Bu tür ırklarda ideal kedi kilosu 2,5 kg ile 3 kg olmalıdır. Siyam ırkına nazaran Norveç orman kedisi gibi büyük ırklarda ise ideal kedi kilosu 8-10 kg arasında değişiklik gösterebilir. Yani kedi sağlığı açısından asla doğrudan araştırmadan veya veteriner hekime danışmadan kendinize göre asla ideal kedi kilosu budur gibi yargıya varmak risk de teşkil eder. Kedilerde de normal insanlar da ki gibi boyutlar, cinsiyet ve cinsi ideal kedi kilosunu doğrudan etkilemektedir. Eğer bu konuda Şayet yetersizim diyorsanız ve kedim kilo alıyor veya veriyor. Gibi şikâyetleriniz mevcutsa acil olarak en yakın veteriner kliniğine başvurarak ideal kedi kilosu hakkında daha fazla ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir Kedinin Kilosu Ne Kadar Olmalıdır?

Kediler kaç kiloda olmalı sorusu birçok hayvan sever tarafından merak edilmektedir. Ancak kilodan ziyade kedinizi sağlıklı kiloda tutmak daha çok önemlidir. Evcil hayvanımızın hayatı boyunca sağlıklı bir şekilde görünerek ve mevcut ideal kilosunu korumasını dikkat etmek için yapılabileceğimiz önemli detaylar vardır.

Kediniz sağlıklı kiloda tutarak gündelik yaşamında daha mutlu ve enerjik olarak yaşam kalitesi artar. Daha fazla fiziksel aktiviteye sahip olan kediler ise hareketten dolayı gelişmiş fiziksel ve zihinsel bir sağlığa sahip olurlar bu da otomatik olarak kedilerde yaşam sürelerinin artmasını sağlar. Kedilerinizin dostu ve sahibi olarak, sağlıklı kiloyu korumasına yardımcı olacak ve onun yaşamını güzelleştirecek kişi sizlersiniz. Kedinizin egzersiz yapmasına yardımcı olmanız kedi kilosu ve daha da önemlisi sağlıklı kiloda tutmak için önemli bir detaydır.

Kediniz sizinle beraber ev ortamında yaşıyorsa sağlıklı kiloda tutmak için mutlaka gündelik olarak düzenli şekilde onunla birlikte oyun oynamanız gerekmektedir. İç mekân kedileri dış mekân kedilerine oranla daha az kalori harcarlar bu yüzden onlarla oynamanız kilo alma olasılığını azaltarak, sağlıklı kiloda tutmanıza yardımcı olur. Kediniz aktif hale geldikçe aktivite süresi zamanla arttırmanız iyi olacaktır. Can sıkıntısı nedeniyle kediler aç olmasa bile yemek yerler. Bu nedenle sizinle oynarken onu kendi başına da oynamasını öğretirseniz hem sizin için güzel olur hem de kediniz için uzun vadede sağlıklı kilo için odaklanarak canının sıkılmasını engeller.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap