Kedilerde Pire İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Kedilerde pire için evde yapabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bazıları kedilerdeki pireler temizlemek için çeşitli ilaçlar aldığı halde gitmeyen pirelerden muzdariptir. Ne yazık ki evcil hayvan sahipleri için pire sadece bir yaz sorunu olmaz. Sinir bozucu parazitler, yaşamak için kedinizin derisinde yıl boyunca aktif olmaya çalışır. Yaygın pire önleme yöntemleri arasında kedi pire tasması, şampuanlar, pire spreyleri ve ilaçlar bulunur. Ancak bunları doğal ilaçlarla da destekleyebilirsiniz. Çoğu veteriner hekim tavsiyesi ile kediler için evde pire giderici doğal yöntemler kullanmanızı tavsiye eder. Kedi piresi için doğal tedavi yolları, evde bulunan ürünlerle kedilerde pire önleme nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edelim…

Kedilerde Pire İçin Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Öncelikle ilk etapta kedilerde pire yuva yapmasını önlemek için en az 3 ayda bir iç-dış parazit iğneleri yapılması için veteriner ziyaretleri yapmanız gerekmektedir. Pirelerin deriye nüfus etmesini önlemenin yolu veterineriniz tarafından yapılan önleyici bakımlardır. Kedinizin korunmasına yardımcı olacak kediler için pire tasmaları ve topikal pire tedavileri gibi ürünler de kullanılabilir. Ancak bu ilaçlar ne yazık ki maliyet açısından hem çok pahalı hem de birden fazla kedili evler için de yeterli olmayacaktır.

Kedilerdeki pire önlemek, gidermek için evde yapabileceğiniz birkaç doğal yöntem için aşağıdaki yönergeleri takip edin.

Kedilerde Pire İçin Limon

Limonun içinde bulunan sitrik asit doğal bir pire öldürücü ilaçtır. Eğer kedinizde pire olduğunu fark ederseniz limon kullanmanız etkili olacaktır. Kedi pireleri için limon kullanımı, hem mevcut pireleri öldürür hem de larvaları temizleyecektir. Kedilerde pire temizlemek için;

Küçük bir tavaya su koyarak içerisine 1-2 tane limonu ince doğrayarak suya ekleyin. Sonrasında suyu ocağa koyun ve ısınmasını bekleyin. Kaynayan su ocaktan alındıktan sonra bir gece dinlenmesini bekleyin. Dinlenen suyu spreyli şişeye alarak kedinin vücuduna derisine inecek kadar püskürtün.

Dikkat etmeniz gereken nokta: Limon asitli olduğu için göz, kulak ve burun bölgelerine gelmemesine dikkat edin.  Sprey sıktığınız derisini pire tarağı ile tarayın. Böylece pirelerin döküldüğünü göreceksiniz. Bu işlemi kedide pire oldukça uygulayabilirsiniz.

Kedilerde Pire İçin Karbonat

Doğal pire giderici ilaç olarak kullanılan karbonat kürkünde kullanmak için güvenlidir. Bir miktar karbonatı 1 çay kaşığı suyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Şampuanına ekleyerek tüylerine sıkarak sonrasında suyla durulayın. Kedinizi yıkadıktan sonra tüylerini kurulayıp pire tarağı ile kuyruktan sırta kadar tarayarak pireleri temizleyebilirsiniz.

Kedilerde Pire İçin Sirkeli Su

Sprey şişesine eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Bu karışımın içine eğer bulabilirseniz lavanta yağı, sedir ağacı yağıda ekleyebilirsiniz. Sonrasında karışımı kedinin en çok kaşındığı bölgelerine sıkın. Bu yöntemi her gün yenilemeye devam edin. Karışımı kedinize püskürtürken gözlerine, kulak ve burnuna gelmeyecek şekilde dikkatli gerçekleştirin.

Kedilerde Pire uzaklaştırıcı Bitkiler

Pirelerden kurtulmanın son doğal çaresi, bu böcekleri kovmak için belirli bitkilerin yardımına başvurmak. Bazı bitkiler, pirelerin nefret ettiği belirli yağlar, bileşikler ve kimyasallar içerir. Bu bitkileri evinizin çevresinde saksılarda ve çiçek tarhlarında kullanmak pire için harika bir doğal ev ilacıdır.

Pireleri uzak tutan bitkiler:

  • Kasımpatı,
  • Nane,
  • Lavanta,
  • Kekik,
  • Aloe vera

Pireler Evcil Hayvanlar İçin Tehlikeli mi?

Evde kedi bakıyorsanız eğer, dikkat etmezseniz sonunda pireler ile yüzleşmeniz gerekecek. Pireler kedilerin kanlarını emerek beslenirler. Kedilerde pire istilası, pire alerjisi dermatiti, anemi veya murin tifüsü gibi pire kaynaklı hastalıklar gibi yoğun kaşıntıdan daha ciddi sağlık risklerine yol açabilir.

Kediler Pirelerden Ne Kadar Sürede Kurtulur?

Pirelerden kurtulmanın ne kadar süreceği, pirelerin ne kadar yoğun ve şiddette olduğuna göre değişir. Yeni yayılan pireler için doğal yöntemler ya da veteriner hekiminizin önerdiği ilaçlarla birkaç günde kurtulurken şiddetli vakaların birkaç haftada pirelerden kurtulması mümkün.

Kedimde Pire Var mı, Nasıl Anlarım?

Kedilerde pire olduğunu anlamak için sürekli kendilerini kaşımalarından anlayabilirsiniz. Eğer kediniz durmadan kendini kaşıyorsa kürkünü incelemeye başlayın. Kedilerde küçük siyah noktaların ya da kahverengi noktaların olması pire olduğunu gösterir. Kedinin tüylerini hafifçe tarayarak pireleri, larvaları bulmalısınız.

Ayrıca Bakınız: Kedilerdeki Pire İnsanlara Geçebilir Mi?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap