Exotic Shorthair Kedi Irkı Özellikleri Ve Bakımı

Exotic Shorthair kedi ırkı hem dünyada hem de ülkemizde oldukça popülerdir. 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır ve İran kedisi ile American Shorthair kedilerinin çiftleşmesi ile meydana gelmiştir. Fiziksel özellikleri daha çok İran kedisini andırmaktadır. Aynı şekilde karakter özelliklerinin birçoğu da İran kedisi ile benzerlik göstermektedir. Exotic Shorthair kedi ırkının ortalama ömürleri 8 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Erişkin dönemlerinde pek fazla büyümezler ve yaklaşık ağırlıkları 3,5 ila 6 kilogram arasında değişir. Kökenleri Amerika Birleşik Devletleri’ne dayanmaktadır. 1986 yıllarında tanınmış ve 1995 yılında da kedi dernekleri tarafından ayrı bir cins olarak kabul edilmiştir.

Sizde bir exotic shorthair sahiplenme düşünceniz varsa aşağıdaki linkten ilanlara göz atabilirsiniz.

Exotic Shorthair Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

 • Exotic Shorthair kedi ırkı, yavruluk döneminde yumuşak ve uzun tüylere sahiptir. Fakat büyüdükçetüyleri daha kısa olur.
 • Tüyleri genellikle mavi, beyaz, siyah, kızıl, leylak ve kahve renklerde görülebilmektedir. Kedilere has her renkte görülmeleri mümkündür. Kendilerine özgü bir renge sahip olmadıkları bilinmektedir.
 • Exotic Shorthair kedilerinin suratları İran kedisi gibi basıktır. Tüyleri ise American Shorthair ve İran kedisi gibi kalın desenli ve mat görünümlüdür.
 • Exotic Shorthair kedilerinin elmacık kemikleri belirgin görülmektedir. Çok gelişmiş bir çene yapıları bulunmaktadır. Küçük bir ağızları bulunur.
 • Gözleri yuvarlak ve burunları ise kalkık görünümlüdür. Exotic Shorthair kedileri orta boyludur ve bacakları kısadır.
 • Kısa ve ince tüyleri ile birlikte peluş görünümlü bir posta sahiptirler.
 • Diğer kedi cinslerine göre kuyrukları daha kısadır.

Exotic Shorthair Kedi Irkı Davranışsal Özellikleri

 • Exotic Shorthair kedileri dayanıklı, sert ve bir o kadar da anlayışlı kedilerdir.
 • Bu kediler her zaman akılcı ve dikkat çekmeyi seven kedilerdir.
 • Exotic Shorthair kedileri rahatlığı çok severler. Kolay kolay herhangi birşeyden rahatsız olmazlar. Meraklı kedilerdir.
 • Diğer hayvanlar ve çocuklar ile araları her zaman iyidir.
 • Uysal davranışları ile bilinirler. Sesleri çok tatlı olsa da sık sık duymanız mümkün değildir.
 • Sahipleri ile vakit geçirmeye bayılırlar. Sahiplerinin peşinden gitmeyi severler. Sıcak ortamlarda kısa sürede uyuyabilirler.
 • Oyun oynamaktan büyük keyif alırlar.
 • Dışarıda gezmekten hoşlanırlar ve avcılık konusunda başarılılardır.

Exotic Shorthair Kedi Irkı Bakımı

Exotic Shorthair kedilerinin tüylerinin sağlıklı ve bakımlı kalabilmesi için her hafta düzenli olarak taranması önemlidir. Diğer kedilere göre daha az temiz oldukları bilinmektedir. Bu nedenle her ay banyo yaptırmanız grekebilir. Diğer kedi türlerinde olduğu gibi diş, göz ve kulak temizliklerinin aksatılmaması da önemlidir. Böylece birçok sağlık sorunun önüne geçebilmeniz mümkündür.

Exotic Shorthair Irkı Genel Sağlık Durumu

Genel anlamda Exotic Shorthair kedileri, İran kedilerinin yaşadıkları sağlık problemlerini yaşamaktadır. Solunum sıkıntıları, cilt ve göz problemleri yaşayabilirler. Cilt problemleri nedeniyle tüy dökümü görülebilir. Diş problemleri ve böbrek hastalıkları sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Kalıtsal anlamda ise Entropium rahatsızlığı bulunmaktadır. Nadir bir kedi cinsi oldukları için kısırlaştırma ve çiftleştirme aşamalarında dikkatli olunması gerekir.

Exotic Shorthair Kedi Irkı Fiyat Bilgisi

Exotic Shorthair kedi ırkının üretilmesi zordur. Bu nedenle fiyatları da oldukça yüksektir. Şov kalitesi olduğu için fiyatları 6 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Buna rağmen üretim amaçlı standart görünümü olan kediler 2500 ila 4 bin TL arasında değişebilir. Aynı şekilde üretimi kısırlaştırma ya da başka yöntemler ile durdurulan kedilerin fiyatları ise 2 bin ila 3 bin TL arasında farklılık gösterebilir. Ayrıca Exotic Shorthair kedilerinin yaşı, mama masrafları ve üreticinin yaptığı aşılar ile daha da yükselebilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap