Toyger Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Toyger Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Toyger kedi ırkı, hemen dikkat çeken kürkü ve sevimli görünüşü ile dünyanın her yerinde tanınan bir kedi ırkıdır. Toyger kediler, bir başka kedi ırkı olan Bengal cinsinin de üreticisi olarak bilinen Judy Sugden tarafından 1980 yılında üretilmiştir. Görünüşü ve vücut yapısı itibarıyla bir kaplana (Tiger) benzeyen Toyger kedi ırkı adı kaplandan esinlenerek konmuştur. Neşeli ve sevecen karakter özelliklerine sahip Toyger kedisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Toyger’in Özellikleri Nelerdir?

Toyger’in özellikleri bakımından bir kaplanı andıran dış görünüşe sahip olduğunu söylemek gerekir. Oldukça kaslı ve uzun bir vücut yapısına sahip Toyger kediler yumuşak dokulardan ziyade sert ve atletik tiplidir. Orta veya büyük boyutlarda olan Toyger’in fiziksel görünümüne bakıldığında öne çıkan özellikleri şunlardır:

  • Kürkünün aralarında siyah çizgiler geçen kahverengi rengi tıpkı bir kaplanı andırır.
  • Kedi dünyasındaki adı Felis Catus’tur.
  • Anavatanı ABD olup kaslı vücut yapısına sahiptir.
  • Kuyruğu tüylü ve kaplanınkini andıran uzunluktadır.
  • Kafası orta büyüklükte olmasına rağmen geniştir.
  • Sivri kulaklara sahiptir.
  • Burnu büyük ve uç kısımlara doğru geniştir.
  • Gözleri şaşkın bakışlı ve orta büyüklüktedir.

Toyger Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Genellikle Toyger kediler son derece aktif, enerjik ve eğitilebilir karakter yapısına sahiptir. Ev kedisi arayanlar için en ideal seçimlerden biri olan Toyger’in karakteri uysal başlı olduğu için çok idealdir. Sahibine koşulsuz güvenen ve sağdık olan Toyger kedi ırkı rutin ev hayatından çok memnun olur. Fazlasıyla meraklı olduğu için oyun oynamaya ve bazen yaramazlık yapmaya bayılır. Sahibinden yeterli ilgi gördüğünde çok uysal ve melek gibi olur. Sosyal bir kedi olduğu için evinize gelen misafirlerinizle ilgilenir ve hatta onlarla oyun oynamaktan büyük keyif alır.

Toyger’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evde Toyger kedisi bakmak isteyenler için aşırı zorluk çıkarmayan bir kedi ırkıdır. Toyger kedileri fazla maliyetli olmadığı için de evcil hayvan olarak tercih edilebilir. Kedi bakımı için gerekli olan kum, kedi tuvaleti, mama ve su kabı gibi temel ihtiyaçları dışında birkaç oyuncağa sahip olması onun için yeterlidir. Toyger kedi ırkının sudan çok hoşlanmadığı bilindiği için çok nadir olarak ılık suyla banyo yaptırılması yeterlidir. Uzun ve kabarık tüylere sahip Toyger kedileri düzenli olarak taradığınızda hem memnun olur hem de ölü tüylerden arınmış olur. Toyger’in bakımı sırasında çok ciddi bir zahmete girmenize gerek yoktur.

Toyger Nasıl Beslenir?

Çok enerjik ve hareketli olan Toyger kedilerin günlük enerji ihtiyacının eksiksiz biçimde karşılanması gerekir. Bu nedenle Toyger kedi ırkının beslenme düzenine ayrı bir önem göstermeniz tavsiye edilir. Nitekim bu kediler yiyecek konusunda çok seçici olduğu için ona her mamayı yedirmeniz veya beğendirmeniz kolay değildir. Toyger kedi ırkının damak zevkine uygun mama seçerken bir yandan da mamanın içeriğinde yüksek besin değerleri olmasına özen göstermelisiniz. Sağlıklı bir yaşam sürmesi için Toyger kedinin beslenme düzeninde protein, vitamin ve mineral desteğinin mutlaka bulunması gerekir. Dolayısıyla Toyger’in beslenmesi için mama seçiminde kuru veya yaş mama fark etmeksizin zengin formüle sahip mamalar tercih edilmelidir.

Toyger Eğitimi Nasıl Verilir?

Son derece insancıl olan Toyger’in eğitimi sanıldığı kadar zor değildir. Bu kediler sahibiyle yakın bağ kurduğu için onun komutlarına uyarak hareket etmeyi sever. Böylelikle Toyger kedileri oyun oynayarak ve ödüllendirerek eğitmek oldukça eğlenceli bir süreçtir.

Safkan Toyger Nasıl Anlaşılır?

Toyger’in safkan olup olmadığı konusunda karar verebilmek için görünüşüne dikkat etmek gerekir. Toyger ırkında kahverengi üzerine siyah vücut çizgileri onun tıpkı bir kaplan gibi görünmesini sağlar. Parlak ve uzun tüyleri ayırt edici özellikleri arasında yer alır. Yana doğru genişleyen kafası ve sivri kulakları dışında bakışları hafif şaşkın yapıdadır.

Toyger Ne Kadar Yaşar?

Kaliteli bir yaşam ortamında, sahibinden ilgi görerek büyüyen Toyger kedileri uzun yaşam ömrüne ulaşabilir. Toyger kedi ırkı ömrü ortalama 15-18 yıl arasında değişir. Kaliteli ve sağlıklı mamalarla beslenip stresten uzak tutulan Toyger kedilerin daha uzun bir ömür yaşaması kaçınılmazdır. Herhangi bir genetik rahatsızlığı ve kronik hastalığı bulunmayan Toyger kedilerin sağlıklı bakılması gerekir. Ayrıca bazı Toyger kedilerde Hipertrofik Kardiyomiyopati, Progresif Retina Atrofisi ve Agalaktia gibi genetik hastalıklar görülebilir.

Ayrıca Bakınız: Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap