Manks Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Manks Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Manks kedisi, Man Adası’nın bir üyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Man Adası, İrlanda Denizi’nde yer alan, İrlanda ve İngiltere’nin ortasında kalan bir konuma sahiptir. Manks kedisinin ana vatanı olarak kabul edilen bu adaya gelmesi ile ilgili birçok farklı hikaye bulunmaktadır. Bu hikayelerden en çok bilinenlerinin başında ise, 1588 yılında bu denizde kaza yapan bir gemiden, Manks kedisinin sağ kurtulmasıdır. Başka bir hikayeye göre ise bu kedi türünün, Fenikeli tüccarlar tarafından Japonya dolaylarından Man Adası’na getirmiş olacağı yönündedir. Bu kedilerin Man Adası’na Vikingler aracılığı ile getirildiği de bilinen bir diğer hikayedir. Adada yaşayanların bu kedilerin en çok da eski zamanlarda genetik mutasyon yaşanması sonucunda kuyruğunu kaybetmesi ile ilgili bazı açıklamaları da bulunmaktadır.

Manks Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Kedi ırkları ayrı ayrı incelendiğinde, her bir ırkın kendine göre özellikleri gözlenmektedir. Bu özellikler fiziksel, karakteristik ve sağlıkları ile alakalı olmaktadır. Günümüzde toplumumuz tarafından evlerde en çok beslenen evcil hayvanlar arasında ilk sıralarda olan kediler, sahipleri tarafından mutlu edildiği ve iyi bakıldığı sürece oldukça sevgi dolu ve mutlu canlılardır. Bazı kedi ırkları oldukça hareketli olabilirken, bazı ırklar ise daha ağır başlı olabilmektedir. Bu tür faktörler göz önüne alındığı zaman Manks kedisinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Manks kedi, doğal mutasyon sonucunda meydana gelen bir ırk olarak bilinmektedir.
  • Manks kedisinin en belirgin özelliği ise, kısa kuyruklu ya da kuyruksuz olmasıdır.
  • Manks kedisinin tüy yapısı oldukça fazla kat sayısına sahiptir. Bu kürk özelliği sayesinde Manks kedisi hemen hemen tüm hava koşullarına karşı dayanıklıdır.
  • Manks kedisinin kendine özgü yürüyüşü, dünya genelinde bu kedi ırkının manken olarak adlandırılmasını sağlamaktadır.
  • Oldukça zeki bir kedi ırkı olan Manks kedisi, neredeyse bir köpek gibi eğitilebilmektedir.
  • Güçlü bir vücut yapısına ve bacak yapısına sahip olan Manks kedisi, tavşanlar gibi ileriye zıplayabilme konusunda oldukça yeteneklidir.

Manks Kedisinin Karakteri Nasıldır?

Manks kedisinin karakteri, kedilerde aranan özelliklerin hepsine sahiptir. Oldukça oyuncu olan bu kedi ırkının çocuklar ve diğer hayvanlar ile arası oldukça iyidir. Sahiplerine karşı sevgi dolu olan Manks kedileri, sahiplerine karşı olan sadakatleri ile de tanınmaktadır. Manks kedileri, genel olarak yediden yetmişe herkes ile iyi anlaşabilmektedir. Kendi seven ve ona ilgi gösteren sahiplerine sevgisini oldukça rahat bir şekilde ifade edebilmektedir.

Manks Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Manks kedisinin bakımı için genel olarak tuvalet alanının ve yemek yediği alanın temiz tutulması gerekmektedir. Düzenli olarak protein ihtiyacını karşılayacak yaş ve kuru mamalar tercih edilmelidir. Genel olarak bakıldığında bu kedi ırkının bakımı için özel bir çaba sarf edilmesine gerek bulunmamaktadır. Haftalık olarak tüylerinin taranması, tüy ve deri sağlığının korunması adına, diğer kedilerde de olduğu gibi önemlidir.

Manks Kedisi Nasıl Beslenir?

Manks kedisinin beslenmesi için sadece kedi mamalarının tercih edilmesi gerekmektedir. Kediler için özel olarak üretilen mamaların ve ödül mamalarının haricinde herhangi bir besin Manks kedilerine verilmemelidir. Obezite hastalığı birçok kedide olduğu gibi Mansk kedisinde de büyük bir tehdittir. Bu nedenle Manks kedisinin karbonhidrat oranı düşük mamalar ile beslenmesi de oldukça önemlidir.

Manks Kedisinin Eğitimi Nasıl Verilir?

Manks kedisinin eğitimi, bu kedi ırkının uysal ve zeki olmasından dolayı oldukça kolaydır. Özellikle yavruluk döneminde sahiplenilen Manks kedilerine eğitim vermek daha kolay bir süreçtir. Tut getir tarzı oyunları oldukça seven bu kedi ırkı, sahiplerinin sözünden pek çıkmazlar. Tuvalet eğitimi, tırnak kesimi, kulak ve diş bakımı gibi seanslara da kolaylıkla adapte olabilmektedir. Sahiplerinin komutları yerine getiren bu kedilere verilen ödül mamaları, kedilerin de mutlu olmasını ve sahipleri ile aralarındaki bağın kuvvetlenmesini sağlamaktadır.

Safkan Manks Kedisi Nasıl Anlaşılır?

Manks kedisinin safkan olup olmadığı, bu kedi ırkının spesifik fiziksel özelliklerinin kontrol edilmesi ile anlaşılabilmektedir. Dikkat çeken yürüyüşleri, katmanlı tüy yapıları ve özellikle oldukça kısa ya da hiç olmayan kuyrukları bu kedilerinin safkan özellikleri arasında yer almaktadır. Manks kedilerinin kafa yapıları ise, yuvarlak bir görünüme sahiptir. Yanakları belirgin derecede çıkıktır ve karşıdan bakıldığında kafa yapıları hafif uzundur. Kafa yapılarında, alından burna doğru hafif bir eğim de yer almaktadır. Bu fiziksel özelliklerinin kontrol edilmesi, sahiplenilmek istenilen kedinin safkan olup olmadığının anlaşılmasını sağlamaktadır.

Manks Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Manks kedisinin ömrü, kedinin iyi bakılması, sağlıklı ve düzenli beslenmesi ile 13 ile 14 yıldır. Bu kedinin bilinen en büyük sorunu, ‘Manks Sendoru’ olarak bilinen omuriliğin kısalmasıdır. Bu rahatsızlık, bu kedi ırkının kısa kuyruklu ya da kuyruksuz olmasından meydana gelmektedir. Bu nedenle Manks kedilerinin rutin veteriner kontrollerinin aksatılmadan yaptırılması, bu kedi ırkının sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir.

Ayrıca Bakınız: Ocicat Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap