Ankara Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Ankara Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Ankara kedisi, adından da anlaşılacağı üzere başkent Ankara’ya özel bir kedi ırkıdır. Avrupa’dan Ortadoğu’ya sefer düzenleyen Haçlı Orduları tarafından bu bölgeye getirildiği düşünülen Ankara kedisi özellikle 16. yüzyılın sonlarından başlayarak Avrupa’da popülerlik kazanmıştır. Ülkemizde en ünlü kedi ırkları arasında gösterilen Ankara kedisi, güncel verilere göre Avrupa’da yaşamaya başlayan ilk uzun tüylü kedi türü olarak kabul edilir. Ankara kedisinin fiziksel ve karakter özelliklerinin yanı sıra bakım tüyolarını bu yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Ankara Kedisi’nin Özellikleri Nelerdir?

Ankara kedisi, uzun tüyleri ile popüler olan İran kedisi gibi ırklarla benzetilir. Enerji dolu olan ve sosyal yönüyle öne çıkan Ankara kedisinin fiziksel özellikleri hemen fark edilebilir. Çünkü Ankara kedisini bembeyaz uzun tüyleriyle tanımak oldukça basittir. Ankara kedisinin özellikleri arasında şu detaylar dikkat çekicidir:

 • Vücut hattı uzun ve atletik yapılıdır.
 • Ortalama 3-4 kg ağırlığa ulaşabilir.
 • Uzun tüylü kedilerden olmasına rağmen hafiftir.
 • Vücut yağ oranı düşük olması sebebiyle kaslı bir görünümü vardır.
 • Yerden yüksekliği dişi ve erkek cinsine göre 15 cm ile 20 cm arasında değişir.
 • Yaklaşık 60 cm uzunluğunda olan vücuduna göre bacakları ince ve uzundur.
 • Ankara kedisinin ön bacakları arkadakilere göre daha kısadır.
 • Tüyleri tek tabaka, parlak, uzun ve ipeksidir.
 • Safkan Ankara kedisi bembeyaz tüyleri ve uca doğru sivrilen yapıdaki kuyruğuyla tanınır.
 • Göz rengi sarı, mavi, kehribar, bakır rengi ve yeşil olabilir.
 • Van kedisinde olduğu gibi badem şeklindeki iki gözü farklı renklerde olabilir.

Ankara Kedisi’nin Karakteri Nasıldır?

Türkiye’de çok sevilen ve popüler olan Ankara kedileri evcil kediler arasında sık sık tercih edilir. Sahiplerine çok candan bağlanır ve oyuncu olan Ankara kedisinin karakteri şu özelliklere sahiptir:

 • Sahibine çok bağlıdır ve onun yanından ayrılmak istemez.
 • Sosyal iletişim özellikleri yüksektir.
 • Farklı oyuncak türlerini keşfetmeyi sever ve uzun süre oyun oynasa da sıkılmaz.
 • Miyavlayarak iletişim kurar ve yüksek ses çıkarabilir.
 • İnatçı ve sakin yapılıdır.

Ankara Kedisi’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ankara kedileri sahiplenmek isteyen kişiler bu kedinin bakımında bazı kriterlere dikkat etmelidir. Ayrıca uzmanlar Ankara kedisinin bakımı konusunda önemli ipuçları da vermektedir. Çünkü uzun tüylü kedilerde bakım mutlaka göz ardı edilmemeli ve uygun koşullarda yapılmalıdır. Özel bir kedi olduğundan dolayı Ankara kedisini özel kedi tarağı ile taramanız gerekir. Bakım malzemeleri arasında tuvalet kabı kapalı, mama kabı ise metalden üretilmiş olmalıdır. Hava boşlukları bulunan taşıma kaplarıyla taşınması tavsiye edilir. Ankara kedisi 6 yaşını doldurduktan sonra karma aşılarını yaptırmalı ve 3 ayda bir olacak şekilde iç dış parazit aşılarının yapılmasına önem verilmelidir.

Ankara Kedisi Nasıl Beslenir?

Ankara kedisi düzenli ağız temizliği yapılmadığında beslenmeden dolayı diş eti ve diş rahatsızlıkları yaşayabilir. Ankara kedisinin beslenmesi konusunda veteriner hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır. Uzmanlara göre Ankara kedisi devamlı mama tercihi olarak kuru mama ile beslenmelidir. Yaş ve konserve mamaların nadir olarak verilmesi tavsiye edilir. Bu mamalar yerine daha çok yağsız ve tuzsuz et ürünleri ile diyetlerine çeşitlilik kazandırılabilir.

Ankara Kedisi Eğitimi Nasıl Verilir?

Ankara kedi sahibi başta olmak üzere çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla iyi iletişim kurar. Son derece oyuncu bir yapısı olan Ankara kedisinin eğitimi verilirken oyuncu yönleri kullanılabilir. Oyun oynama ve ödül maması ile Ankara kedisinin her konuda eğitilmesi mümkündür. Ayrıca kedi ekipmanları arasında yer alan çeşitli oyuncaklar Ankara kedisinin kıvrak zekasını ortaya çıkarabileceği ve eğitilebileceği malzemeler olarak kullanılabilir.

Safkan Ankara Kedileri Nasıl Anlaşılır?

Ankara kedisi, ülkemizde son derece popüler kedi ırklarından biridir. Uzun, beyaz ve parlak tüyleriyle hemen fark edilen Ankara kedisinin vücudu atletik bir yapıdadır. Ankara kedisinin safkan olup olmadığı beyaz tüyleri, badem şeklindeki gözü ve ucuna doğru sivrileşen kuyruğundan anlaşılabilir. Ankara kedisinin gözleri her zaman birbirinden farklı renkte olur diye bir koşul yoktur.

Ankara Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ankara kedisinin ömrü ortalama 15 yıldır. Ancak evde sağlıklı koşullarda bakılan, iyi beslenen ve stresten uzak tutulan Ankara kedileri yaklaşık 20 yıla kadar yaşayabilir. Ankara kedileri genetik olarak anneden yavruya geçen çok fazla kronik hastalığı bulunmadığı için uzun ömür yaşayabilirler.

Ayrıca Bakınız: Somali Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap