Scottish Fold Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Scottish Fold Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Scottish Fold kedi ırkı kökenleri 1961 yılında İskoçya’da bulunan beyaz renkte bir ahır kedisine kadar uzanır. Susie isimli bu kedinin kafa yapısı ve katlı kulakları, William Ross ismindeki bir çiftçinin dikkatini çeker. Çiftçi, Susie’nin yavru kedilerinden birini alıp genetik uzmanıyla birlikte British Shorthair cinsi kedilerle melez yaparak günümüzdeki Scottish Fold ırkını ortaya çıkarmıştır. Sevimli görünüşü ve asil karakteri ile çok sevilen Scottish Fold kedilerin özellikleri, karakteri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Scottish Fold’un Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi gören Scottish Fold’un özellikleri dikkat çekicidir. Yuvarlak gövdesi ve tıknaz bir görünüme sahip olmasıyla sevimlilik abidesi olan Scottish Fold kedilerin kalın kürkleri vardır. Fiziksel özellikleri bakımından Scottish Fold’un genetik yapısında şu detaylardan bahsetmek gerekir:

 • Kulakları katlı ve başa yapışıktır.
 • Gözleri geniş ve yuvarlaktır.
 • Genel fizik yapısı orta boy, tıknaz ve yuvarlak hatlardır.
 • Kulakları öne veya arkaya katlı olup uca doğru sivrilir.
 • Kafası gövdelerine nispeten küçük sayılabilecek boyutlarda ve yuvarlaktır.
 • Tüyleri uzun ve orta seviyede olabilir. Kürkleri yoğun tüylü, yumuşak ve çabuk dökülebilen yapıdadır.
 • Kuyrukları orta veya uzundur. Tabanda yuvarlak olan kuyruk uca doğru incelip sivrilir.
 • Scottish Fold kediler genellikle beyaz, krem, gümüş, kahverengi ve siyah renklerde olurlar.
 • Scottish Fold kedilerin tüy desenleri iki renkli, düz, benekli veya gölgeli olabilir.

Scottish Fold’un Karakteri Nasıldır?

Türkiye’de çok sevilen kedi ırklarından Scottish Fold’un karakteri de en çok merak edilen konulardandır. Yavru Scottish Fold sahiplenmek isteyenlerin bilmesi gereken karakter özellikleri şunlardır:

 • Sahiplerine aşırı bağlıdır.
 • Uysal karakterde olmaları sebebiyle yeni insanlara ve durumlara kolaylıkla adapte olabilirler.
 • Çocuklarla olan dostlukları güçlüdür.
 • Genellikle başkalarının kucağına almalarına izin verseler de kendi seçtikleri kişilere daha açık davranırlar.
 • Sahiplerine bağlı olmalarına rağmen aşırı talepkar davranmazlar.
 • Zeki ve uysal mizaca sahiptir.

Scottish Fold Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yoğun tüy yapısına sahip oldukları için Scottish Fold’un bakımı konusunda dikkatli olunması gerekir. Bu kedi ırkının tüyleri haftada 2 veya 3 kere taranmalıdır. Orta derecede tüy döken Scottish Fold kedilerin bakımında mutlaka kedi tarağı ve kedi fırçası gibi ekipmanlar kullanılmalıdır. Katlı yapıda olan kulaklarının rutin olarak kontrolden geçmesi ve gerekli hijyen koşullarına uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Scottish Fold Nasıl Beslenir?

Scottish Fold kediler özel bir ırk olduğu için sağlıklı bir yaşam sürebilmelerini sağlamaya dikkat edilmelidir. Bu nedenle uzmanlar Scottish Fold’un beslenmesi sürecinde Premium kedi mamalarını tavsiye etmektedir. Beslenme konusunda son derece titiz hareket eden bu kediler beğenmedikleri bir mamayı aç oldukları halde yememeyi tercih edebilir. Bu sebeple Scottish Fold sahiplendiğinizde önce küçük paket kedi mamaları alarak hangi mamayı daha çok sevdiğini gözlemlemeniz önerilir. Böylelikle kedinizin hem severek tükettiği hem de vücuduna çok faydalı olan mamaları seçmiş olursunuz.

Scottish Fold Eğitimi Nasıl Verilir?

Arkadaş canlısı bir mizaca sahip olan Scottish Fold’un eğitimi son derece basittir. Sistematik ve düzenli ilerleyen bir eğitim programı uygulandığında bu zeki kediler kısa sürede yanıt verebilirler. Tuvalet eğitimi gibi zorlu eğitimler bile sadece birkaç haftada tamamlanabilir. Oyuncu yapısı olan Scottish Fold’un seveceği oyunlarla birlikte komutlar vermek daha kısa sürede öğrenmelerini kolaylaştırabilir. Ancak diğer kedilerde olduğu gibi Scottish Fold eğitimi sırasında da sevgiyi eksik etmeden sabırlı bir yaklaşım benimsenmelidir.

Safkan Scottish Fold Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizde büyük ilgi gören kedi ırklarından Scottish Fold’un safkan olup olmadığı kafa ve kulak yapısından anlaşılabilir. Çünkü Scottish Fold kedilerin en belirgin özellikleri kulaklarının katlı ve başa yapışık olmasıdır. Ayrıca renklerine ve benek yapısına bakarak da safkan bir Scottish Fold ayırt edilebilir.

Scottish Fold Ne Kadar Yaşar?

Katlanmış kulak yapısına sahip olduğu için Scottish Fold’un kulaklarından kronik hastalıklar yaşama riski fazladır. Eklem hastalığı gibi bazı problemler yaşlılıkta bu kedilerin yaşam kalitesini düşürüp ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle düzenli olarak veteriner kontrollerinden geçmeleri tavsiye edilir. Ortalama Scottish Fold kedi ırkı ömrü yaklaşık 15 yıl kadar sürebilir.

Ayrıca Bakınız: Nebelung Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap