Nebelung Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Nebelung Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Nebelung kedi ırkı, dünya genelinde en çok talep gören ve beğenilen kedi ırklarından biridir. Anavatanı Amerika Birleşik Devletleridir. Her ne kadar anavatanının Almanya olduğuna dair iddialar olsa da ilk görüldüğü ülke Amerika’dır. Mavi Rus kedisi ile farklı bir kedinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktı. İlk görüldüğü tarihin 1980’li yılla olduğu bilinir. Ülkemizde pek görülmeyen Nebelung kedileri çoğunlukla Amerika ve İngiltere’de görülüyor. Nadir ve sayıca az olan bu ırk, geçmişte katıldığı kedi yarışmalarında güzelliği sayesinde şampiyonluk kazandı ve kısa sürede büyük bir üne kavuştu.

Nebelung’in Özellikleri Nelerdir?

Nebelung’in özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Kulakları dik ve iridir.
 • Bazı Nebelung kedileri ilk bakışta yavru aslana benzetilebilir. Boyun bölgesinde aslan yelesini andıran tüyler bulunur.
 • Belirgin elmacık kemikleri ve sivri bir yüzü vardır.
 • Uzun ve belirgin bıyıkları vardır.
 • Hafif ve orta büyüklükte bir vücudu vardır. Vücudunda keskin kıvrımlar bulunur ve her kedide olmaya bu özelliği öne çıkar.
 • Yuvarlak ve iri gözleri vardır. Göz rengi çoğunlukla sarı ya da açık yeşil tonlarındadır.
 • İpeksi, ince telli ve kabarık tüyleri vardır. Özellikle boynunun altında bol miktarda bulunur.
 • Tüylerinin rengi gri, krem ve mavi tonlarındadır. Diğer kedilerden farklı olarak Nebelung ırkına mensup kedilerin kafa bölgesindeki tüyler koyu, sırt ve karın bölgelerindeki tüyler açık renkte olabilir.
 • Uzun ve fazla tüylü bir kuyruğu vardır. Tüyleri püskül görünümündedir.
 • Uzun ve ince bacakları vardır. Bacak yapıları sayesinde oldukça zarif görünürler. Ayakları, patileri ve bacakları vücuduyla orantılıdır.

Nebelung’in Karakteri Nasıldır?

Nebelung’in karakteri ve karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Gözlem yapma konusunda oldukça başarılıdır. Nebelung, dikkatli ve meraklı kedilerin ırkıdır.
 • Oldukça utangaç kedilerdir. Bu özellikleriyle diğer kediler arasından kolayca fark edilebilirler.
 • Nebelung ırkına mensup kediler aynı evin içinde yaşayan her insana adapte olabilseler de tek bir insanla bağ kurmaya daha elverişlidirler. Kulağa tuhaf gelse de Nebelung kedileri yaşadığı evdeki insanları yakından gözlemleyerek aralarından birini seçer ve o kişiye daha yakın olur.
 • Sevdiği insanın peşinden kolay kolay ayrılmaz. Nebelung kedileri, oyunculuğu ve ilgiyi seven kedilerdir.
 • Yalnız kalmaktan çok hoşlanmasa da yalnız kalınca depresyona girecek kadar duygusal değildir.
 • Etkili iletişim konusunda yeteneklidir ve çevresindeki herkesle iletişim kurmayı deneyebilir.
 • Nebelung kedileri genel olarak sakin olsalar da kısa sürede sinirlenebilen kedilerdir.
 • Nebelung kedileri düzensizlikten pek hoşlanmazlar. Rutini ve alıştıkları şeyleri severler.
 • Nebelung kedileri kalabalıktan hoşlanmazlar ve kalabalık evlerde huzursuz olabilirler. Bununla birlikte, alışık olmadıkları insana karşı saldırgan bir tavır sergileyebilirler. Eğer Nebelung ırkına mensup bir kedi besliyorsanız bu konuda dikkatli olmalısınız.
 • Kedilerin çoğunda görülen hantallık Nebelung kedilerinde pek görülmez. Nebelung ırkına mensup kediler oldukça enerjik kedilerdir. Ebette bu durum her zaman geçerli olmayabilir. Kalabalık ve alışık olmadıkları ortamlarda pasif ve mutsuz bir hale gelebilirler.
 • Yüksek yerlere tırmanmayı ve yüksek yerlerde dolaşmayı sever. Zıplarken ve koşarken oldukça hızlıdır. Ona tırmanıp tepesinde duracağı kedi kulelerinden alabilirsiniz. Böylece kedinize evin içinde rahatça tepesine tırmanabileceği bir alan yaratmış olursunuz.

Nebelung Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Nebelung’in bakımı oldukça özenli olmalıdır. Yapılan birçok araştırmaya ve gözleme göre Nebelung ırkına mensup kediler düzensizlikten hiç hoşlanmazlar. Oldukça titiz olmaları ve düzen sevmeleri dolayısıyla uyudukları ve uzandıkları yerlerin temiz tutulması, tüylerinin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Tüylerinin temizlenmesi için hayvanlara özel olarak üretilen kuru şampuanlar ve kedi tarakları kullanılabilir. Nebelung kedileri kolay sinirlendikleri için onu temizlerken canını yakmamaya özen göstermelisiniz.

Nebelung Nasıl Beslenir?

Nebelung’in beslenmesi için düzenli bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Nebelung kedileri düzen seven kediler olarak bilinirler ve kötü koşullarda yaşayıp yeteri kadar beslenemediklerinde hırçın davranabilirler. Nebelung kedinizi beslerken ona kaliteli ve faydalı mamaların yanı sıra ödül mamaları da vermelisiniz. Oldukça çekingen olan bu kediler ödüllendirildikleri zaman mutlu ve keyifli bir hale gelirler. Kedinize orta ölçekli porsiyonlar hazırlayıp günde 2 öğün olacak şekilde bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz.

Nebelung Eğitimi Nasıl Verilir?

Nebelung’in eğitimi oldukça zordur. Nebelung kedileri kendilerini besleyen kişiyle keyifli vakitler geçirseler de çoğu zaman asi ve hırçın davranabilirler. Elbette bu durum bazı komutları öğrenmelerine ve anlamalarına engel değildir. Nebelung kedileri sinirlenmedikleri ve sıkılmadıkları sürece yavaş yavaş eğitilebilirler. Eğitilmeleri zaman alsa da akıllı kediler oldukları için düzenli eğitimin ardından birçok şeyi öğrenebilirler.

Safkan Nebelung Nasıl Anlaşılır?

Nebelung’in safkan olup olmadığı kolayca anlaşılabilir zira Nebelung ırkına mensup kedilerin sayısı azdır. Ülkemizde pek görülmeyen kediler Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkelerinde görülürler. Birçok özelliği diğer kedilerden kolayca ayrılmasını sağlar. Bunlardan ilki tüylerinin rengi ve aslan yelesine benzeyen boyun tüyleridir. Diğer kedilerde olmayan aslan yelesi görünümü, bu kedilerin tipik özelliklerinden biridir.

Nebelung Ne Kadar Yaşar?

Nebelung kedi ırkı ömrü 15 yıl ila 18 yıl arasında değişir. Nebelung kedileri çoğu zaman ürkek ve narin göründükleri için zayıf kediler oldukları düşünülebilir. Çekingen ve ürkek görüntüsü oldukça yanıltıcıdır. Utangaç olsa da pek ürkek değildir ve genel olarak güçlü bir bünyeye sahiptir. Bağışıklık sistemi güçlü olan Nebelung kedileri özenli bakım ve beslenmeyle 15 ya da 18 yıldan daha uzun süre yaşayabilirler.

Ayrıca Bakınız: Maine Coon Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap