Kedinizin Tuvalet Kokusunu Nasıl Giderirsiniz?

Kedinizin tuvalet kokusunu nasıl giderirsiniz? Kedi tuvaletlerinin kokmasından şikayetçi olan pek çok kedi sahibi vardır. Aslında bu kedi tuvaletlerinin yeteri kadar sık temizlenmemesinden ya da doğru kedi tuvaleti veya kum seçilmemesinden kaynaklı olan bir kokudur. Bunun yanı sıra tuvaletin bulunduğu konum da kokunun temel sebeplerinden biridir. Bu nedenle de kedilerin kumlarının ve tuvaletlerinin kokmaması için yapılacak pek çok yöntem bulunmaktadır. Peki, kedi tuvaleti kokusu nasıl yok edilir?

Kedinizin Tuvalet Kokusunu Giderme Yolları

Kediniz İçin Düzenli Temizlik Şart

Kedinin tuvaleti koku yapıyorsa bunun temel sebeplerinden biri kedi tuvaletinin yeteri sıklıkta temizlenmiyor olması olabilir. Bu nedenle de sık sık kumu temizlemek, tuvaleti de yıkamak aslında kokusunun ortadan kalkması için faydalı olacaktır. Haftada iki kez kumu değiştirmek genellikle mevcut kokunun ortadan kalkmasını engelleyecektir ancak elbette ki kumun içini her gün temizlemek önemlidir. Kumun ise haftada iki kez değiştirilmesi yeterli olacaktır.

Kedi Kumunun Temizlenmesi

Kedilerin tuvaletlerinin temizlenmesi sırasında yalnızca kum değişimi değil aynı zamanda kumun içinin temizliği de önemlidir. Kum küreği ile kumun temizlenmesi, sürekli olarak kumun değiştirilmesine gerek duymadan temizlik sağlayabilir. Kum küreği ile mevcut pis kumlar toplanabilir ve bunların yerine az miktarda kum eklenebilir. Bu sayede hem kum masrafı daha az olacaktır hem de kedinin temiz şekilde kumu daha uzun süre kullanması sağlanacaktır. Her gün kumu kum küreği ile temizlemek kokunun ortadan kaldırılmasında büyük öneme sahiptir.

Kedi Tuvaletin Temizlenmesi

Tuvaletin temizlenmesi için evcil hayvanların eşyalarında kullanıma uygun olan dezenfekte malzemeleri kullanılabilir. Bu malzemeler kullanıldığı zaman hem kedinin daha temiz bir tuvaleti sağlıklı şekilde kullanması sağlanır hem de kedi tuvaletlerinde oluşabilecek bakteriler ortadan kaldırılır ve ayrıca koku da bu sayede etkili şekilde giderilebilir. Tuvaletin temizlenmesinin ardından kum koyulmadan önce iyice kurulanması önemlidir.

Kedi Tuvaletinin ve Yerinin Değiştirilmesi

Kedilerin kullandıkları tuvaletler zamanla eskiyebilir ve ne kadar temizlense de koku yapabilir. Bu nedenle de bir süre sonra kedinin kullandığı tuvaletin değiştirilmesi gerekir. Kedi tuvaletlerinin değiştirilme süresi tuvaletin malzemesine, kalitesine ve modeline göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle de bir yıl içinde de birkaç yıl içinde de yeni kedi tuvaleti almak mümkündür.

Kedi tuvaletleri ayrıca zamanla tırmalama ile oluşan çiziklerle de koku yapabilmektedir. Bu çizikler de yeteri kadar iyi temizlenemez ve buna bağlı olarak da ağır şekilde kokunun oluşması mümkün hale gelir. Bu nedenle de tuvaletin değiştirilmesi için tuvaletin yıpranması, zamanla özelliğini kaybetmesi gerekir.

Kedi tuvaletleri doğru yerde bulunmadığı zaman da koku yapabilmektedir. Bu kokunun oluşmasını önlemek için kum kaplarının mümkün olduğunca hava alan alanlarda bulunması gerekir. Kapalı odalarda, köşede yer alan tuvaletler genellikle çok daha fazla koku yapmaktadır. Bu nedenle de kapalı balkonlarda kedi tuvaletleri bulunabilir. Bu sayede balkonların havalandırılması ile kokunun çıkması mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra kedi tuvaletleri evlerde bulunan küçük tuvaletlerde de tutulabilir. Bu alanlarda tutulduğu zaman da tuvaletin kolayca havalandırılması ve evin başka alanlarına koku vermemesi mümkün olacaktır.

Kedi Tuvaleti Seçimi

Tuvalet seçimi genellikle kapalı kum kaplarından yana olursa evin içinde yer alan tuvaletlerden dahi az koku almak mümkün olacaktır. Bu sayede sürekli bulunulan ortamlarda dahi kedi tuvaletlerinden koku gelmesi olasılığı en aza indirilebilir ancak bu kapların temizlenmesi daha zahmetli olabilir çünkü kokuyu içeride tutar.

Açık tuvaletlerin koku yapmaması için ise farklı kumların tercih edilmesi mümkündür. Bu sayede kumlar kokuyu içine hapseder ve kum değiştirildiği zaman kedilerin tuvaletlerinin koku yapma olasılığı en aza indirilir.

Ayrıca Bakınız: Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap