Kediler Neden Sudan Korkar?

Kediler köpeklerin aksine yıkanmayı sevmeyen, sudan hoşlanmayan bir yapıya sahiptirler. Peki, kediler neden sudan korkar ve suyu sevmezler? Bunun pek çok sebebi olabilir. Gelin bu sebepleri birlikte ele alalım.

Kediler Neden Suyu Sevmez?

Kedilerin suyu sevmemelerinin altında pek çok farklı neden yatabilmektedir. Genel olarak kedilerin suyu sevmeme nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Kediler Hijyen Takıntısı Olan Varlıklardır

Sürekli olarak kendilerini yalayarak sterilize eden kediler şüphesiz hayvanlar aleminin en titiz canlılarından birisidir. Bu nedenle eğer kediler neden suyu sevmezler diye merak ediyorsanız kendilerini temizlemek için çok fazla zaman harcadıklarından ıslanma ve suyun ciltlerine temas etmesi fikri onlara itici gelmektedir. Çünkü suyla temizlenmeye ihtiyaçları yoktur.

2. Yavruyken Yaşanan Travmalar Su Korkusu Yaratabilir

Kediler neden sudan korkar? Her ne kadar kediler suyu sevmeyen canlılar olsalar da eğer küçükken yaşadıkları bir travma yoksa su görmek onları çok fazla korkutmayacaktır. Eğer yavruyken kediniz suya maruz kalmış, uzun süre ıslak kalmışsa suya karşı daha hassas bir mizaca sahip olacaklardır. Bu nedenle eğer kediniz suya maruz kaldıysa onu suya alıştırmanız çok daha zor olacaktır.

3. Kediler Evrimsel Açıdan Suya Mesafelidirler

Kedileri evrimsel olarak ele aldığımızda kedilerin genel olarak kurak alanlarda yaşayan ve yüzmeye ihtiyaç duymayan bir kedi soyundan geldiği görülmektedir. Her ne kadar kedinin tüylerinin üst kısmı suya karşı direnç gösterse de kedi tamamen ıslandığında oldukça ağır hale gelir ve kedilerin sudan korkması bir bakıma bu durumdan içgüdüsel olarak kaçma eğilimi göstermelerinden kaynaklanır. Bu yüzden de kedinin çevikliği azalır ve içgüdüsel olarak hızlı hareket etmesi gereken durumlara ayak uyduramaz.

4. Vücut Sıcaklığını Muhafaza Etmek

Kedilerin vücut sıcaklığı bize göre daha yüksektir. Vücut sıcaklığı daha yüksek olan kediler aynı zamanda bu sıcaklığı muhafaza etmekte zorlanmaktadır. Bu nedenle ıslak kalmak demek kedinin vücut sıcaklığının düşmesine yol açacağından kediler ıslanmayı sevmezler.

Kedi Nasıl Yıkanır?

Her ne kadar kediniz yıkanmayı ya da suyu sevmese de bazı tıbbi durumlarda ya da kediniz aşırı kirlendiği zaman kedinizi yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda kedi nasıl yıkanır diye merak edenler için aşağıdaki önerileri paylaşabiliriz:

  • Kedinizin kaymaması için zemine havlu yerleştirin. Böylelikle kendisini güvensiz hissetmeyecektir.
  • Suyun sıcak olmasına özen gösterin. Soğuk su kedinin irkilmesine ve kaçmasına yol açacaktır.
  • Suya kimyasal eklemeyin, arı su kullanın. Kimyasallar hem koku olarak kedinize ağır gelir hem de sağlıkları bakımından tehlikeli durumlara yol açabilir.
  • Kedinizin kulaklarına su dökmeyin. Mümkün mertebe minik bir kap ile yüz bölgesini özenle yıkayın.
  • Banyonun ardından kedinizi iyice kurulayın ve sıcak bir yerde tamamen kurumasını sağlayın.

Kedinizi ancak kendisini yalayarak temizleyemeyeceği kadar kirli olduğu durumlarda ve sağlığı için yıkanması gerektiği zamanlarda yıkayın. Aksi takdirde kedinizin derisi yağlanarak kepeklenebilecektir. Kedinizin derisinin pH dengesinin bozulmaması için zorda kalmadıkça onu yıkamayın. Zaten kediniz kendisini gün içerisinde yalayarak sterilize ettiğinden kedinizi periyodik olarak banyo yaptırmanıza gerek yoktur.

Kedilere Su Nasıl Sevdirilir?

Eğer kediye su sevdirme yolları nelerdir diye merak ediyorsanız şu noktaya değinmemiz gerekir. Her kedi sudan korkmaz ve nefret etmez. Bazı istisnai durumlarda kediler suyu çok sevebilir ve banyo yapmak isteyebilir. Eğer kedinizin su korkusunu aşmasını istiyorsanız bu durumda minik bir leğenin içerisine kedinizin oyuncaklarını koyabilir ve suya alıştırabilirsiniz. Yine musluğu yavaşça açarak kedinizin suyla oynamasını sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap