Kedilerde Polidaktil Nedir?

Kedilerde polidaktil normalden fazla sayıda parmakla dünyaya gelmeleri ile oluşan genetik mutasyona denmektedir. Birçok kedinin ön patisinde beş ve arka patisinde dört parmak bulunur. Fakat kedilerde polidaktili ile kedilerin her patisinde altı ya da daha fazla parmak görebilirsiniz. Kedilerde polidaktili ekstra parmak oluşumuna neden olan genetik bir anomalidir ve bazı ırklarda görülme sıklığı daha fazladır. Aynı şekilde polidaktilinin dünyanın belli coğrafi alanlarında daha yaygın olarak görüldüğü de bilinmektedir. Küçük veya büyük, erkek veya dişi fark etmeksizin her kedi bu genetik mutasyondan etkilenir. Bir polidaktili kedinin tanınması genelde kolaydır. Ön ayaklar etkilendiği için ekstra parmakları kolayca fark edebilirsiniz. Bazı polidaktili formlarının resesif olduğu düşünülmektedir. Yavru kedilerin polidaktili olması için hem anneden hem de babadan bu gene sahip olması gerekir. Diğer formlarda ise polidaktili baskın olmasa da gen farklı seviyelerde eksprese eder.

Kedilerde Polidaktili Neden Olur?

Polidaktili genlerde bulunan bir mutasyon sonucu oluşmaktadır. Kedilerin genellikle ön patileri daha çok etkilenir ama tüm patilerde görülme oranı da oldukça fazladır. Çoğunlukla 6 parmaklı kedi olarak tanımlanır. Sağlıklarında herhangi bir problem ile karşılaşılmaz. Polidaktil kedilerin genel sağlık durumlarını riske atan bir mutasyon değildir. Fazladan parmağa sahip olan kedilerin tırnaklarını kesmek daha zahmetli olabilir. Fakat bu zorluğa da kısa süre içerisinde alışılması kolaydır. Polidaktil kedilerin radyal hipoplazisisi ile karıştırılmaması önemlidir. Polidaktili gibi kedi radyal hipoplazisi kedilerde ekstra parmak oluşumuna neden olur. Fakat radyal hipoplazisinde görülen ekstra parmaklar kedinin normal parmaklarının çok yakınında oluşur ve patilerinde şekil bozuklukları meydana getirir.

Kedilerde Polidaktili Tarihi

Polidaktili özelliğinin kesin olarak tarihi bilinmemektedir. Fakat tahmini olarak yüzyıllardır var olmaktadır. İlk olarak 1868 yılında bilimsel olarak tanımlanmış ve ABD, İngiltere, Prens Edward Adası, Nova Scotis ve Asya dahil birçok ülkede görülmüştür. Bu mutasyonun leoparlarda görüldüğü de bilinmektedir. ABD’de en büyük polidaktili kedi popülasyonu Boston’da bulunmaktadır. Bazıları İngiliz Püritenleri tarafından ABD’ye getirilen kedilerin 17. Y.y.’da mutasyonu geliştirilen ilk kişi olabileceğini düşünmektedir. Bu kedilerin yavruları ise daha sonra denizciler polidaktiil kedilerinin şanslı olduğuna inandıkları ve seyahatlerinde yanlarında taşıdıkları için dünyanın diğer bölgelerinde de görülmüştür. ABD ve Büyük Britanya’da bazı limanların, daha yüksek polidaktil kedi insidansına sahip olma sebebi de budur. Bugüne dek bir kedi üzerinde bulunan en fazla parmak 32 olarak belirlenmiştir.

Polidaktil Kediler İçin Özel Bakım

Polidaktil kediler ekstra özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Aşırı büyümeye eğilimlidirler ve potansiyel anlamda kıvrılıp ayak pedi haline gelebilirler. Bu nedenle pençelerinin kırpılmış olarak tutulması önemlidir. Polidaktil kedilerde bazen iki parmağın tırnak yataklarının birlikte kaynaşabilmesi görülebilir. Kaynaşabilen bir pençe superclaw sendromuna neden olmaktadır. Bu pençeler normal pençelerinden daha kalın olur ve anormal bir şekilde büyüyebilir. Kalın bükümlü pençeler, her şeyi kolayca yakalayabilir ve ciddi hasarlar da verebilir. Genellikle cerrahi olarak çıkarılması önerilmektedir. Polidaktili yavru kedileri üretmek için bilinçli olarak yetiştirilmeleri tavsiye edilmez. Bu durum tahmin edildiği gibi nadir görülmez ve barınaklarda bekleyen birçok polidaktil kedi bulunmaktadır.

Polidaktil Kediler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Polidaktili kedilerin daha avantajlı olduğu söylenebilir. Patileri daha geniş olduğu için avlanırken, tırmanırken ya da avlarını tutarken daha konforlu olabilirler. Ayrıca dengelerini kurmak konusunda daha yetenekli olurlar.
  • Polidaktili kedilerin şans getirdiğine inanılmaktadır. Özellikle denizcilere şans getirdiği inanışı kedilerin gemileri haşerelerden uzak tutma yetenekleri ile birlikte onları özel kılmıştır.
  • Polidaktili kedilerin patileri bir eldiveni andırmaktadır. Bu durum oldukça sevimli görülmektedir.
  • Polidaktilinin en sık görüldüğü kedi ırkı Maine Coon’dur.
  • Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan Jake adında polidaktili bir kedi bulunmaktadır. Dünyanın en çok ayağına sahip olan kedisi Jake, her patisinde yedi adet parmak bulundurmaktadır.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap