Kedilerde Göz Kuruluğu Nedenleri ve Tedavileri

Kedilerde göz kuruluğu genellikle farklı rahatsızlıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar da aslında kedilerin gözlerinde oluşabilen ciddi sorunlar olabilmektedir. Bu sebeple de göz kuruluğu meydana geldiği zaman hastalığı ne olduğunun tespit edilmesi büyük öneme sahiptir. Kedilerde meydana gelebilen göz hastalıkları kimi zaman görme bozuklukları, görme kaybı gibi ciddi sorunlar ile kendini ortaya koyabileceği için en iyisi kedilerin temizliğini en iyi şekilde yapmak olacaktır. Bu sayede farklı rahatsızlıkların en kısa sürede belirlenmesi de mümkün olacaktır. Peki, köpeklerde göz kuruluğu nedenleri ve tedavileri nasıl olmaktadır?

Kedilerde Görülen Göz Kuruluğu Nedenleri

Kediler göz kuruluğu aslında genellikle farklı rahatsızlıklara bağlı şekilde görülür. Yani bir rahatsızlığın belirtisi olarak göz kuruluğunu görmek mümkündür. Enfeksiyon gibi durumlarda nadir de olsa göz kuruluğuna rastlamak mümkündür. Bunun yanı sıra grip, gençlik hastalığı, katarakt ve benzeri farklı hastalıklara bağlı olarak da göz kuruluğuna rastlanılabilir.

Kedilerde görülen göz kuruluğu genellikle bir hastalığa işaret edebileceği için veteriner desteği alarak rahatsızlığı belirlemek ve sonrasında rahatsızlığın çözümüne yönelik olarak tedavi almak mümkündür. Yine de göz hastalıklarının bazılarının tedavileri uzun süreli olabilmektedir. Kedilerin göz sağlığına ciddi şekilde zarar verebileceği için erken dönemde tespit büyük öneme sahiptir.

Kedilerde Göz Kuruluğu Tedavileri

Kedilerde görülen göz kuruluğu genellikle farklı hastalıklardan kaynaklanabileceği için öncelikli olarak bu hastalığın ne olduğunun tespit edilmesi gereklidir. Örneğin katarakt gibi bir göz hastalığına bağlı olarak görülen göz kuruluğu, kataraktın tedavi edilmesi ile son bulacaktır. Bu nedenle de diğer tüm rahatsızlık için de erken dönemde tedavi gereklidir.

Göz kuruluğu bazen kedilerde görülen ateşe de bağlı olarak görülebilir. Yüksek ateş de benzer şekilde grip, gençlik hastalığı ya da farklı enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bu hastalıkların tespiti ve tedavisi ile göz kuruluğunun da ortadan kalkması mümkündür. Kedilerde özellikle de grip ve enfeksiyonlar çok yaygın şekilde görülebileceği için göz kuruluğunun da aynı şekilde sıklıkla görülebilmesinin mümkün olduğunu söylemek mümkündür.

Göz kuruluğu bazı durumlarda kedilerin yorgun olmasından, gözlerinin çok yorulmasından da kaynaklanabilir. Tıpkı gözlerin yaşarması ve kızarması gibi göz kuruluğu da yorgunluk ile ilişkili şekilde ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu durum genellikle kedilerin uykusuz kalmasına, depresyonda olmasında bağlı olarak görülebilir. Ayrıca kedilerin uyku uyumamasının da çeşitli nedenleri mevcuttur. Örneğin bir ağrılarından dolaylı uzun süre uyuyamamaları durumu söz konusudur. Huzursuz olmamaları, güvende hissetmemeleri gibi farklı durumlar da uyku uyuyamamalarına neden olabilir. Bu durumlarda da kedilerin gözlerin kızarıklıkların, kanlanmaların, kuruluk ya da yaşarmaların görülmesi olasıdır.

Kedilerde nedeni herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmadan uykusuzluk gibi farklı durumlara bağlı şekilde göz kuruluğu görüldüğü zaman bazen damlaların kullanılması mümkündür. Bunun yanı sıra gözlere uygulanacak farklı işlemler de kuruluğun ortadan kaldırılmasında etkili olabilecektir. Bu işlemleri veteriner desteği alarak uygulamak elbette ki tedavinin iyi şekilde işlemesi için önemlidir.

Kedilerde Görülen Göz Kuruluğunu Engellemek

Kedilerde göz kuruluğunu engellemek için beslenmenin düzenli olması, tüy ve cilt bakımının düzenli şekilde yapılması, kedinizin kişisel eşyalarının da düzenli şekilde temizlenmesi önemlidir. Gözlerde görülebilecek olan enfeksiyonların ya da farklı hastalıkların önüne geçmek için yatak, mama ve su kapları, tuvalet, oyuncaklar ve tırmalama direkleri gibi farklı eşyaların dezenfekte edilmesi gereklidir. Bu sayede kedilerdeki farklı rahatsızlıkların önüne geçmek ve göz kuruluğuna neden olabilecek etkenleri ortadan kaldırmak da mümkün olabilir.

Kedilerin beslenme düzenlerinin en iyi şekilde işlemesi, yararlı besinlerin gerektiği kadar alınması, su içme düzeninin de yeterli şekilde işlemesi kedilerde görülebilecek pek çok rahatsızlığın önüne geçmeye yarar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap