Kedilerin Sevdiği Şeyler: Kediler Ne Sever?

Kedilerin sevdiği şeyler cinslerine ve karakterlerine göre değişebilir. Bazı sakin kediler oyun oynamaktan çok okşanmayı ve dinlenmeyi severken, bazı hareketli kediler sadece oyun oynamaktan hoşlanabilir. Kedilerin sevdiği şeyler hakkında bilgi sahibi olmak, onları daha kolay mutlu etmeniz açısından önemlidir. Bu nedenle kedinizi iyi gözlemlemeli, iyi tanımalı ve isteklerini yerine getirmelisiniz. Uzun uzun sevilmekten ve ilgiden hoşlanmayan kedinizi ilgiye boğmak onu mutsuz edecektir. Enerjik ve oyun oynamaktan hoşlanan kedinizin seveceği aktiviteleri bularak onu keyiflendirebilirsiniz. Her kedi farklı olsa da kedilerin sevdiği şeyler genellikle benzerdir. Sevdiği yiyecekler, sevdiği oyunlar ve hatta sevdiği müzikler dahi sizin kedinizi tanımanız ile şekillenebilir. Kedinizin favori oyuncağını bilmek, sevdiği yiyecekleri tahmin etmek ve karakterine uygun davranmak hem yaşamanızı kolaylaştıracak hem de onun mutluluğunu sağlayacaktır. Mutlu ve rahat bir yaşam süren kedilerin çok daha uzun ve sağlıklı yaşadığını unutmamalısınız.

Kedilerin En Sevdiği Yiyecekler

Kediler genellikle kuru mama ve bazen de ödül niyetine yaş mama ile beslenmektedir. Fakat bazen kedilerin evdeki yiyeceklerden aşırıp ardından kustuğu da rastlanan bir durumdur. Çünkü kediler genellikle mamaları dışında bir besin tüketmeye alışkın değillerdir. Kediler diğer hayvanlara kıyasla hem kuru mamada hem de yaş mamada seçici davranmaktadır. Ağızlarının tadlarını bildiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Kediler kokusundan ve tadından haz etmedikleri bir şeyi ne kadar aç kalsalar dahi yemeyebilirler. Kedilerin sindirim sistemlerinin insanlarınkinden çok daha farklı ve hassas olduğunu bilmek gerekir. Vitamin ve protein bakımından zengin yumurta sarısı, nişasta açısından zengin makarna ya da patates, peynirler, balık ve havuç gibi ev yiyecekleri kedilerin en sevdiği yiyeceklerden olabilir.

Kedilerin En Sevdiği Oyun ve Oyuncaklar

Kedilerin en sevdiği uyumak ve yemek yemek aktivitelerinden bir diğeri de oyun oynamaktır. Kediler herhangi bir oyuncakla, başka bir hayvanla, kendi kuyruğuyla, hareket eden herhangi bir nesneyle ya da sahibiyle; yani aklınıza gelebilecek her türlü şeyle oynayabilir. Herhangi bir şeyin kedinizin oyuncağı olabilmesi için kedinizin dikkatini çekmesi yeterli olacaktır. Kedinizin o an için oyun oynamak istemesi ve enerjisinin yerinde olması yeterlidir. Kedilerin en sevdikleri oyuncaklar yakalama ve saklanmadır. Bu oyunlar onların vahşi doğadaki avlanma içgüdülerini yaşatmaktadır. Hareket eden her türlü nesneye ilgi gösterebilirler. Özellikle sinek ve böceklere takip edip onları yakalamaktan büyük haz alırlar. Baloncuk çıkaran oyuncaklar onların oldukça dikkatini çekmektedir. Çoğu kedi lazer ışığını takip etmeyi ve peşinden koşmayı çok sever. Her türlü top ile oyunlar oynamaya bayılırlar. Kağıttan top, pinpon topu ya da alüminyumdan yapılmış bir top onların oyun oynama isteklerini arttırmaktadır. Bir ipin ucuna geçirdiğiniz çıngıraklı toplar, poşetler, balonlar ve hatta kutular kedinizin favori oyuncağı olabilir.

Kedilerin En Sevdiği Müzikler

Sadece evcil kedi köpeklere özel yapılmış bir albüm bulunmaktadır. Çünkü kedi ve köpeklerin de müzik ile aralarının iyi olduğu bilinmektedir. Kedilerin yüksek sesten haz etmedikleri ve gürültülü ortamlardan kısa sürede uzaklaştıkları bilinmektedir. Kedinize dinletmek istediğiniz müziğin ne çok yüksek ne de çok kısık sesli olmamasına dikkat etmelisiniz. Kedinizin en sevdiği müziği söylemek zor olabilir. Çünkü insanlarda olduğu gibi kedilerin de karakterleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle beğenecekleri müzikler değişebilir. Bazı kediler yavaş tempolu slow müzikleri sevebilirken, bazıları daha hareketli ve ritmik şarkılardan hoşlanabilir. Kedinizin hangi müziği sevdiği öğrenmek ve keşfetmek için kedinize farklı türlerde ki şarkıları dinletmelisiniz. Şarkılara verdiği tepkileri ve hareketleri gözlemleyerek hangi müzik tarzından hoşlandığını öğrenebilirsiniz. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde müzik ile rahatlayabilir ya da eğlenebilir. Belli aralıklarla kedinize müzik dinletmeyi aksatmamalısınız.

Kediler Şekerleme Yapmaya Bayılır

Herkesin bildiği gibi kediler uyumayı çok sever. Eğer evinizde bir kediniz varsa günün yarısını sevdiği bir köşede uyuyarak geçirir. İlk defa kedi sahiplenme yapanlar yavrularının hasta olduğunu zanneder. Kedinizin kilosu, yaşına bakılarak iştah düzeyi ve davranışlarında bir gariplik olmadığı sürece endişelenmenize gerek yoktur. Gece uyanık kalmayı seven kediler enerjilerini gündüz uyuyarak toplarlar. Böylece gece boyunca aktif bir zaman geçirirler.

Ayrıca Bakınız: Kediler Neden Çok Uyur? Kedilerin Uyku Süresi

Kedilerin Keyifleri Yerindeyken Kendilerini Tımarlamayı Sever

Yetişkin bir kedi uyanık olduğu saatler eğer keyfi yerindeyse kendiyle meşgul olur. Tımar işlemi kedilerin hayatları için oldukça önemlidir. Kediler kendilerini yalayarak tüylerindeki kiri temizlemeye, keçeleşmiş yumakları açarlar.  Düzenli tımar ile tüy sağlığını korurlar. Her zaman parlak ve sağlıklı tüylere sahip olur.

Kediler Yüksek Yerlere İhtiyaç Duyar

Her kedi kendilerine özel bir alan yaratır. Bu kimi zaman sıcak bir yer olur kimi zaman gözlerden uzak yüksek bir yer olur. Her zaman ayakaltında olmayı sevmeyen kedilerin yüksek bir yerden etrafı izlemeyi tercih eder. Vahşi doğada kediler avını yakalamak için yüksek bir yere çıkıp pusuya yatarlar. Böylece oradan avını izlemeye alır. Bu içgüdü günümüzdeki ev kedilerinde de devam eder. Gördüğü her şeyi av olarak kendine seçen kediler yüksek bir yere çıkarak etrafı izlemekten büyük keyif alır. Bu neden kedinize kedi ağaç evi alarak yüksek alanlar oluşturmanız keyfine keyif katacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap