Kedilerde Pati Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kedilerde pati bakımı köpeklerden farklı oldu gibi çoğu konuda da karşılaştırıldığında, kediler kendi kendine yeten evcil hayvanlardır. Bu, kaçınılmaz olarak onları manuel müdahale olmaksızın bırakır. Kusursuz kendi kendini temizleme açısından, özellikle kişisel bakım ve temizlikte kediler, kedilerden daha iyi değildir. Ancak kedi sahipleri, her ihtimale karşı kedilerinin sağlıklı, düzenli ve temiz olmalarını sağlamak için düzenli olarak kontrol etmelidir. Bu incelemelerin ilk adımı elbette ayak ve tırnak bakımıdır. Peki kedilerde pati bakımı nasıl olmalıdır? Cevabı yazımızın devamında.

Kedilerin Patilerini İyi Tanımalıyız

Kedilerde pati bakımı için patileri iyi tanımak elbette çok önemlidir. Kedilerin ön ayaklarında beş, arka ayaklarında dört ayak parmağı ve her parmağın tırnakları vardır. Kedinin pençeleri yumuşak ve serttir. Pençeler kendilerini korumak, tırmanmak ve sürtünme oluşturmak için tasarlanmıştır. Kedileri kazıma cihazlarıyla donatmak önemlidir. Bu şekilde tırnaklarını ve pençelerini sağlıklı tutmasına ve ayak kaslarını germesine yardımcı olabilirsiniz.

Kedimizin Patisini Kontrol Etmeliyiz

Kedilerde pati bakımı nasıl olmalıdır konusunda kediler genellikle pençelerini kendileri temizler ve bu temizleme işleminin standart işlemidir. Bu temizlik işlemi sırasında bazen pençelerini çektiklerini ve kaşıdıklarını göreceksiniz. Bunu, içine sıkışmış olabilecek toz ve kalıntıları temizlemek için yaptılar. Öte yandan, kedinizin pençelerinin gereğinden uzun süre karıştırıldığını fark ederseniz bu sürece müdahale etmeniz gerekebilir.

Toz parçacıkları veya küçük çakıl taşları gibi yabancı nesneler, kedinin iki parmağı arasındaki pençelere sıkışabilir. Bu kalıntılar zamanla yaralara ve apselere neden olabilir ve kedinize ağrı ve rahatsızlık verebilir. Ancak soğuk kış aylarında yerde donma kedilere zarar verebilecek bir diğer faktördür. Bu nedenle, kediniz karlı bir günde dışarı çıkıyorsa, geri döner dönmez pençelerinde herhangi bir kesik veya çatlak olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Kedimizin Patilerinde Ne Gibi Sorunlar Oluşur?

Kedinin patileri arasına sıkışmış yabancı bir cisim bulursanız, yabancı cismi kör cımbızla kolayca çıkarabilirsiniz. Ancak bu süreçte kedinizin rahatsız olacağını ve kucağınızdan bir an önce kurtulmak istediğinizi söylememize bile gerek yok. Bunu önlemek için kedinizi yavruyken kedilerde pati bakımı muayenelerine alıştırmanızda fayda var. Öte yandan kedinin pençesine sivri uçlu sivri uçlu bir yabancı cisim sokulmuşsa, onu patide kırmamaya ve yarısını içeride bırakmamaya özen gösterilmelidir. Bu durumda, bunu kendiniz yapmak yerine bir uzmanın yapmasına izin vermek daha iyidir.

Kedilerde pati bakımı konusunda kedinizin her ne kadar kendi başına ayak ve tırnak bakımını yapma yeteneği olsa da bazı durumlarda kedinizin tırnaklarının uzunluğu hem siz ve hem kediniz kontrol edemeyebilir. Zamanla, uzun tırnaklar kıvrılmaya ve büyümeye başlar ve ayak derisine batar.

Bu tür rahatsızlık ve ağrıları önlemek için kedi tırnaklarının uzunluğunu düzenli olarak kontrol etmekte ve gerekirse müdahale etmekte fayda vardır. Kendinizi düzeltmek için kedi tırnak makası kullanabilir veya kediyi tırnak kesimi için kolayca veterinere götürebilirsiniz. Saldırgan ve öfkeli kediniz pençelerine ve tırnaklarına dokunmuyorsa diğer bir seçenek de tıraş sırasında tırnaklarının kesilmesini istemektir.

Kedi pençelerinde meydana gelebilecek nadir sorunlardan biri de kazara oluşan yaralar ve burkulmalardır. Kediniz yürürken sendelerse veya ayağına çarparsa, pençelerinden herhangi birinde bu sorun olabilir. Kabarcıklar, ayak tırnakları batması, düşmeye bağlı burkulmalar veya sivri uçlu nesnelere baskı sonucu oluşan yaralar ve çizikler, kedilerin pençelerinde oluşabilecek ve dudaklarının çıkmasına neden olabilecek başlıca sorunlardır.

Bu durumda, yaraları ve çizikleri ilk yardım olarak tedavi etmek için kendi müdahalenizi kullanabilirsiniz ve daha ciddi durumlarda, bunları veterinere göndermeniz gerekebilir.

Kedimin Tırnağını Nasıl Kesebilirim?

Kedinin pençesini ortada tutun ve yukarıdan ve aşağıdan hafifçe bastırın. Bu hareket tırnakların daha kolay görülebilir olmasını sağlar. Tırnak kıvrımının sonundan başlayarak, sadece tırnağın beyaz kısmını kesmek için yüksek kaliteli sert tırnak makası kullanın. Pembe bölgelerden uzak durun; bu damarlardan geçen damarları keserseniz gereksiz kanamalara neden olabilir. Tırnaklar kesildikten sonra kedinize atıştırmalık hediyeler vermeli ve pati bakımı konusunda her zaman dikkat etmelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap