Kedi Tüyü Zararları: Kedi Tüyü İnsanlar İçin Zararlı Mı?

Kedi tüyü zararlı sorusunun cevabı, en çok tartışılan ve hala herhangi bir kesin sonuca varılamayan konulardan biridir. Öncelikle kedi  tüyü insanda kist yapar söylentilerinin kanıtlanmamış olduğunu bilmek gerekir. Bu konuda kulaktan dolma bilgilere değil, yapılan araştırmalara ve veterinerlerin açıklamalarına itibar etmek daha sağlıklı olacaktır. Kedi tüyünün insandan çok kedinin kendisine zararı olduğu tekrarlanan açıklamalardan biridir. İlk defa kedi sahiplenme yaptıysanız kedinizin parazitlerini kontrol etmeyi unutmayınız. Kedinizde bir iç parazit ya da iç parazit bulunması da ancak kedinin kendisine zarar vermektedir. Bu nedenle kısa sürede kedinize müdahale edilmesi, iç ve dış parazit aşılarının aksatılmaması önemlidir. Kedi tüyü gibi problemlerin kedilere zarar vermesini engellemek için düzenli veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir.

Kedi Tüyü Yutulursa Ne Olur?

Kediler özellikle mevsim geçişlerinde fazla tüy dökmeye başlarlar. Kedinin üzerinde gezdiği eşyalarda ve hatta evin her yerinde yoğun tüyler ile karşılaşmanız mümkündür. Bu şekilde dökülen tüylerin yutulma ihtimali de oldukça yüksektir. Toplum genelinde kedi tüyünün akciğer kistine sebep olduğu düşüncesi son yanlıştır. Kedi tüyü yutmak vücudunuzda kist oluşumuna sebep olmaz. Fakat kedi tüyü yutmanız boğazınıza takılmasını ve boğaz enfeksiyonu yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca kedilerde görülebilecek hastalıklara karşı düzenli veteriner kontrollerinin de aksatılmaması gerekir. Evin temizliğini sağlamak, kedinizi belli aralıklarla taramak ve besin ihtiyaçlarını karşılamak tüy dökülmesini azaltacaktır. Böylece evinizde yutmanıza neden olacak derece yoğun tüyler bulunmayacaktır.

Kedi Tüyünün Dökülmesini Engellemek

  • Kedilerin fazla tüy dökmesi beslenme alışkanlıklarının değişmesi ya da besin yetersizliğinden ortaya çıkabilir. Bu ihtimal %75 oranında görülmektedir. Kedinize B vitamini takviyesi yapmak faydalı olabilir.
  • B vitaminini mamalar ile kedinizin tüketmesini sağlayabilirsiniz. Gerek B vitamini içeren kuru mamalar gerek yaş mamalar ile kedinizin B vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Beslenmesini düzene koyduğunuz kediniz kısa sürede daha az tüy dökmeye başlayacaktır.
  • İç ve dış parazitlerin artışı kedilerde tüy dökülmesine neden olabilir. Parazit sebebiyle dökülen tüyler kedinize oldukça zarar verebilir. Bu nedenle kısa zamanda bir veteriner kontrolüne gitmeniz iyi olacaktır. Bu sayede tüylerinin dökülme sebebini öğrenerek gerekli tedavinin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Dökülen Kedi Tüylerini Temizlemek

  • Özellikle kedinizin fazla tüy döktüğü dönemlerde üzerinde tüy bulanmayan tek bir giysiniz kalmayabilir. Kıyafetlerinizden tüyleri temizlemek için yapışkan silindirlerden kullanabilirsiniz. Yapışkan kısım tüyleri toplayarak giysilerinizin tüylerden arınmasını sağlayacaktır. Ayrıca çamaşır makinesine beyaz sire ekleyerek kıyafetlerinize tüylerin daha zor yapışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kediler mobilyaların üzerinde vakit geçirmeyi çok sever. Mobilyalarınızı biriken tüylerden kurtarmak için yine yapışkan rulolardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca evcil hayvan tüyleri için özel geliştirilmiş süpürgelerden edinebilirsiniz. Bulaşık eldiveni kullanarak mobilyalar üzerinde ki tüyleri toplayabilmenizde mümkündür. Anti-statik özellikli spreyler ise ahşap yüzeylere tüylerin daha zor yapışmasına neden olmaktadır.
  • Kediler stresli olduklarında çok daha fazla tüy dökerler. Kedinizi veterinere götürürken ya da beraber seyahat ettiğinizde arabanın içerisi oldukça fazla tüy olacaktır. Araba koltuğunuz deri ise sadece nemli bir bez ile silmeniz yeterli olacatır. Fakat kumaş koltuklar için bir el süpürgesi, eldiven ya da yine yapışkan rulo kullanmanız gerekebilir.
  • Evinizin ahşap ya da fayans zeminleri için mikrofiber paspaslardan kullanabilirsiniz. Evinizde birden fazla halı bulunuyorsa, elektrik süpürgesini çalıştırmadan önce halının üzerine karbonat serpmeyi deneybilirsiniz. Böylece tüyler daha kolay temizlenir ve ayrıca halıdaki kötü kokular da gider. Yine evcil hayvan tüyleri için tasarlanmış elektrikli süpürgelerden kullanabilirsiniz. Bu süpürgeler yüksek performans kaliteleri sayesinde evinizin tüylerden arınmasını sağlayacaktır
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap