Kedilerde Diş Eti Rahatsızlıkları Nelerdir?

Kedilerde diş eti rahatsızlıkları çok sık olmasa da görülebilen bir sağlık sorunudur. Kedilerde görülebilen farklı diş eti rahatsızlıkları mevcuttur. Bu rahatsızlıklar kimi zaman kedilerin diş bakımının yeterli ve düzenli şekilde yapılmamasından, kimi zaman yedikleri yiyeceklerden kimi zaman da farklı rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Bu durumda kedilerin veteriner kontrollerine önem vermek ve diş bakımları ile temizliklerini en iyi şekilde yapmak gerekir.

Kedilerin diş etlerinde görülebilen plaklar, dişlerin kırılması ya da hasar alması, diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmalar en sık görülen diş eti rahatsızlıkları ve kaynaklarıdır. Peki, kedilerde diş eti rahatsızlıkları nelerdir? Bunların önlenmesi için neler yapmak gereklidir?

Kedilerde Diş Eti Rahatsızlıkları Nelerdir?

Kedilerde görülen diş eti hastalıkları, farklı nedenlere bağlı olabilir. Özellikle de enfeksiyonlar, kedilerin ağız ve diş temizlik ve bakımlarının düzenli şekilde yapılmaması gibi pek çok faktör bu durumda etkili olabilmektedir.

Diş eti rahatsızlıklarından en yaygın olanı, diş eti iltihaplanmalarıdır. Kedilerin pek çoğunda farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bu rahatsızlık, kısa sürede kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak yine de özellikle de yavru ve yaşlı kedilerde diş eti iltihaplanmalarında dikkatli olmak gereklidir.

Kedilerde Diş Eti İltihaplanmaları

Kedilerde en sık görülen ağız ve diş rahatsızlıklarından biri, diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş etlerinde meydana gelen iltihaplanma çoğu zaman yetersiz bakım ve temizlik nedeniyle meydana gelebiliyor olsa da farklı sebeplerden dolayı da diş eti iltihaplanmalarını görmek mümkündür. Kedilerin dişlerinin düzenli temizlenmesi ve bakımının yapılması bu noktada büyük öneme sahiptir.

Diş eti iltihaplanmalarının nedenleri:

  • Enfeksiyonlar
  • Yetersiz beslenme
  • Ağız ve diş bakımının yeterli veya düzenli şekilde yapılmaması
  • Tüketilen besinler

Görüldüğü üzere pek çok neden bağlı şekilde kedilerde diş eti iltihaplanmalarının görülmesi olasıdır. Bu durumda kedinizin özellikle de ağız ve diş temizliğine özen göstermeniz oldukça önemlidir.

Kedilerde Tüketilen Besinler ve Yetersiz Beslenme

Kedinizin sürekli yaş mama yemesi, yetersiz şekilde beslenmesi, mamasının içeriğinin beslenmesi için yeterli içeriğe sahip olmaması gibi durumlar, diş eti rahatsızlıklarının bir nedeni olur. Kedinizin sürekli yaş mama tüketmesi, dişlerinde plak oluşumuna neden olabileceği gibi diş etlerinde görülen iltihaplanmanın da bir nedeni olma ihtimali vardır. Çünkü yaş mamalar dişlere yapışarak kalır ve temizlik sağlanmadığında bu durum kedilerin ağız ve diş hastalıklarına yakalanma olasılığını arttırır.

Kedilerin yetersiz ve dengesiz şekilde beslenmesi de diş eti iltihaplanmasına açık hale gelmesine neden olur. Kedilerin alması gereken besin içeriklerinin tamamını alması için tükettiği mamanın içeriğini bilmek önemli.

Kedilerde Ağız ve Diş Temizliği

Kedilerin ağız ve diş temizliğinin düzenli şekilde yapılmaması durumunda diş eti rahatsızlıkları ile karşılaşmak mümkündür. Kedilerde görülen diş eti rahatsızlıkları, dişlerin düzenli şekilde temizlenmemesi, dişlerde plak oluşması gibi durumlara bağlı olabilmektedir. Bu nedenle de dişlerini düzenli fırçalamak ve ağız bakımına önem vermek gerekir.

Kedilerde Enfeksiyona Bağlı Diş Eti Rahatsızlığı

Kediler çeşitli enfeksiyon rahatsızlıkları nedeniyle diş eti rahatsızlıkları yaşayabilirler. Örneğin bir hastalık sırasında diş etlerinde beyazlaşma, çekilme, kanlanma ya da iltihaplanma görülmesi olasıdır. Bu nedenle de kedinizin aşılarını doğru dönemlerde kedi aşı takvimine uygun şekilde yaptırmanız ve bağışıklık sistemini güçlü tutmanız gerekir.

Kedinizin hastalanmasını önlemek, diş eti problemleri yaşamasını da önlemek için etkili olabilir. Bu nedenle de farklı pek çok rahatsızlıktan uzak kalması için kedinizin temizliğinin, beslenme ve bakımının doğru şekilde yapılmasına özen göstermelisiniz. Sokak hayvanlarından ya da farklı hayvanlardan alabileceği hastalıklardan onu korumak, ev ortamında hasta olabileceği çeşitli noktalara dikkat etmek onu korumak için oldukça önemlidir. Bu sayede diş eti problemlerinin de  önüne geçebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap