Kedilerde Kanser Belirtileri ve Tedavileri

Kedilerde kanser farklı pek çok tipte görülmesi olasıdır. Bunları elbette farklı nedenleri olması da mümkündür. Kedilerde görülen kanser belirtileri genellikle kendini kısa sürede gösterir. Bu belirtilerin ciddi şekilde olması, kedilerin yaşam kalitelerini kısıtlayabilecek şekildedir. Bu nedenle de kedilerde görülen kanser belirtilerinin takip edilmesi ve kısa zamanda tedaviye başlanması gereklidir. Peki, kedilerde kanser belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Kedilerde Görülen Kanser Nedenleri

Kedilerde kanserlerin her biri, farklı belirtiler ile kendini ortaya koyabilir. Bu birbirinden farklı belirtiler, kedilerin kanser hastalığı sırasında yaşadığı rahatsızlıkların da görülmesini sağlar. Örneğin iyileşmeyen yaraların meydana gelmesi, ve aniden kedilerin cildinde görülen yaraların oluşumu aslında kanserin en net belirtileridir. Bu belirtinin farklı kanser tiplerinde görülmesi olasıdır. Kedilerin farklı enfeksiyonlara sahip olmasına da neden olabilir.

Kedilerde burun kanamasının da kanser belirtisi olarak meydana gelmesi mümkündür. Kedilerde görülen burun kanaması farklı kanser çeşitlerinde görülebilir. Kedilerin de hem rahatsız olmasına hem de baş ağrısı ve benzeri durumlar yaşamasına neden olur.

Kedilerde Olabilecek Kanser Belirtileri

Kedilerde karın, bacak, sırt ya da boyun ve benzeri farklı bölgelerde kansere işaret eden şişliklerin ve yumruların görülmesi mümkündür. Bu bölgelerde meydana gelen şişlik ve yumrular kedilerin kanser olabileceğinin bir göstergesidir. Ancak farklı bölgelerde de yumruların ve şişliklerin görülmesi mümkündür. Kedinizde bu tür şişlikleri ya da yumruları fark ettiğiniz anda veterinere danışmanız gereklidir ve bu sayede çeşitli hastalıklara karşı bilgi almanız ya da bu yumruların kaynağının ne olduğunu öğrenmeniz de mümkün olacaktır.

Kedilerde görülen farklı pek çok kansere bağlı şekilde iştahsızlığın gözlemlenmesi olasıdır. Ancak bu dönemde kedilerin sağlıklı ve yeterli şekilde beslenmesi önemlidir. Çünkü bağışıklık sistemlerinin güçlü kalması gerekir. Bu nedenle de vitamin takviyeleri tercih edilebilir ve kedilerin düzenli şekilde mama yemesi sağlanabilir.

Kedilerde ağızda meydana gelen kanser çeşitlerin yaygın şekilde görülen belirti genellikle ağızda meydana gelen kokudur. Bu koku ağız içinin temiz olmaması olarak algılanabilse de aslında kedilerin ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir problem olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle de kedilerin ağzında farklı bir bulgu görülürse kanser ya da çeşitli rahatsızlıkların olabileceğini söylemek mümkündür.

Kedilerde kanser olduğunun anlaşılmasının bir diğer belirtisi de ayrıca ciltlerinde görülen kızarıklıklar ya da morarmalardır. Ciltte meydana gelen bu morarmalar aslında kedilerde ciddi bir problem olabileceğinin işaretidir ve bazı durumlarda oksijen eksiliği bazı durumlar ise kanda görülen sorunlara işaret edebilen bu durumların her biri kansere de işaret edebilmektedir. Bu nedenle de ciltte görülen renk değişimleri takip edilmeli, düzenli şekilde yapılan temizlikler ve bakımlar sırasında kontrol edilmelidir.

Kedilerde kilo kaybı, davranış değişimleri, halsizlik, ishal, idrar yapma ya da dışkılamada ve nefes almada zorluk yaşanması mümkündür. Bu tür durumlar da aslında ciddi şekilde kanserin belirtilerini ortaya koyar ve kedilerin gün içinde büyük ölçüde ağrı çekmesine ve zorlanmasına neden olabilir.

Kedilerdeki Kanser Tedavisi Nasıl Olur?

Cerrahi operasyonların ya da kemoterapinin kedilerde görülen kanserlerde etkili şekilde tedavi olarak kullanılması mümkündür. Ayrıca radyasyon tedavisi de kedilerde görülen kanser tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ağrı kesicilerin, besin takviyelerinin, vitamin desteklerinin bu dönemde tercih edilmesi önemlidir.

Kedilerin kanser tedavisi sırasında ağrı kesicileri düzenli şekilde ancak yine de yalnızca gerekli olduğu kadar kullanması gerekir. Ayrıca bu dönemde bağışıklık sistemleri zayıf düşebileceği için bağışıklık sistemlerini destekleyecek içeriklerin tercih edilmesi de önemlidir. Kedilerin vitamin desteği alması, gerekli olan her bir besinden yeteri kadar yemesi önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap