Kedilerde Bağırsak Tıkanıklığı Nedenleri

Kedilerde bağırsak tıkanıklığı rahatsızlığı ciddi ağrılara ve problemlere neden olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın teşhis edilmesi ve çözüme kavuşması için ise veteriner desteği almanız gerekir. Farklı nedenlere bağlı şekilde meydana gelebilen bağırsak tıkanıklığı, kimi durumlarda kendiliğinden geçebilmektedir. Bazı ciddi vakalarda ise bağırsak tıkanıklığının ortadan kaldırılması için müdahale gereklidir. Durumun ciddiyetinin anlaşılması ve çözülmesi için veteriner desteği almak her zaman ilk tercih olmalıdır. Peki, kedilerde bağırsak tıkanıklığı nedenleri nelerdir? Bağırsak tıkanıklığı hangi etkenlere bağlı şekilde ortaya çıkabilir?

Kedilerde Bağırsak Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde bağırsak tıkanıklığı özellikle de tüketilen ürünlere bağlı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de yabancı cisimlerin tüketilmesi, kedilerde bağırsak tıkanıklığını meydana getiren en önemli nedenlerdendir. Bunu yavru kediler sıklıkla yapar. Etraflarında gördükleri yabancı cisimleri merak ederek yutma veya ısırma eğilimi içindedirler. Buna bağlı olarak da bağırsak tıkanıklığı meydana gelmesi riski mevcuttur. Bunlara ek olarak kedilerin gastrit, bağırsak darlığı, tümör, fıtık, bağırsak solucanı gini farklı rahatsızlıklar da bağırsak tıkanıklığına neden olabilmektedir. 

Yabancı Cisimler Kedilerde Bağırsak Tıkanıklığı Nedenleri Arasında

Kedilerin yabancı cisimleri yutması mümkündür. Özellikle de yavru kediler yabancı cisimleri yutma konusunda daha dikkatsiz hareket ederler. Bunun temel nedeni de yavru kedilerin meraklarıdır. Her nesneyi merak ederler. Bebeklerin buldukları her nesneyi ağzına alması gibi yavru kediler de her nesneyi ısırma ve yutma eğilimi gösterirler. Bu durumda yavru kedilerde bağırsak tıkanıklığı problemine daha sık rastlanabileceği söylenebilir. 

Kedilerin evdeki küçük her nesneyi yutma eğilimi olması, onların ciddi sindirim problemleri yaşamasına neden olabilir. Bundan uzak kalmak için ise kedinizin etrafında küçük boyuttaki nesneleri bulundurmamanız gerekir. Kedilerin çevresinde bu tür ürünleri bulundurmazsanız onların yabancı cisimlerden kaynaklı şekilde bağırsak tıkanıklığı yaşamasına engel olabilirsiniz. 

Kedilerde Çeşitli Hastalıklar Bağırsak Tıkanıklığı Nedeni Olur

Kedilerin yaşadığı farklı hastalıklar bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Bu rahatsızlıklar özellikle de gastrit, bağırsak solucanı, tümörler gibi farklı sorunlar olabilir. Ayrıca bağırsak darlığının mevcut olması da kedinizin bağırsak tıkanıklığı yaşamasına da neden olabilen durumlardandır. Kedinizin kontrollerini düzenli şekilde sağlamanız, bu durumların öncelikli olarak tespitini gerçekleştirmenize yardımcıdır. Veterineriniz kontroller sırasında bu tür durumları fark edebilir. 

Yaşanan sorunlar kedinizde kabızlık, karın ağrısı ve benzeri sorunlara neden olabilir. Özellikle de mide çıkışı tıkanıklığı, bağırsak darlığı gibi durumlar kedilerin bağırsak tıkanıklığı yaşamasına neden olabilir. Bu durumun yaşanmaması için kedinizin beslenme düzenine dikkat etmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra yaşanabilecek çeşitli problemler dışsal etkenlere de bağlı olabilir. Örneğin bağırsak solucanları çeşitli dış etkenlere de bağlı olabilir. Bu dış etkenler de beslenme ile ilgili olsa da tüketilen besinlerin içeriği ya da çiğ şekilde tüketimi gibi durumlar kedinizde bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında neden olmaktadır. 

Kedilerde Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde bağırsak tıkanıklığının farklı belirtileri olabilmektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kusma
  • Gaz sancıları
  • İshal ve çoğunlukla kabız
  • İştahsızlık
  • Halsizlik
  • Karın ağrısı
  • Karında şişlik
  • Su kaybı ve zayıflama

Görüldüğü üzere kedilerin bağırsak tıkanıklığı yaşaması, onların bağışıklık sistemini de etkiler. Kedinizin bağışıklık sisteminin gücünü kaybetmesine neden olan bu rahatsızlık, ciddi belirtileri ile kedileri etkiler. Yavru kediler için tehlikeli olabilecek bu durumdan uzak kalmak için beslenmeye önem vermek gerekir. Bunun yanı sıra yabancı cisimleri kedilerden uzak tutulması da koruma sağlayabilir. Belirtiler gözlemlendiği zaman vakit kaybetmeden veteriner desteği almak oldukça önemlidir. Bu sayede kedinizin ciddi rahatsızlıklar yaşamadan önce tedavi edilmesi mümkün olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap