Hamile Kedi Nasıl Anlaşılır?

Hamile Kedi Nasıl Anlaşılır

Kedilerde hamilelik kediler için çok önemli ve zorlu bir süreçtir. Kedinizi çiftleştirmeye karar verdiyseniz zor bir sürece giriyorsunuz demektir. Anne kediler doğum sürecini ve bakımını içgüdüleri gereği daha iyi yaparlar ve doğal olan da bu süreci ona bırakmaktır fakat kedinize bu süreçte yardımcı olabilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler olabilir.

Hamile Kedi Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde hamilelik belirtilerinden biri kızgınlık döneminin son bulmasıdır. Diğer belirtiler ise şu şekillerde sıralanabilir:

  • Kızgınlık dönemlerinde değişimler: Kızgınlık dönemi zamanlarında kediler; yerlerde yuvarlanma, insanlara daha çok sürtünme ve ulumalar gibi hareketler yaparlar. Kedinizin bu döneminin geldiğini bilmenize rağmen kedinizin bu hareketleri başlamadıysa, kediniz hamile olabilir. Bu kızgınlık döngüsünün birden durması kedinizin yakınlarda bir zaman diliminde çiftleşmiş olabileceğinin göstergesidir.
  • İştahta artışlar: Kediniz bu aralar normalden daha fazla ve bolca yemek yemeye başladı ise, kediniz hamile olabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda kedinizin yediği mama miktarını takip etmelisiniz. Eğer yeme isteği giderek artıyorsa kedinizi en kısa sürede veterinere götürmelisiniz.
  • Kilo artışı: Artan yemek yeme isteği ve harekette azalmaya ek olarak kedinizin kilosu da yükselmeye başladıysa hamile olma ihtimali çok yüksek denilebilir. Kedilerde karındaki şişlik hemen belli olmasa bile vücutlarındaki durduk yere olan kilo artışı hamilelik durumu için bir şüphe oluşturabilir.
  • Meme uçlarının pembeleşmesi: Kedilerde hamileliğin 2. Haftasından sonra kedinin meme uçları pembeleşmeye ve büyümeye başlar. Eğer kedinin meme uçlarında bu tarzda bir durum fark edilirse kedinin hamile olma ihtimali yüksektir.
  • Sabahları mide bulantıları: Hamilelikte oluşan kusmalar, insanlarda olana benzer bir durum olarak karşıya çıkar. Eğer kedi normalden çok kusuyorsa ve sabahleyin kusuyorsa bu hamileliğin bir belirtisi olarak görülebilir. Fakat bu durumun sebebi başka bir rahatsızlık veya zehirlenme benzeri bir sorun da olabilirsiniz. Bu yüzden böyle bir durumda kedinizi veterinere götürmek daha faydalı olacaktır.
  • Karın şişliği: Kedinin hamile olmasının en belirgin özelliği karın şişliğidir. Eğer kedinin karnı günden güne şişmeye devam ediyor ancak kedinizde başka herhangi bir fiziksel problem görülmüyorsa kedinizin hamile olma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden böyle bir şişkinlik gözlemlendiği zaman ailen veterinere danışmalısınız.

Hamile Kedi Evde Muayene Edilir mi?

Hamile kedilerin evde muayene edilmesi kedinin ve yavruların sağlığı için çok doğru bir seçenek değildir. Kedilerdeki hamilelik durumu insanlara çok benzeyen bir sistemden oluşmaktadır. Bu nedenle insanların hamilelikleriyle birçok ortak noktaları vardır. Bunlardan biri ise kediyi elle muayene etmektir. Çoğu zaman elle muayene edildiğinde kedinin hamile olup olmadığı anlaşılır fakat kedinin canının acıması veya yavruların zarar görme ihtimaline karşı bu süreç veteriner hekim tarafından veteriner kliniğinde yürütülmelidir. Böylelikle bu süreç daha profesyonel ve sağlıklı bir şekilde ilerleyebilir.

Hamile Kedi Neler Yapar?

Kedilerin hamileyken yaptığı şeyler arasında daha sakin olmak başta gelebilir. Kedi bu süreçte hamilelikle birlikte daha da sakinleşir. Meme uçları şişen ve pembeleşen kedide uyku ihtiyacı da artabilir. Sabah yaşanan bulantılar ve kusmalar kedinin hamile olabileceğine işarettir. Ayrıca kediler bu süreçte normal yediğinden daha fazla yemek yerler. Bu süreç ilerledikçe kedinin karnındaki şişlik ortaya çıkmaya başlar.

Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de hamilelik davranışları olabilir ve bu davranışlar değişkenlik gösterebilir. Bu süreçte bazı hamile kediler uysal ve sevgiye daha muhtaç olurken bazı kediler ise daha öfkeli veya gergin bir kediye dönüşebilir. Bu durum tamamıyla kedinin psikolojisi ile bağlantılıdır. Çoğu zaman kedinin hamileyken nasıl davranacağı kedinin hamilelik sürecinin ilk dönemlerinde kendini belli eder.

Kediler Kaç Ayda Doğururlar?

Kedilerin doğurması ortalama olarak 2-2 buçuk ay sürebilir. Minik ve daha narin bir ırk olan evcil kedilerin diğer hayvanlar ile kıyaslandıkları zaman daha kısa bir hamilelik dönemi geçirdiği görülür. Kedilerin hamile kalma süresi genellikle 63 ila 67 gün arasında değişebilmektedir. Bu süre bazı zamanlarda 72 gün kadar da sürebilir. Ancak bir kedinin hamile kalmış olduğu günün bilinmesi de kesinlik açısından zordur. Bu sorunun cevabı veteriner hekim tarafından öğrenilebilir fakat onun vereceği sayılar da sürece göre tahmin etmek olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Ragdoll Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap