Kedilerde Pika Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Pika Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Pika sendromlu kedilerde belirtiler arasında en çok ön plana çıkanlar klinik belirtilerdir. Kedilerde pika sendromu belirtileri aşağıdaki maddelerde açıklanmıştır:

 • Genel bir halsizlik durumu
 • Kontipasyon
 • Bulantı
 • Diyare
 • Ülser
 • Kızarma
 • Dışkıda zorlanma
 • Normalde yenmeyecek besinlerin çiğnenmesi, yalanması ya da emilmesi

Pika Sendromu Ne Demektir?

Pika sendromunun anlamı “Gıda dışı olan ürünleri yeme dürtüsü” şeklinde ifade edilebilmektedir. Tahminlerden çok daha fazla kedide görülen pika, endişe verici bir durum değildir. Ancak zarar verici ürünlerin ağızda kemirilmesi kedilere iyi gelmeyecektir. Örneğin kedilerin evdeki elektrik kablolarını kemirmesi, elektrik çarpmasına neden olabilecek ve kedilere zarar verecektir.

Pika hastalığı, kedilerin yetişkinlik dönemi emme davranışı ile aynı değildir. Bu rahatsızlıkta nesne tüketilmemekte, yalnızca tekrar emilme göze çarpmaktadır. Emme davranışına genel olarak pençe yoğurma davranışı eşlik etmektedir.

Pek çok kedi oyun esnasında yiyecekleri çiğnemektedir. Ancak bu durum da pika ile aynı anlama gelmemektedir.

Kedilerde Neden Pika Sendromu Oluşur?

Pika sendromunun nedenleri kesin olarak bilinmemekte ve halen araştırılmaktadır. Kedilerde pika sendromu belirtileri ve nedenleri sayesinde hastalığa tedavi de bulunabilmektedir. Veteriner hekimler pika hastalığının nedenleri ile ilgili aşağıdaki bilgileri vermektedir:

 • Bazı kedi hastalıkları pikaya neden olabilmektedir. Bu hastalıkların başında kedilerin savunma sistemini olumsuz şekilde etkileyen FIV virüsü yer almaktadır. Kedilerin bağışıklık sistemini zayıflatan bu durum, onlara yeme dürtüsü de sunmaktadır. Hastalıklar arasında ayrıca kedi lösemisi, diş rahatsızlıkları, hipertiroidizm, diyabet melitus, anemi ve beyin tümörü de yer almaktadır. Kedilerde ortaya çıkan nörolojik bozulmalar, zaman içerisinde pika sendromuna neden olabilmektedir.
 • Kediler zaman içerisinde bazı toksinlere maruz kalarak pika sendromu yaşayabilmektedir.
 • Bazı kedi ırkları genetik eğilimleri nedeni ile pika sendromu yaşayabilmektedir.
 • Davranış bozulmaları pika sendromu nedenleri arasındadır.
 • Diyetlerin düzensiz olması ya da yetersizliği pikaya yol açabilmektedir.
 • Yaşın ilerlemesi zaman içerisinde pika oluşturabilmektedir.

Kedilerde Pika Sendromu Teşhisi

Pika sendromunun teşhis edilmesi için uzman veteriner hekim, kedi ile iyi bir bağlantı kurmalıdır. Kediler tarafından sergilenen davranış sayesinde pika sendromu teşhis edilebilmektedir. Tüketme hedefi olarak çevrede seçilenler pika sendromunu belirlemektedir. Bu sendrom stresten kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle kedilerin yaşam alanlarında meydana gelen değişimlerin bilinmesi son derece önemlidir. Yeni bir eve taşınma, çalışma programında olan değişiklikler ya da eve farklı bir kedinin gelmesi gibi nedenler pika sendromuna yol açabilmektedir.

Gereken bilgi veteriner hekim tarafından toplandıktan sonra muayene aşamasına geçilmektedir. Bu aşamada kedilerden alınan kan ile biyokimya değerlerine ve tam kan hücre sayımına bakılmaktadır. Veteriner hekim pika sendromu şüphesi konan kediden idrar testi de isteyebilmektedir. Eğer kedide beyin tümörü ihtimali var ise radyografiden de yararlanılabilmektedir.

Kedilerde Pika Sendromu Tedavisi

Pika sendromunun tedavi edilmesi sırasında ilk olarak bu sendromun nedenleri ve muayene sonuçları incelenmektedir. Eğer ki veteriner hekim kedilerin davranışlarında bir değişim buldu ise veteriner yönergeleri doğrultusunda işlem tamamlanacaktır. Kedi üzerinde yapılan tüm işlemlerin temiz çıkması durumunda muayene raporu şu bilgileri içermektedir:

 • Kedilere zarar veren ya da yiyecek olmayan her tür ürün yaşam alanından uzaklaştırılmalıdır. Ev bitkileri, giysiler, battaniyeler, kablolar, kemirme isteği duyulan tüm oyuncaklar kediden uzaklaştırılmalıdır.
 • Kedi oyuncakları, kedi nanesi gibi farklı çiğneme alternatifleri yaratarak kedilerinizi zararlı ürünlerden uzaklaştırabilirsiniz.
 • Bazı kediler sırf canları sıkıldığı için pika sendromuna sahiptir. Bu kedilerin canlarının sıkılmaması için bazı oyunlardan yararlanmak faydalı olacaktır. Sürekli yeni oyun planları yapmak, düzenli olarak egzersiz yapmak ya da müzik kedilerin dikkatlerini dağıtabilmektedir.
 • Kedilerin ihtiyacı olan diyeti kedilere uygulamak da pika sendromunun etkilerini azaltıcı bir etkiye sahiptir. Diyetteki kediler yetersiz olan besinlerin eksikliklerini besin olmayan ürünleri çiğneyerek gidermeye çalışmaktadır. Bu durumu engellemek için kedilerinize mineral ve vitamin gibi takviye gıdalar önerebilirsiniz.
 • Stres faktörü kedilerin ilgili sendroma sahip olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kedilerin oldukları stresli ortamdan uzaklaşması ve rahatlaması sağlanmalıdır. Kediler ile düzenli olarak kurulan iletişim, onlara iyi hissettirecektir. Kedilerin günlük rutinine müdahale edilmemesi, seyahat sırasında dikkatli davranılması son derece önemlidir.
 • Kedilerin kullandıkları bazı ilaçların etken maddeleri pika sendromuna sebebiyet verebilmektedir. Veteriner hekim, kedilerin kaygı düzeni azaltmak için çeşitli antidepresanlar önerebilmektedir.

Pika Sendromlu Kediyi Veterinere Götürmek

Kedilerin pika sendromunu tedavi ettirmek için en yakında yer alan bir hekime götürülmesi gerekmektedir. Bu sendrom ilk başta önemsenmeyecek kadar küçük görünebilmektedir. Ancak zaman içerisinde sendromun ne kadar çok sorun oluşturabileceği anlaşılmaktadır. Kedilerin yedikleri besinler nedeni ile bağırsakları tıkanabilmektedir. Ayrıca kablo ve buna benzer ürünler kedilerin ölümlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle kedilerde olağan dışı gözlenen hareketlerde muayeneye götürülmesi şarttır.

Kedilerde pika, yeme sorunlarından davranış bozukluklarına kadar pek çok soruna yol açabilmektedir. Yalnızca kedilerde görülmeyen bu soruna köpek ve insanlarda da rastlanmaktadır.

Kedilerde pika sendromu belirtileri arasında kedilerin giysi, yüz, ip, talaş gibi ürünleri kemirmesi yer almaktadır. Ürünlerin özelliklerine göre pika sendromu da gruplara ayrılabilmektedir. Kedi davranışları ile ilgili araştırmalar arasında pika sendromu konusu da işlenmiştir. Eğer siz de kedinizde garip ürünleri yeme ya da çiğneme davranışı gözlemliyor iseniz kedinizi zaman kaybetmeden muayene ettirmeniz iyi olacaktır. Kediler pika sendromundan tedavi ile kurtulabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Nefes Problemi Neden Olur?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap