Kedilerde Glukozamin Takviyesi, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerde glukozamin takviyesi  özellikle kedilerin eklem sağlığını desteklemek ve eklem problemlerini hafifletmek amacıyla kullanılır. Glukozamin, kedilerin eklem kıkırdağının yapısında bulunan bir bileşiktir ve eklem sağlığı için önemli bir rol oynar. Daha rahat hareket edebilmesi, fiziksel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmeleri için yeterli miktarda glukozamin sıvısının bulunması gerekiyor. Scottish fold eklem hastalığına iyi gelene glukozamin takviyeleri scottish fold eklem hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak, veteriner hekiminize danışmadan kendi başınıza herhangi bir takviye vermeyin. Veterineriniz, kedinizi muayene ederek durumunu değerlendirecek ve size en uygun dozu ve takviye şeklini önerecektir. 

Kedilerde Glukozamin Takviyesi, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerde en iyi eklem güçlendirici takviyeleri kullanmadan önce genel olarak göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

  1. Veteriner Hekiminizin Yönergelerine Dikkat Edin

Kedinizin sağlık durumu ve ihtiyaçlarına göre veteriner hekiminiz size glukozamin takviyesi hakkında spesifik bilgiler verecektir. İlacı dozajını, ne kadar sıklıkla verileceği ve uygulama şekli gibi konuları detaylı bir şekilde açıklayacaklardır. Glukozamin takviyeleri eklem sağlığını desteklemek amacıyla kullanılır. Bu yüzden her kedi için uygun olmaz. Veteriner hekiminiz, eklem sorunu yaşayan kedinin yaşını, kilosunu ve genel sağlık durumunu belirledikten sonra glukozamin takviyesinin uygun olup olmadığına karar verecektir.

  1.  Kedilerde Glukozamin Kullanımı

Piyasada bulunan glukozamin takviyeleri genellikle tablet, kapsül veya sıvı formda bulunur. Kedinizin takviyeyi nasıl alacağına ve ne şekilde uygulanacağına veterineriniz karar vermeli.. Bazı takviyeler yiyeceklerle karıştırılarak verilirken, bazıları da doğrudan ağızdan verilir.

  1. Kedilerde Glukozamin zam Dozajı

Kedinizin kilosu, sağlık durumu ve glukozamin ihtiyacı, takviyenin doğru dozunu belirler. Genellikle veteriner hekiminiz, kedinizin günlük olarak alması gereken doğru dozajı size söyleyecektir. Bu dozajın dışına çıkmamak gerekli. Örneğin; sağlıklı, altta başka bir hastalığı olmayan sadece eklem ağrısı çeken bir kedinin 4,5 kg’ın altında ise, günde 0,5 g ürün vermelisiniz. Bu, 250 mg glukozamin dozu içerir. Eğer kediniz 5 kg’ın  üstünde ise dozu günde 1 g’a (500 mg glukozamin) çıkarmalısınız.

Dikkat!! Yukarıda belirlediğimiz verileri veteriner hekiminize danışmadan vermemeli, kedinizin glukozamin dozajını sadece kilosuna değil altta yatan başka hastalığının olup olmamasına bağlı olarak hekimin belirlemesi gerekiyor.

  1. Glukozamin Yan Etkilerine Karşı Kedinizi İzleyin

Kedinizin takviyeyi aldıktan sonra nasıl tepki verdiğini izleyin. Nadiren de olsa, bazı kedilerde gastrointestinal rahatsızlık, ishal veya kusma, aşırı tüy dökülmesi gibi yan etkiler ortaya çıkar. Herhangi bir olumsuz yan etki fark ederseniz, derhal veteriner hekiminize danışın. Eğer kedinizin glukozamin alerjisi varsa veteriner hekimin ile beraber diyet eliminasyon çalışması yürütmek, önce durdurmak ve daha sonra yiyecekleri ve takviyeleri birer birer yeniden vermektir.

  1. Düzenli  Takip

Kedinizin eklem sağlığını ve genel sağlığını takip etmek için veteriner hekiminin önerdiği düzenli kontrolleri yapmaya devam edin. Bu kontrollerde kedinizin ilerlemesini değerlendirebilir ve takviye gereksinimlerini ayarlayabilirsiniz.

Kedilerin Glukozamin Takviyesine İhtiyacı Nasıl Anlaşılır

İnsanlarda olduğu gibi yaşlandıkça, kedilerde merdivenleri çıkmakta veya tuvalet kabına atlamakda zorlanabilirler. Yatağa veya en sevdikleri yüksek yerlere tırmanırken zorluk çekerler. Bazı kedilerde de doğuştan eksik olan bu sıvının genç yaşta yukarıdaki sorunları yaşamaya başlarlar. Genetik eklem şikayetleri ile doğan kedilerden scottish fold eklem güçlendirici olarak glukozamin takviyelerine ihtiyaçları vardır. 

Scottish Fold Glukozamin Takviyesi

Kedilerde kalça displazisi, kalça ekleminin topunun ve yuvasının yanlış hizalandığı kalıtsal bir durumdur. Bu gevşek bağlar, çıkık kalça eklemleri, hareket etmede zorluk, ağrı ve nihayetinde artrit ile sonuçlanır. Artrit sorunu yaşayan scottish fold kediler zamanla hareketleri kısıtlanır ve acı çekerler. Kedilerde artrit için kesin bir tedavi yoktur. Ancak ilerlemesini yavaşlatabilir, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için bazı takviyeler kullanılır. Böylece sağlıklı kıkırdak, eklem dokusu ve eklem sıvısı üretimi için doğru besinleri sağlayabilirler.

Scottish fold eklem güçlendirici için glukozamin takviyeleri önemli rol oynar. Kedinize kaliteli glukozamin bazlı takviyeler sağlayarak artrit başlangıcını geciktirmeye yarar. İçerisindeki aktif bileşenler, kıkırdak kaybını sınırlamaya, ağrı ve iltihaplanmaları en aza indirmeye ve kedinizin hareketliliğini geliştirmeye yardımcı olur. Kedilerde glukozamin takviyesi ile tedavisi olmayan hastalıkla savaşmaları ve fiziksel hareketlerini güçlendirmek için en iyi şekilde yararlanmak için mükemmel.

Kediler İçin Eklem Güçlendirici Takviyelerde Olması Gerekenler

Ticari olarak satılan kedilere hiçbir faydası olmayan zararı olan pek çok takviyeler vardır. Bunları anlamak için Bu nedenle kediler için en iyi glukozamin ararken aşağıdaki içeriklere dikkat etmelisiniz:

  • Esneme hareketlerini kolay yapabilmeleri için kollajen ve hyaluronik asit (hareketlilik için) üretimini destekleyen glukozamin . Ayrıca kıkırdak yağlanmasını destekleyen glikozaminoglikanların üretimini de uyarır.
  • Yeni kıkırdak yapımına yardımcı olan kondroitin , mevcut kıkırdağın parçalanmasını önler ve kıkırdağın su tutmasına yardımcı olur.
  • Metil Sülfonil Metan (MSM) , eklem ağrısını ve iltihaplanmayı önleyerek  kollajen üretimine ve diğer dokuların güçlenmesine yardımcı olmak için vücuda kükürt sunan güçlü bir anti-enflamatuardır.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap